Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Iraudamp7d

Recommended Posts

• Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atentie , nu e vorba numai de schema , trebuie sa faci exact cablajul recomandat si bobina pe un miez bun,ca sa nu ai probleme. Citeste si respecta tot ce scrie in acel pdf.Pe forumul diyaudio la rubrica "clasa d" sunt pareri multe si in general bune , cineva chiar a masurat distorsiunile la un kit chinezesc facut dupa schema si cablajul de la irf si erau mici.

intrebarea este de unde se pot achizitiona?dupa cate stiu eu trebue sa aiva intrefier pentru a nu intra in saturatie miezudaca mai cunoaste cineva vre-o sursa de unde pot cumpara bobine speciale pt clasa d,sau care se pot folosi, il rog sa postezeaici sau pe pmmai jos inductorul folosit de IOR in respectivul modul

7g17b_e.pdf

da stiu ca pot cumpara de la userul DjLeco miezuri de ferita. totusi caut o bobina gata facuta, parca nu as sacrifica mosfetii de dragu experimentari si al curiozitatiideja a costat ceva bani, numai pcb-ul a costat 150 ron in varianta prototip, mosfetii costa in jur de 40 ron pt. varianta stereofac apel la cei care au mai lucrat in clasa d si au idee de unde pot cumpara doua astfel de bobine speciale pt clasa dapropo, singura care este mai usor de procurat ar fi asta de la farnell facuta de burns, dar nu stiu cat de buna este pt clasa d ?

2200ll_series.pdf

Deci dupa putina lectura cred ca am inteles cate ceva, sper sa nu gresesc1-trebue sa fie cu intre fier pt a nu se satura miezu din cauza curentilor mari2- cred ca ar merge si fara intrefier dar bobina sa aiba curentii de saturatie mari (25-30a)corectatima daca gresesc

Ce inductanta doresti, ce valoare se aibe?Pentru clasa D se recomanda bobinele din material din pulbere metalica, Micrometals, Amidon, Magnetics.Multi au incercat porcariile de miezuri galbene din SMPS, alea NU merg, sint pentru pina in 50 Khz si se incing ca dracu.Imi spui valoarea pe care o doresti, si te servesc.Ce finali vrei sa folosesti? Cu ce ii ataci?