Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

genius 5000 defect sateliti

tavy20

Recommended Posts

:speriat :bataie am si eu o problema cn ma poate ajuta!am sistem genius5000 si nu imi mai merg sateliti!ca defect find!iam dat drumu intr-o zi nemaifolosindul de mult si a iesit fum din finali!am schimbat modulu cu totu este nou tin sa precizez!am schimbat si cele 2 rezistente fuzivile de 8a ca erau prajite!si tot nu merg!ce poate sa aibe?ca mia mancat ficati!am inlocuit si panu frontal de la un altu care merge si tot degeaba!va rog frumos ajutatyma ca mia mancat zile!am verificat tensiunea pe punate si am 42v la fiecare dioda in parte,ciudat find ca mie trafu de retea imi scoate pa modulu cu sateliti 14x2!si dupa mufa la punte am 42 iar la conzi de filtraj cei de 35v 4700nfam 50de v chiar nu mai inteleg dece
  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nu trebuie sa deschizi 2 subiecte ca sa ai parte de raspunsuri ,trebuie sa fii mai explicit si mai rabdator cand deschizi un subiect(iti spun din experienta).Sunt curios cum ai masurat tensiunea aia?Tensiunea pozitiva , cat si cea negativa se masoara fata de masa.Mai mult ca sigur ca ai masurat tensiunea intre plus si minus , de asta iti rezulta 42v.Cu condesatorii aia de 35v , 50v , nu se intelege mai nimic.Fii mai explicit , eventual o poza ceva si ai sa vezi raspunsuri pe masura.

am si eu o problema cn ma poate ajuta!am sistem genius5000 si nu imi mai merg sateliti!ca defect find!iam dat drumu intr-o zi nemaifolosindul de mult si a iesit fum din finali!am schimbat modulu cu totu este nou tin sa precizez!am schimbat si cele 2 rezistente fuzivile de 8a ca erau prajite!si tot nu merg!ce poate sa aibe?ca mia mancat ficati!am inlocuit si panu frontal de la un altu care merge si tot degeaba!va rog frumos ajutatyma ca mia mancat zile!am verificat tensiunea pe punate si am 42v la fiecare dioda in parte,ciudat find ca mie trafu de retea imi scoate pa modulu cu sateliti 14x2!si dupa mufa la punte am 42 iar la conzi de filtraj cei de 35v 4700nf am 50de v tensiune de alimentare chiar nu mai inteleg deceda asa leam masurat!nu sunt ff ass in asa cv am crezut ca daca ii schimb modulu cu unu nou va functyiona!!!!

imi poate spune si mie cnv daca modulul de bass are vreo legatura cu cel de sateliti?sau care ar putea fi cauza defectului de nu imi functioneaza sateliti ci decat bassul?tensiunea de alimetare a tda-urilor este de 39v deci dincate am vazut eu in detasament si pe forum este tensiunea k de lucru a lor!chiar nu mai stiu ce sai fac!va rog ajutatima :bataie :speriat :scarpin :tv