Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

roadstar ctv 1450 kt

Guest prison

Recommended Posts

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Descarcati service manual complet de aici:

http://elektrotanya.com/roadstar_ctv_14 ... nload.html

Inainte de toate verificati prezenta tensiunii de 31Vcc la selector pe pinul BT.

La pagina 37 aveti in tabel MENU 7 modificati astfel: IF=38,9; DK=ON; BG=ON; I=OFF; M=OFF; SIF PRIORITY=BG. Daca modificarile nu dau rezultate, probabil va trebui sa modificati prin incercari si bitul BAND MODE de la pagina 38(nr. paginii este cel din afisat de acrobat reader); eventual va trebui schimbat selectorul si FUS-ul Z221.

eu intru in service mode tastand meniu 6483 si de doua ori 1 astfel mi se deschide o lista in care scrie SERVICE 1 ,aici sant multe valori dar nimic din ce mi-ai scris tu .apasand tasta 1 se deschide a doua lista SERVICE 2 si tot asa pana la 3 liste.am cautat in toate dar nu gasesc nimic legat de IF=38,9; DK=ON; BG=ON; I=OFF; M=OFF; SIF PRIORITY=BG sau BAND MODE.poate nu deschid ce trebuie .oricum multumesc pentru promptitudine

va rog din tot sufletu sa ma ajutati. dupa ce am intrat in meniu service acum nu mai prinde nici un program ,incepe scanarea de la frecventa 460.00. am urmatoarele valori in cele 3 liste din meniu service .SERVICE 1HP50 - 23VP50 -15WAP50 - 19HP60 - 35VP60 - 15VAP60 - 24VZM - 27VWD -10CNTX - 63COLC - 32STINT -33TAGC -42VCOC -10VCOF -064VCOCL1 -08VCOFL1 - 031SERVICE 2VS50 -03VS60 - 00VSH -24VSC -05VCC - 07EWVC -31EWAP - 00EWSP -29EWTP -22BGC -111FGC -113BAC -111CUSL -002CUSH -255MOD - 062BVLP - 192SERVICE 3AGCG -01OPT1 -064OPT2 -048OPT3 -144OPT4 - 253OPT5 -00STTT -00VPL -187INGN - 00SVC -159HPOSD -001VPOSD - 10HPTXT -050VPTXT - 15MISC - 111va rog inca o data daca se pricepe cineva ce valori trebuiesc schimbate pentru a reveni la normal,tin sa mentionez ca dupa ce am schimbat ceva pe acolo nici telecomanda originala nu mai functioneaza .totusi am reusit sa intru in meniul service cu o telecomanda universala,cat despre schimbare dump nu am mai facut asa ceva.va multumesc inca o data

• 10 years later...
Acum 12 minute, stefanpecsi a spus:

Buna.Am si eu un CRT tv ROADSTAR STV-1020X care nu mai reactioneaza la telecomanda.Un dump se mai gaseste pd undeva,nu stiti;de fapt doua ca sint unul lunga altul pe placa U502 si U503.Nu am gasit nicaieri.Multumesc.

E un tv de 10"inchi,25 cm diagonala.

unul ar trebui så fie pentru satelit,si cred cå satelitul are procesor separat,ce procesor are pe tv ? un cod de placa ceva,chassis,s-au verificat toate ce ar avea legaturå cu telecomanda?telecomanda,receiver ir,traseu ir procesor?

Schimbasem si receptoarele,am urmarit si traseele,se alimenteaza cu 5v,integratul e in soclu,dar sta bine,fac contact toti pinii,e in regula tot.Televizorul arata ca nou in interior.

Codul de telecomanda este in MFY 359,m-am uitat in lista,asta e codul,mai am un Roadstar mai mic,si la acela acest cod merge.

Multumesc frumos!