Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
nelu100

defect tv daewoo sasiu cp330-apar doua liniute albe pe ecran

Recommended Posts

Salut. Am un tv daewoo sasiu cp330 care trebuie sa-l repar dar nu stiu ce sa-i mai fac.A avut ars 2sd2499 din baleiajul orizontal, trafo linii , si am mai schimbat condesatorii C413 22uf/16v, C414 33uf/160v, c415 470/25, c309 1000uf/35V , cat si condesatorii din primarul sursei si cei secundaru sursei.Televizorul functioneaza(ARE IMAGINE SI SUNET NORMALE) dar am pe imagine doua liniute albe se plimba pe ecran si nu stiu ce sa-i mai fac (liniutele se aseamana cu cele care apar pe ecran cand apare o descarare la trafo linii).Tensiunile sunt ok. O ideie de la ce ar putea sa apara acele linii ??

Daca nu ai schimbat condul de 22uF/160V din pinul 4 traf linii schimba-l repede.Daca a fost dus traful sigur din cauza lui s-a stricat si atunci trebuie verificate si filtrajele toate din recuperate linii si cele doua stabilizatoare de tensiune si probabil ca CIul de BV e si el afectat si conzii de langa el.

Daca nu ai schimbat condul de 22uF/160V din pinul 4 traf linii schimba-l repede.Daca a fost dus traful sigur din cauza lui s-a stricat si atunci trebuie verificate si filtrajele toate din recuperate linii si cele doua stabilizatoare de tensiune si probabil ca CIul de BV e si el afectat si conzii de langa el.

Am schimbat condesatorul de 22uf/160v (imi cer scuze am gresit cand am scris prima data) si filtrajele toate din recuperate linii si cele din BV c415,c427,c426, c422, c308,c309,c311,c312. Am schimbat si circuitu din bv dar degeaba imi apar cele 2 linii subtiri au o grosime de 1-2 milimetri care se plimba pe ecran de sus in jos si au o anumita pulsatie (ar fi o problema in baleiajul vertical). Acele linii apar si cand tv este si in mod AV./

Nu demult am reparat un Samsung mai vechi,la care dupa reparare aparea un fel de liniute ca o plasa peste imagine ca un filtraj prost.Cand am intors sasiul,a trebuit sa scot fisa de la bobina de demagnetizare,si o minune,au disparut liniile.Cand am pus inapoi fisa,liniile au reaparut.Dupa schimbarea PTC,defectul a disparut.Deci PTC poate face figuri.

Va salut!Ca sa nu mai deschid alt topic am si eu o mica problema cu un daewoo cp330,la inceput a mers alb negru dupa care s-a stins si a aparut dunga orizontala(din spusele proprietarului).Asa este dunga orizontala dar nu pe tot ecranul ci mai mica cam cu cate 5cm din fiecare parte si nu e destul de luminoasa adica cu luminozitatea la max abia se vede.Gasit final cadre ars schimbat si cond de22/160 din pin 4 trafo linii tensiuni ok si pe bec si cu final montat.Ce poate fi?Va rog un sfat o idee ceva.Multumiri anticipate!Alex

ca o completare ,la problemele aparute din cauza PTC, am inlocuit un tk,si sa nu inlocuiesc si mufa de la bobina de demagnetizare,am pastrat bobina veche, surpriza era ca; aveam curcubeu peste imagine, am crezut initial ca rezistorul este defect,asa ca am pus unul nou,nicio schimbare,am pus rezis. de la celalalt sasiu, tot aceeasi imagine, nu a ramas decat varianta,sa schimb si bobina de demagnetizare care era pe tubul nou inlocuit, surpriza; tv functiona normal. bobina care am dato jos nu era arsa,dar nu inteleg fenomenul!