Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tratamente termice facute acasa

Recommended Posts

...Nici chiar tratamentistilor(de meserie)nu prea le ieseau tratamentele din diferite motive.Unul dintre motivele cele mai des intilnite, era lipsa informatiilor despre otelul din care era facuta piesa,care trebuia tratata...

Dupa cum exista strungari si strungari, ingineri si ingineri,..., etc, tot asa exista tratamentisti si tratamentisti. Diferenta intre cei care stiu sa recunoasca un otel pentru cementare si ceilalti, este o metoda practica foarte simpla. Si anume se polizeaza o portiune marginala a piesei de tratat termic si se observa aspectul scanteii. Dupa acest aspect, cei care au aceasta abilitate stiu sa diferentieze un material de cementare. Mai mult decat atat, tratamentistii interesati de propria meserie si care au o experienta mare, pot face si diferentieri graduale. Intre anumite limite, ei iti pot preciza cu aproximatie calitatea unui anumit otel. Spre exemplu pot face o diferenta neta intre un otel aflat la limita cementabilitatii (procentajul de carbon C = 0,18...0,2 %) si unul specific acestui tratament - C<0,18 %. Apoi, Timpul necesar cementarii, nu este acelasi oricare ar fi materialul, ci este cu atat mai mare, cu cat procentajul de carbon © este mai mic si invers. In medie pentru a induce un strat de 0,1 mm de cementita in stratul superficial este necesara mentinerea sub tratament aproximativ o ora. Acest timp depinde inafara de procentajul in carbon al otelului si de parametrii de temperatula ai cuptorului, precum si de combustibilul care se arde in cuptor. Media de o zecime pe ora, este valabila pentru carbune inferior de Valea Jiului.
  • Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Metoda determinarii calitatii otelului dupa scintei,mi se pare empirica si nu cred ca este relevanta pentru un tratamentist adevarat.Pentru un necunoscator,teoretic,orice otel cu continut scazut de C poate fi cementat,ceea ce nu este adevarat.Se cementeaza doar otelurile de calitate(OLC-urile),nu si OL-urile,cum ar fi OL32,OL37.Apoi la cementare este obligatoriu mentinerea temperaturii la o anumita valoare.Singurele cuptoare la care temperatura poate fi controlata bine sint cuptoarele electrice,avind in vedere ca temperatura trebuie mentinuta constanta o durata, relativ,mare de timp(citeva ore sau zeci de ore).La alte tipuri de cuptoare,cum ar fi cele incalzite cu combustibili lichizi,gazosi sau solizi(!!!!!),nu stiu cum ar putea fi mentinuta temperatura constanta.

Se cementeaza 100 % si otelurile laminate cu continut scazut de carbon. OL37 - in mod sigur! Esenta informatiei pe care vrei sa o dai, se traduce prin faptul ca otelurile cu continut de carbon de circa 0,15 % sunt optime pentru acest tip de tratament. In rest, apropos de chestiunile de constanta temperaturii, sunt de acord. Asta nu inseamna ca nu se pot depasi.

Metoda determinarii calitatii otelului dupa scintei,mi se pare empirica si nu cred ca este relevanta pentru un tratamentist adevarat

Sa nu uitam ca mesterii japonezi faurari de sabii nu aveau mijloace moderne de determinarea continutului de carbon si totusi scoteau oteluri de calitati superioare doar studiind fragmentele de fier pe care le prelucrau.Se faceau caliri ale sabiilor in diferite medii cum ar fi: sange, uree etc.

Sa nu uitam ca mesterii japonezi faurari de sabii nu aveau mijloace moderne de determinarea continutului de carbon si totusi scoteau oteluri de calitati superioare doar studiind fragmentele de fier pe care le prelucrau.Se faceau caliri ale sabiilor in diferite medii cum ar fi: sange, uree etc.

Referitor la mesterii japonezi,lucrurile nu sint chiar asa de simple cum le-ai prezentat.Acei faurari, elaborau otelul din care apoi confectionau renumitele sabii.Elaborarea otelului a necesitat foarte mult timp,pina s-a ajuns la compozitia ideala sau aproape ideala.La fel si tehnologia forjarii, este una speciala.Compozitia otelului respectiv era strict secreta,stiuta fiind doar de mesterul respectiv.La fel, calirea era un proces tehnologic stiut doar de mesteri.Nici azi nu se stie cu exactitate compozitia otelului din care erau facute renumitele sabii.Se stie foarte bine, ca sabiile respective sint foarte elastice si au taisul extrem de dur.Au fost destui care au incercat sa elaboreze un astfel de otel, dar rezultatele au fost cu mult sub asteptari.Se pare ca secretul este inca foarte bine pastrat si se transmite doar celor demni de incredere,care au lucrat alaturi de mesterii respectivi timp indelungat. Asa ca lucrurile sint mai complicate decit ne inchipuim noi.Noi ne dam doar cu parerea.

Daca tot vorbim si de de sabii nu uitam de otelul de damasc.In legatura cu temperatura otelului, dupa o serie de experimentari, aceasta se poate determina destul de exact dupa culoare, nici macar nu avem nevoie de pirometru sau camera de termoviziune, cum imi imaginam fantasmagonii la inceput cind nu aveam nici un fel experienta practica (nu ca acuma as avea cine stie ce). Ce se pierde este timpul pina se formeaza aceasta deprindere, dar odata formata, vei ramine cu ea si vei sti cind e momentul sa aplici aliajul daca vrei sa brazezi, cind poti "da cu ciocanu' " cind vrei sa forjezi sau cementarea unor piese de volum mic, adica ce ne intereseaza pe noi. In industrie este firesc sa se controleze cu exactitate toti parametrii, care lasati de capul lor (ca sa zic asa) s-ar traduce in pierderi financiare uriase.

Vad ca discutia s-a lungit mult de tot.Au fost si sint, pareri pro si contra.Daca crezi ca ai suficienta experienta si cunostinte despre tratamentele termice si termochimice,nu te opreste nimeni sa incerci sa calesti,imbunatatesti,cementezi,nitrurezi,cianurezi,etc,piesele pe care vrei sa le tratezi, prin una din metodele enumerate anterior.Cind o sa obtii rezultatele dorite,te rog sa ne dai si noua de stire.Nu zic ca nu se poate, chiar si in regim de amator,numai ca trebuie un minim de dotare,pentru a avea ceva rezultate.O metoda destul de simpla pentru durificarea suprafetelor unor piese este tratarea prin curenti de inalta frecventa,asa numita cifare.Chiar pe forum am vazut un montaj cu care s-a reusit inrosirea unei bucati de material,aflat in interiorul unei bucle,practic secundarul unui traf comandat de un montaj generator de inalta frecventa."Rasfoieste" forumul si sigur o sa dai de topicul respectiv.Eu zic ca este o metoda mult mai la indemina celor care vor sa trateze(durifice) suprafata anumitor piese.Otelurile care se preteaza cifarii sint oteluri care se pot cali.Prin cifare piesa se caleste numai la suprafata.Adincimea stratului tratat depinde de viteza cu care trece piesa prin interiorul electrodului (bucla sau secundarul trafului).Bucla respectiva se executa din teava de Cu pentru ca prin teava respectiva va trece apa necesara racirii piesei.

Daca tot discutam de tratamente termice facute acasa , care vine cu niste indicatii pretioase sau documentatie .Am facut un cuptor electric (e cam micut dar daca o sa simt nevoia fac altul mai mare), iar ca incepator in tratamente termice ar prinde bine ajutor de la cei care stiu cate ceva !

post-18467-13982966883_thumb.jpg

post-18467-139829668848_thumb.jpg

Pai vad ca nu este chiar micut,cel putin in poza.In cuptorul tau poti face cam toate tratamentele termice:calire,revenire,imbunatatire,cementare.Pina la cit urca temperatura in cuptor?Dupa cite vad cred ca urca lejer la 1000*C.Cu izolatie corespunzatoare si cu o buna etansare a usii de vizitare ,poti mentine temperatura constanta fara probleme.Controlul temperaturii il faci cu termocuplu?Mare atentie la rezistentele care vad ca sint amplasate lateral.Din neatentie pot fi rupte.Puteai amplasa si citeva rezistente sub plafonul cuptorului.Vatra ,daca ai posibilitatea,poti sa o acoperi cu tabla de inox refractar cu grosimea de 15-20mm.Banuiesc ca,cuptorul este alimentat de la retea trifazica.Felicitari pentru minunea de cuptor.Arata foarte bine.

Pai vad ca nu este chiar micut,cel putin in poza.In cuptorul tau poti face cam toate tratamentele termice:calire,revenire,imbunatatire,cementare.Pina la cit urca temperatura in cuptor?Dupa cite vad cred ca urca lejer la 1000*C.Cu izolatie corespunzatoare si cu o buna etansare a usii de vizitare ,poti mentine temperatura constanta fara probleme.Controlul temperaturii il faci cu termocuplu?Mare atentie la rezistentele care vad ca sint amplasate lateral.Din neatentie pot fi rupte.Puteai amplasa si citeva rezistente sub plafonul cuptorului.Vatra ,daca ai posibilitatea,poti sa o acoperi cu tabla de inox refractar cu grosimea de 15-20mm.Banuiesc ca,cuptorul este alimentat de la retea trifazica.Felicitari pentru minunea de cuptor.Arata foarte bine.

Merci, Se afla in studiu cuptorul si tratamentele care se pot face.E izolat cu fibra ceramica mentine temperatura destul de bine .Alimentarea momental e la 220V , doua rezistente de kanthal legate in paralel 4Kw dar as putea alimenta si la 380V , temperatura e controlata cu controler PID si sonda de temperatura Typ K . Controlerul permite reglarea mai multor parametri de incalzire , cate grade sa urce temperatura pe minut , ....Am facut canal in samota pentru rezistente si nu se pot atinge asa usor si rupe .As pune si pe plafon dar atarna rezistentele .Stie careva unde se gasesc suporti ceramici pentru rezistente ca si cei din foto?

post-18467-139829668968_thumb.jpg