Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gabiz_ro

Problema imagine LCD TV Samsung

Recommended Posts

Un televizor Samsung LE32A336J1D (LE32A336J1DXXC)

Tensiunile in sursa sunt bune.Ce am mai masurat pe placa principala 3,3 si 1,8 par ok si ele.

Problema e ca imaginea este foarte albicioasa si si se vede ... nu pare negativat.

Plus pe langa asta are si o remanenta,se vede in imaginea cand era selectat pe PC input,inca se mai zareste sigla de la TVR2

In schimb pe teletext pare a fi OK

Problema exista si cu surse externe de semnal.

Am tot vazut pe forum ca ar putea fi displayul,un traseu 10 intrerupt,asta o fi si la el problema?

Din pacate atasamentele s-au dus demult si tot ce am mai gasit e o foto cu traseul respectiv.

Ceva sfaturi sau idei,care ar fi problema,sau ce sa mai verific?

Scuze de calitatea slaba a fotografiilor facute cu telefonul.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

este posibil o intrerupere a cablului LVDS sau contact inperfect la unul din conectori de pe placa de baza sau t-con,verifica continuitatea i-ntre placa de baza si placa t-con,sa refaci lipiturile la cele 2 mufe ATENTIEaparatul de lipit sa fie legat la masa pe timpul lipiri si sa eviti cat poti contactul direct cu mana pe t-con,interzis in timp ce este in functiune.

Abia astazi m-am mai ocupat de el.

Cablurile , conectoarele sunt OK.

Pe placa T-CON V315B1-C01 tensiunile de 2,5V 3,3V si 13,7V sunt corecte (2,5 si 3,3 stabilizoare IC din 5,1V iar 13,7 cu step-up asta sper sa fie buna,cel putin asa am gasit-o undeva pe net)

In schimb e un TQFP48 AS15-G ce se incinge foarte tare.Acesta pare a fi din ce gasesc pe net un LCD Gamma driver,datasheet vad ca nu prea se gaseste.

Am mai gasit o referire la ceva similar aici

AS15-F pe un forum rusesc am gasit ca e echivalent,difera ceva la tensiunile si curentul suportat,cel putin asa am inteles din traducerea Google.

Un datasheet pentru AS15 acesta are cineva?

Acum ramane sa vad unde gasesc acest integrat sau placa cu totul.