Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alternativa la placa de test

Recommended Posts

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o bucata de cablaj si un zgarieci (asta e o scula de scula, eu aveam unul facut dintr-un cutit de strung) e raspunsul la intrebarea ta.un breadboard ca ala din poza e o solutie adevarata, e refolosibil si extensibil (daca observi cele doua urechi din josul pozei). daca e de calitate pretul nici macar nu mai conteaza.

Poti utiliza o placa de textolit cu grosimea maxima de 1mm sau chiar o bucata de carton (preferabil electrotehnic) mai tare. Deasemenea se pot utiliza placi din alte aparate - dupa dezlipitea tuturor componentelor se indeparteaza traseul de cablaj prin polizarea usoara a suprafetei (poti utiliza si discul cu smirghel montat pe axul flexului).

Poti utiliza o placa de textolit cu grosimea maxima de 1mm sau chiar o bucata de carton (preferabil electrotehnic) mai tare. Deasemenea se pot utiliza placi din alte aparate - dupa dezlipitea tuturor componentelor se indeparteaza traseul de cablaj prin polizarea usoara a suprafetei (poti utiliza si discul cu smirghel montat pe axul flexului).

Ma oftic de lesin pentru ca am avut ocazia sa pun mana pe o placa de textolit de aprox 1mp, dar asta e, sincer sa fiu ma gandisem si eu la carton, dar imi era frica sa nu conduca, cumva, dar vad ca mi-ai dat aceeasi idee, sper sa gasesc la papetarie carton electrotehnic, ca nu am mai vazut sau pus mana pe asa ceva.Am placute de test cu gaurele, un fel de textolit gaurit iar gaurelele imbracate cu cupru, dar sunt prea mici, si am impresia ca am dat ceva bani pe ele, asa ca nu vreau sa ma avant la dimensiuni mai mari ca ma usca la buzunar, si nu prea ma dau afara din casa :)
Guest GlowingStar

Apropo de cablajul de test, exista vre-un tip de conductor special care se foloseste la astfel de cablaje (adica sa de dezizoleze la contactul cu letconul) ?

Va salut,In mod normal, nu cred sa existe sarma mai groasa de 0,05mm care sa fie izolata cu ''Poliuretan'', un lac ce se descompune la temperatura de cositorire.Numai bine,

Apropo de cablajul de test, exista vre-un tip de conductor special care se foloseste la astfel de cablaje (adica sa de dezizoleze la contactul cu letconul) ?

Raspunsu' la intrebarea asta ma intereseaza si pe mine. Am vazut pe diverse placi de test montaje care aveau o multime de conexiuni, de genu' magistrale de date si adrese. Asta implica practic fiecare pin al unui integrat legat de pinii altui integrat, pe placa fiind mai multe integrate. Chestia era destul de stufoasa, ca sa stai sa dezizolezi fiecare fir in parte imbatranesti langa placa. Unde vreau sa ajung: la aceste montaje s-au folosit niste fire subtiri izolate cu un material ce parea textil, genu' de izolatie care se "arde" la contactul cu letconul. Nu stiu insa unde s-ar gasi asa ceva sau sub ce denumire. Poate ne ajuta cineva cu o informatie.