Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
vasy59

MAVO 35-electrizat

Recommended Posts

nu cred ca este electrizat... are un reglaj pe indicator. Se aduce la 0 cu o surubelnita.

Am specificat clar ca aparatul a functionat perfect,nu are rost sa umblu la reglajul de la ac,in momentul cand dau cu o carpa umeda si acum se misca acul aleatoriu pe scala.

Da, este un defect clasic care se manifesta la acest tip de aparat, dupa mai mult timp de folosire. Singura posibilitate de remediere a acestui defect este schimbarea carcasei transparente cu alta identica. Se mai poate decupla portiunea de plexiglas de deasupra cadrului mobil, si inlocuita cu una de sticla, in acest caz acul nu va mai tremura. Petrica

Da, este un defect clasic care se manifesta la acest tip de aparat, dupa mai mult timp de folosire. Singura posibilitate de remediere a acestui defect este schimbarea carcasei transparente cu alta identica. Se mai poate decupla portiunea de plexiglas de deasupra cadrului mobil, si inlocuita cu una de sticla, in acest caz acul nu va mai tremura. Petrica

Multumesc pentru interes,unde as putea gasi o carcasa ? stii cumva.

Va rog sa reveniti cu picioarele pe pamant, un aparat nu poate ramane electrizat la infinit.

E adevarat,dar sta destul de mult timp ca sa-l faca inutilizabil,lucru nu prea placut.Eu le mai descarcam cu o carpa uda(nu umeda,lasam destula apa,dar aveam grija sa nu curga pe unde nu trebuie)pe care o aplicam ca pe o compresa pe plasticul ce acopera scala timp de cateva minute,la nevoie repetam,si la urmatoarea tura cand ma apuca zelul de sters de praf,nu frecam de nici un fel,doar prin tamponare pe cat posibil cu bumbac umed, si daca se electriza,din nou compresa cu apa rece(ideal era demontarea si imersarea in apa,dar se stie ca e destul de casant si nu prea facil de demontat).Merge inlocuit plasticul cu o sticla,am facut si asta,am folosit sticla dintr-o placa fotografica(are doar 2 mm grosime) dar aspectul ulterior tine de indemanarea celui care face decuparea si aplica sticla in loc...daca se trece peste acest neajuns,intr-adevar se scapa de beleaua cu acul erect cand ti-e lumea mai draga. :rade: Ce e interesant e ca probabil sunt anumiti factori favorizanti pt acest fenomen(nu am reusit sa determin),la al meu nu am mai patit asa ceva de o vreme,si intr-o perioada ma cam exaspera...

Probabil ca se poate inlocui,dar ma indoiesc o chinezarie sa se ridice la nivelul unui mavo(iar unul profi,comparabil cu ce face un mavo cred ca e destul de scump),cu tot neajunsul asta care mai apare din cand in cand,si mai ales cand se face exces de zel in frecatul plasticului de la scala...la al meu de ex,nu a mai aparut fenomenul de mai bine de un an,ceea ce nu e rau,am si alte acometre(chiar destul de multe daca stau sa ma gandesc),dar m-am obisnuit cu el pe masa si cum obisnuinta e a doua natura... :rade: