Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Documentatie analizator spectru rusesc S4-27 S4-60

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru ca nu se inghesuie nimeni sa te ajute, incerc s-o fac eu.In afara de faptul ca utilizeaza doua blocuri de RF separate pentru fiecare gama de frecventa (pentru cele doua game de frecventa de < 1,45 GHz si respectiv >1,45 GHz se conecteaza la blocul de FI/indicator numai blocul de RF corespunzator, adica ori 6C59, ori 6C60, dupa caz), din documentatie mai rezulta ca pentru frecventele peste 1,45 GHz analizorul utilizeaza mixere armonice externe. Asa se si explica impartirea pe subgame inguste de frecventa (la F >1,45 GHz) prin comutatorul blocului 4C60.Astfel, pentru frecvente intre 1,45 GHz si 12 GHz se utilizeaza un mixer coaxial, iar pentru frecvente intre 12 si 39 GHz se utilizeaza unul dintre cele 3 tipuri de mixere pe ghid de unda dreptunghiular, corespunzator tipului de ghid de unda al sursei analizate.Ai aceste mixere, le-ai montat la intrarea 1,45...39 GHz a blocului de RF 4C60 ?

Multumesc.Eu am cumparat asest analizator fara cablurile care face legatura dintre blocuri.Am schimbat mufele din spatele aparatelor cu cele de tipul port paralel de la pc si acum functioneaza .Am folosit blocul cu domeniul de frecventa de pana la 1,4ghz dar pentru celalalt nu am mixerele armonice.Ma intereseaza sa vad banda de 2,4ghz .O pot vedea cu c4-27 dar vreau sa-l am si pe acesta in regula.As fi interesat sa procur acele mixere si celelalte accesorii.

Greu de gasit accesoriile, chiar daca analizorul in sine s-a mai gasit prin zona, nefiind chiar necunoscut.Acele mixere le poti gasi numai... din intamplare, poate vandute ca si conectori adaptori.Majoritatea accesoriilor de la aceste aparate de masura de pe vremuri au fost demult aruncate sau "reciclate" si nu este exclus sa fie mai usor sa gasesti un aparat complet cu accesorii (unul "stoc" ratacit pe undeva) decat accesoriile separate.Cei ce au avut acces la "colectarea" lor au fost cu ochii dupa aparate, mai putin dupa accesorii, multe deja erau deja ramase fara accesorii, iar ca si in cazul tau multi nici nu au stiut ce si cum.Problema principala este ca chiar daca ai pune un anunt de cumparare, probabilitatea de a gasi pe cineva care sa inteleaga si mai ales sa stie exact despre ce ai nevoie, este redusa. Cu alte cuvinte, chiar daca ar zace pe undeva un set de accesorii, este posibil ca proprietarul sa nu aiba habar la ce folosesc acele "fiare" chiar daca ti-a si citit anuntul, si asta daca nu le-a dat deja la reciclat.Sansa maxima este la cei care au lucrat efectiv sau care au avut acces la ele, si care deci cunosc utilitatea/valoarea lor.Incearca de exemplu la userul mojnost, pune o intrebare daca te poate ajuta, sau la mistret59.Sau poate gasesti numai de imprumut unul, cel putin sa poti testa blocul de RF 4C60, altfel, daca acesta este defect mixerele nici nu mai au rost.In urma cu vreo 3-4 ani am vazut un asemenea analizor la Radioclubul Municipal din Bucuresti, nu stiu insa daca avea si mixerele sau daca o mai fi pe acolo.Succes!

Cand am cumparat acest aparat mai exista unul cu tot cu accesorii dar l-am preferat pe acesta fiindca costa mai putin insa acum imi pare rau.Am scos un mixer coaxial din C4-27 si l-am legat in toate modurile posibile.Insa a functionat cel mai bine gen am conectat la intrare sursa de semnal,iar iesirea (are un filtru acordat pe 160mhz pe care l-am scos prin desurubare fara acest filtru )am conectat-o la intrarea blocului ce functioneaza de la 1,45ghz in sus.Mentionez ca intrarea pentru semnalul ce venea de la oscilator am lasat-o libera.Am conectat o sursa de semnal de 2,4ghz la intrarea filtrului de la un punct de acces wireless si am vazut semnalul la 2,ceva ghz nu mai stiu exact insa fara sa mai umblu la acord daca comutam blocul de rf pe alte benzi vedeam acest semnal in acelasi loc.Am incercat cu o sursa de 9ghz.Am plasat ghidul de unda vecin cu intrarea mixerului si am vazut semnalul la circa 9ghz insa la fel vedeam semnalul pe orice pozitie a comutatorului.Am pus la intrare iesirea generatorului de la c4-27 si vedeam semnalul dar la fel daca comutam benzile se vedea pe toate in acelasi loc fara pe ecran fara sa umblu la acord.

• 2 weeks later...