Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

A fost un vis frumos cu un STK(chinezesc desigur)

Recommended Posts

• Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in pdf scrie curent suportat, poate or fi gresit cei de la psc

Unora le este foarte greu sa scrie si sa se exprime romaneste, dar sa mai cunoasca si unii termeni tehnici, cum ar fi tensiunea sau curentul de exemplu. PSC nu reprezinta un monument al tehnicii - este de fapt o taraba unde cumparatorii accepta sau nu oferta. Atit!

ok ...am inteles ...maine ma pun pe treaba....din cate am vazut (prin topicuri) mai nimeni nu pune pe kiturile din comert piese 100% originale...ma gandeam ca in cazul in care o sa forjez kitul destul de mult in-trun final o sa se arda si ca sa fiu pregatit de unde pot cumpara cea mai buna varianta de IRFP240 sau mai buna...?

Din cate am auzit cei de la farnell sunt 100% originali dar costul transportului este de 100lei ? parca asa scria pe acolo....acestia se potrivesc http://ro.farnell.com/vishay-siliconix/ ... dp/1463256

Buna ziua,din cate am citit in acest topic vreti sa reconstruiti acest amplificator. O sa incep cu cateva intrebari simple (scuze pt.cacofonie) : Cat de mare va fi radiatorul pentru o racire adecvata pentru montarea a 2 kit-uri sa zicem de 2x100W? Dar daca kit-urile au 2x200W? Are/au loc in carcasa? Cat spatiu ocupa aceste radiatoare din suprafata carcasei? Avand in vedere spatiul ocupat nu se preteaza mai bine un transformator toroidal sau o sursa in comutatie? Nu ar trebui "defrisat" tot din carcasa la inceput, reconstruit un preamplificator-corector de ton si apoi vazut cat spatiu mai ramane pentru AF + transformator?O zi buna!

Ba da .... aveti dreprate ....eu am cam defrisat totul din carcasa vechiului amplificator ...corector de ton si pre-amplificator nu ii mai pun deoarece o sa folosesc ca sursa de semnal pc,Ipod,mp4 etc. caz n care nu cred ca mai e nevoie de un pre ampificator... iar ca corector de ton se vor folosi sursele de redare care mai toate au egalizator... ca spatiu nu am facut un calcul deoarece maine imi vin kiturile si vad cum le inghesui in carcasa... in cazul in care nu vor intra toate voi modifica eventual carcasa.... Traful cei drept nu prea ma intereseaza forma lui ,ma intereseaza sa fie ieftin... O idee excelenta ar fi si sursa in comutatie da nu prea stiu nimic despre ia ....daca ati putea sa ma ajutati cu un link cartre o astfel de sursa potrivita pentru kiturile mele vas fi foarte recunoscator...

o sa fie nevoie de corector ton ! asa am zis si eu la inceput ca na nu trebuie si apoi dupa ce am pus am observat o diferenta foarte mare! eu miam facut un amp cu 2 kituri tda 7294 si sincer pentru ce vreau eu este arhisuficient! optional am pus inca un kitt cu tda 7294 pentru subwoofer( recunosc e cam aberant ca puterea pe bass sa fie asemanatoare ca cea de pe sateliti dar na mere) ca preamplificator am folosit preamplificator corector ton mixer cu TL074 STEREO,poti cauta pe gogu , gasesti exact de la ce magazin sa cumperi kittul gata facut , costa numa 30 lei se merita! succes

Cu scuzele de rigoare ca nu citesc 12 pagini din urma, dar vad ca se abereaza la greu pe aici...@Boxeru11: Nu inteleg, vrei sa inveti electronica, sau vrei doar sa reconstruiesti un amplificator fara sa ai nici cele mai mici notiuni in domeniu? Am intrat aici crezand ca cineva a deschis un topic despre STK-urile contrafacute ce abunda pe piata...am urmarit primele pagini, dar cand am vazut c gluma cu traful de microunde e luata in serios m-am lasat...Am si eu acel amplificator, AKAI AM-U2, modificat in sensul ca are acum STK-461, dar macar e original, recuperat dintr-un amplificator autp blaupunkt, are un traf SONY, mai mic decat originalul, dar perfect pentru noul STK, ce are puterea un pic mai mica si am montat si o protectie pt. boxe la DC pe iesire si delay la conectarea boxelor...Vad ca vorbesti de o reconstructie totala - altceva nici nu prea ai ce face, ca amplificatorul asta are corectorul in bucla de reactie si e greu de adaptat altceva la experienta pe care evident nu o ai, dar atentie ca radiatorul original e subdimensionat din fabrica, genul asta de amplificator nu e pt. facut discoteca, daca mai si pui kituri de putere mare nu vei putea obtine prea mult din cauza radiatorului care se va supraincalzi...si loc pt. un radiator mai mare nu prea ai in cutia aia...Daca vei abandona proiectul ma intereseaza pe mine niste piese din cutia aia, in special comutatorul de difuzoare si cel de surse...daca sunt in stare buna...la al meu merge doar o sectiune din comutatorul de difuzoare, pt. asta am renuntat la sistemul de 2 difuzoare pe canal, oricum nu prea se foloseste asa ceva...cel putin nu la un amplif. cu iesire pe 8 ohmi, iar comutatorul de surse l-as lua ca rezerva...