Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest bogdan_nicholas

TV LG care citeste mkv, dar numai doubly (fara DTS)

Recommended Posts

Guest bogdan_nicholas

Buna ziua si bine v-am gasit!In primul rand vreau sa spun ca acesta este primul meu contact cu Elforum.Am si eu nevoie de ajutor pls : Am achizitionat cu TV LCD UN LG, MODEL : 32LK430.TV-ul este OK.In mare parte sunt multumit de el(raportandu-ma la pret/calitate), dar cel mai mare necaz al meu este ca nu are decodor integrat pt. sunet DTS la fisierele MKV.Fisierele mkv mi le reda prin USB, dar imi decodeaza numai Doubly Digital HD.Si cum din pacate aproape vreo 95% din Mkv-uri sunt cu decodare DTS...e destul de nasol sa am imagine si no soud...Aici vine partea interesanta.Tv-ul are iesire audio optica, si se poate conecta la un recever.Culmea este ca au am un recever luat de prin 2008 -> Un Sony STR-DG510, pe care scrie clar ca decodeaza Doubly, Pro Logic1, Pro Logic2, si DTS.Receverul respectiv are 2 intrari optice si una coaxiala. Am conectat Tv-ul la recever prin optical si dupa ce am redat un Mkv am constatat ca imi detecteaza receverul : se aprinde : "Doubly Digital 3/2.1". Daca MKV-ul are sunet DTS, se pare ca receverul nu detecteaza nici un sunet.NIMIC!As fi vrut sa ma bucur de DTS sound....Ce posibilitati am ???Am observat ca Tv-ul are si posibilitatea de update firmware. Ar fi aceasta o rezolvare??Va multumesc!

eu folosesc un program Audioconverter care stie sa recodeze audio din DTs in alte formate rapid si sa inlocuiasca automat in container fisierul audio. un film de exemplu 5Gb HD dureaza 10 min la codare. tv-urile mai ieftine nu au DTS deoarece se plateste licenta pentru decodare