Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
alibiduda

nelamurire echipament contor

Recommended Posts

Va salut.In urma cu o luna cei de la eletrica s-au apucat sa schimbe toate bransamentele de pe strada.Au scos toate contoarele la poarta cu siguranta diferentiala si cutie noua. Pe langa au mai montat si un dispozitiv de marimea unei sigurante cu un buton TEST si un led rosu care doar la mine palpaie in continu.Chestia aia banuiesc ca este un Dispozitiv monofazat de protectie la supratensiune cu monitorizarea nulului, dar nu inteleg de ce doar la mine palpaie.

pai si eu banuiesc ca ar fi un fel de protectie la supratensiune si intra in avarie din cauza unei slabe prize de pamant. Am inrebat "meseriasul" care lega contoarele dar habar nu avea nici de cati amperi e siguranta cu toate ca scria pe ea.Nu mai spun ca ciupisera firele in tub cu bomfaerul care veneau la tabloul din casa si au ramas cu un fir in mana.Nu m-as mira sa fi ingropat doar firul de pamantare cu tot cu izolatie pe el.Si totusi am banuieli dar vreau sa fiu sigur ce este.

auleu paoi ce meseriasi a-i avut acolo ?eu cred ca erau ceva firma capuse care pun oameni pe drumuriidupa aspect si dupa ce stiu eu aceea este protectie la supratensiuni si ar trebui sa te deconecteze de la retea si sa iti puna firele din casa la pamant ca protectie am vazut in arad asa ceva mai exact in curtici acolo se schimbau contoarele si se puneau altele noi si acolo am avut ocazia sa vad cum la o casa era o protectie pusa invers si intra in protectie acolo ramaneau in bezna cand era lumea mai draga a apelat la electrica dar raspunsul cred ca il stii nu tine de noi este in garantie la firma xyzdeci verifica daca a-i pamantare adecvata sau doar un simplu fir pus in pamant la 3-5 cm

Va salut.In urma cu o luna cei de la eletrica s-au apucat sa schimbe toate bransamentele de pe strada.Au scos toate contoarele la poarta cu siguranta diferentiala si cutie noua. Pe langa au mai montat si un dispozitiv de marimea unei sigurante cu un buton TEST si un led rosu care doar la mine palpaie in continu.Chestia aia banuiesc ca este un Dispozitiv monofazat de protectie la supratensiune cu monitorizarea nulului, dar nu inteleg de ce doar la mine palpaie.

este defect ...sau anulata ..iesirea...el palpaind in continuare...

Gata am aflat ce e minunatia. Se numeste "Dispozitiv monofazat de protectie la supratensiune cu monitorizarea nulului" exact ce am banuit, adica declanseaza in momentul in care apre o supratensiune pe retea sau se intrerupe inpamantarea.Azi avu venit "meseriasi" sa faca inpamantarea si am resuit sa vorbesc cu seful lor.

Gata am aflat ce e minunatia. Se numeste "Dispozitiv monofazat de protectie la supratensiune cu monitorizarea nulului" exact ce am banuit, adica declanseaza in momentul in care apre o supratensiune pe retea sau se intrerupe inpamantarea.Azi avu venit "meseriasi" sa faca inpamantarea si am resuit sa vorbesc cu seful lor.

DECI ESTE dispozitiv de protectie la supratensune si monitorizarea nulului........nu a pamantari :speriat ......eventual vezi aici http://www.contactoare.ro/BMP_echipamente.pdf

Panarama aia este intr-adevar un DPSTm (Dispozitiv de Protectie la Supratensiune monofazat) dar nu are nici o treaba cu monitorizarea nulului. Se cupleaza cu un diferential pt ca in momentul aparitiei unei supratensiuni sa sunteze nulul de lucru la pamant (de aceea trebuie infipt un tarus cat de mic in pamant daca vrei sa-l folosesti) si restul face diferentialul.Pt cei care nu stiu diferentialul este o siguranta automata care decupleaza in doua cazuri (nu unul ca una obisnuita) si anume: la depasirea curentului nominal ( ca orice automata) sau la aparitia unei diferente de potential intre faza si nul egala sau mai mare decat cea pt care a fost construit (de exemplu un dif. de 40A/0.03A va declansa fie la un curent mai mare de 40A sau la o diferenta de potential de minim 30mA). Palpaie pt ca nu era bine legat la pamant. Oricum din practica am vazut ca sunt inutile. La 270V+/- 10% majoritatea aparaturii din casa e scrum. :ras: In plus am gasit cateva care o luasera razna si declansau aiurea, la tensiuni normale de 230V.