Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TB6560

cosyty

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 10 months later...

Uite aici o schema perfect functionala, testata de mine.Eu insa am preferat sa scot din schema regulatorul de tensiune si sa bag direct 5V.Nu am testat ,insa sunt multi care zic ca daca cipul nu are cei 5V inainte de a intra in el tensiunea pentru actionarea motoarelor acesta va face "BUM", asa ca am preferat sa am alimentare separata cu 5V pe care o cuplez cu 1 sec. inaintea tensiunii pentru motoare.[attachment=0]5.rar[/attachment]Succes

Decay-ul este mai putin importatnt ,insa torque-ul trebuie setat in avans in functie de amperajul motorului tau.Combinatia dintre cele doua swich-uri seteaza curentul la :0,75 A1,25 A2,25 A3 A In acelasi fel se regleza si decay-ul prin combinatia de swich-uri . Citeste bine datasheet-ul lui TB6560

Si atunci sa inteleg ca nu mai trebuie sa folosesc limitator de curent exterior? Si totusi cum stiu cat curent consuma/ar fi necesar motorului meu?I=U/Rbobina... Ex am un motor de 2.3V si 1.5A , 1.8 grade... >> at motorul meu are 1.5ohmiIar daca o sa il alimentez la 5V I=3.3 A? iar daca rezistenta motorului creste atunci consumul este mai mic?Sunt putin confuz :nas:

Daca pe motorul tau scrie 1,5A/phase ,atunci ai 1,5A pe faza insemnand ca motorul in full step va lua 3A.Dar reglajul pe care tu il faci din swich-uri va fi pentru 1,25A ,acest curent fiind pentru o singura faza , insa in IC (TB6560 ) va intra simultan 2,5A, curent ce va fi distribuit de catre el catre ambele faze .Limitarea curentului in controller este facuta de cele doua rezistente de 0,16 Ohmi 1,5W, care in schema sunt cate doua in paralel din cauza valorii mici ,pentru ca nu se prea gasesc.Pentru motoare de 1,5A s-au folosit si rezistente de 0,33 ohmi, acestea automat injumatatind plaja de reglaj a curentului prin intermediul IC-ului, ceva de genu :0,37A0,62A1,12A1,5ASper ca nu te-am incurcat mai rau!Succes