Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

A fost un vis frumos cu un STK(chinezesc desigur)

Recommended Posts

@lucaionut Se pare ca nu ai fost la varsta care trebuia la scoala primara , deoarece faultezi la greu limba romana , dar oricum nu ai inteles nimic . Nici nu aveai cum !!! Iti trebuia ceva , genetic , inainte de nastere .Emanezi numai elucubratii total lipsite de sens in toate interventiile tale , pe orice forum ( nu numai pe Elforum )........tipic semidoctilor . Iti manifesti frustrarile in public.......fii mai rezervat .

• Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am auzit se pot pune si doua tda-uri direct pe placa dar este complicat cu bucla de corectie in masa (daca nam zis corect scuze).Dar cred ca daca il conving pe tata(care crede ca cu un sistem 5.1+dvd la 250lei cu totul am rezolvat problema) sa imi dea bani de kit, radiator si traf cred ca sar putea face ceva destul de calumea din statie. Numai gandinduma la faptul cat mam chinuit sa reconditionez niste boxe de 30cm tip unitra carora leam schimbat membrana chinuinduma sa pastrez bobina originala...iar acum boxele leam facut sa arate si sa functioneze ca noi(nu chiar ca atunci cand ereau noi) mi sa dus dracia asta de statie ...Cel de la care am cumparat statia si 2 boxe philips WOOX (FW20 cred 150w 4ohmi) ere un mare tepar si mia dat statia in pioneze plus ca nu ma atentionat ca nu se pun boxe de 4 ohmi ,tot odata danduse mare meserias ca are "ditai servisu". Orcum ca tot a zis cineva de traful de cuptor cu microunde ...cam cat scoate?(chiar am un cuptor cu microunde functional pe care mama nul mai foloseste).Mai trebuie sa imi vand si io imprimanta (un Hp Photosmart C3180) si o sa am ceva bani sa imi fac statia calumea.

Cu multa rabdare se poate repara stk-ul;se desface pe margine plasticul negru si cu ajutorul unei scheme interne se pot inlocui cu componente discrete, piesele defecte.E un exercitiu util de depanare si de invatare in ale electronicii!

Da adevaru e ca sar putea face fiinca mai am si stk-ul vechi care are 3 pastilutele de siliciu(sau din ce or fi) intregi....dar sincer mam cam saturat ca stk-ul sa se strice cand vrea el....ar fi foarte bine daca ias pune chitul DYA120 care e mult mai puternic decat stk-ul si din cate am vazut din comentari e si destul de calitativ...

PS: Ese bine sa te feresti si de amplificatoarele care au pe final tranzistori

Tocmai c-ai zis o mare prostie, cele cu tranzistori se pot depana lesne, pe langa cele cu stk

iti trebuie un traf de cel putin 500 watii ca sa folosesti 2 kituri la puterea lui reala

Pe ce te bazezi cand spui asta?

Sa presupunem ca, kit-urile ar avea randamentul de doar 50%

Asta inseamna 60W pierderi la 120W utili, 180W consumati din sursa

Amplificatorul e stereo, deci 360W consumati, un traf de 400W poate duce amplificatorul la putere maxima fara greturi

Putin off topic: Cine e @lucaionut ?

memberlist.php?mode=viewprofile&u=50828

Orcum ca tot a zis cineva de traful de cuptor cu microunde ...cam cat scoate?

Uzual intre 2000 si 2300V, destul cat sa nu mai ramana nici o componenta semiconductoare in picioare in amplificator

Era o gluma, evident, nu se poate folosi la un amplificator

Faza cu transformatorul din cuptor cu microunde era "abureala" ca sa nu zic altfel :ras: .Nu iti pierde timpul sa te apuci de demolat cuptoare cu microunde acum ca sa constati ca nu te ajuta sa iti repari amplificatorul.Oricum in mare tu ai fost de vina ca nu ai gandit inainte sa faci o treaba.Chiar daca cel de la care ai cumparat amplificatorul nu te-a atentionat ce boxe sa pui pe el puteai sa il intorci pe toate partile sa citesti ce scrie pe el si mai mult ca sigur aflai ce impedante suporta.Iar la faza cu inlocuitul transformatorului doar dupa numarul de fire,culori sau etc nu prea ai scuza :bataie

Faza cu transformator de cuptor cu microunde e la misto.

Nucred ca ai fost atent la ce am zis in topicu anteriuor, repet:

1 kit DIY120 este mono, iti va trebui 2 pt stereo. deci 2 kituri te va ccosta cam 120 lei + transport !!!

Daca vei pune 2 kituri DIY120, amplificatoru va scoate foarte putin cu acel traf (posibil nici sa nu functioneze ca este prea mic), iti trebuie un traf de cel putin 500 watii ca sa folosesti 2 kituri la puterea lui reala. Si radiatoru din akai este mic pentru 2 kituri DIY120.

Mai bine pui un kit cu TDA7294, costa 30 lei + transport si scoate 70W @ 4Ohm alimentat la ± 27V

Posted Image

Posted Image

Il poti loa de aici costa aproape 30 LEI:

http://www.psc-audio.ro/catalog/product ... cts_id=153

Ok ...multumesc tuturor...Dar am si spus ca daca ar trebui as pune alt traf (as cumpara)Traful pe care lam pus in schimb nu erea pe culor avea la iesiri o grupa de 3 fire albe si o grupa de 2 ire tot albe...cel care mi la dat mia zis ca mai mult de 24v nu scoate...Si chitul acela la 30 de lei ar scoate 70w mono(8ohmi)? Pe mine mar interesa sa scot cam 100w(8ohmi) curati pe canal (sau mai putin)...Din cate am auzit tda7294 cu scoate bine basul si are un timp de raspuns destul de mic....e adevarat?cam care a fi diferentele dintre tda si stk??

Prima miscare care ar trebui facuta e sa bobinezi primarul transformatorului, verifici ce anume este in scurt pe placa (ca din cauza unui mare scurt s-a dus trafu) stk-ul, puntea de diode poate chiar condensatorii de filtraj, elimini scurtul respectiv inlocui condensatoarele bubuite (fratilor nu mai puneti trafuri in montaje asa dupa ureche fara a masura o simpla tensiune in secundar :speriat ) apoi verifici ce a mai supravietuit, dupa care te hotarasti ce fel de kit vei pune in interiorul acelei carcase mai ales in functie de tensiunea trafului respectiv si radiatorSucces in depanare !

Din cate am vazut im manualul de utilizare de pe site e destul de bun daca scoate 70w 8ohmi e super fata de stk...Dar pentru a nu mai deschide alt topic cum pun chiturile in statie ,adica as putea sa le pun pe aceas placa de baza a stk-ului si sa bag curent in ele exact din locul din care se alimenteaza stk-ul iar semnalul care iese din chit sal leg cu niste fire exact in locul prin care iese semnalul din stk...(Daca am luato pe campi va rog sa ma scuzati).... Sau dupa placa de baza scot doar condensatori de filtraj (6800qf 45v) si celelate componente din care pot face filtrajul...?

MULTUMESC! maxente , asta incercam si eu sa spun, traful ars erea facut cu are responsabilitate ,adica dupa parerea mea de calitate....deci cum ai zis si tu e un mare scurt undeva dar unde? Eu cred ca este in stk...Vas fi extrem de recunoscator daca miat da ceva gen tutorial ,despre cum sa scot bobina dupa traf (traful nu e toroidal e unul cred ca clasic), fiinca cativa miau zis ca este foarte foarte greu de desfacut traful....Si de unde pot lua electrolac in cantitate mica?...Daca lita o socot dupa alt traf mai trebuie so dau cu electrolac ?

Nu poti asa cum gandesti tu sa faci...tu vrei sa pui pe un logan un motor de tractor si vrei sa se potriveasca exact si sa mai si umblii cu masina ... :sparge: Daca cumperi kiturile alea cu tda arunci cam tot ce mai ai acum prin amplificatorul akai,cablajul original nu-ti mai foloseste daca vrei sa pui kiturile cu tda.In concluzie din amplificatorul tau a mai ramas carcasa...pe care o golosti frumos si te apuci de asezat in ea un transformator bun,radiator,filtraj etc si kiturile cu tda si te apuci si faci legaturile intre noii musafiri ai carcasei.Sau mai simplu cu aproximativ 150 de lei cumperi un amplificator asemanator cu ce ai avut si ai impacat pe toata lumea :101

Dupa ce intrun topic mai vechi explicam cum mi se arsese un canal la o statie akai AM U02

itrun-altul povesteam cum mi-am schimbat STK-ul si mi sau ars sigurantele dand-mi curent continuu pe canale ....Intrun final cu putinul meu de experienta(desi am 17ani pricep cat de cat...nu comparativ cu varsta...zic asta deoarece cei de varsta mea inafara ce cs facebook si mes nu stiu altceva)....am reusit sa aduc pe linia de plutire statia si fiind chiar bucuros de felul in care se auzea(desi stk erea chinezesc se auzea exceptional dupa parerea mea)...toate bune si si frumoase asa cam lasat statia sa cante la un volum de 6 din 10 si am iesit pe afara bucuros de faptul ca livingul meu se auzea ca o discoteca pana afara, dar visul frumos sa terminat cam in 15-20 de minute :cry: ,nu sa mai auzit nimic cand mam intors am constatat ca "primar-ul" traf-ului erea ars, asa ca mam dus la un vecin care si el e pasionat de chesti electrice si mia dat un traf ceva mai vechi dar destul de asemanator zic eu...lam pus cand ce sa vezi traful scotea un bazait ca si cum ar fi in scurt display-ul statie sa inrosit si au pocnit 2 condensatori ...o sa atasez si niste imagini.Acum parerea mea este ca ori traful nu scotea la fel pe gupele acelea de fire ori STK meu chinezesc la incredibilul pret de 12 lei a fost cel ce a cauzat problema...

http://imageshack.us/photo/my-images/204/dscn0088d.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/64/dscn0092r.jpg/

http://img220.imageshack.us/img220/9369/dscn0087f.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/1982/dscn0089e.jpg

http://img231.imageshack.us/img231/5784/dscn0091ip.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/3302/dscn0088jw.jpg

Asa ca mam gandit sa imi cumpar unul dintre kiturile lui "sorteh"...Ma gandeam la DY120 si DY200 :freaza:

, dar care e diferenta?...Stie cineva care se aude mai bine? :dans: Se aude mai bine comparativ cu stk?

Las putea pune pe statia mea fara sa mai cumpar si altceva inafara de kit?

Va rog frumos sa ma scuzati daca am gresit pe undeva si am pus vreo intrebare stupida :bataie ....Le multumesc anticipat tuturor celor cei ce incearca sa ma ajute.

SCUZE UNDEVA AM SPUS O MARE POSTIE STAIA MEA E AKAI AM U2....VA ROG SA MA SCUZATI :jytuiyu dar creca vati dat voi seama din poze.....