Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tratamente termice facute acasa

Recommended Posts

Buna ziua tuturor Deschid un subiect nou, pentru ca despre tratamente termice, realizabile in regim DIY nu cunosc aproape nimic. Tot ce stiu se rezuma teoretic la urmatoarele:Daca vreau sa calesc o piesa din otel, cel mai simplu o pot face incalzind-o pina ce capata o culoare rosiatica si apoi o racesc rapid aruncind-o intr-un recipient cu apa sau ulei. Eventual procesul se poate repeta de citeva ori sa-i cresc astfel si mai mult duritatea.Teoretic incalzirea se poate face in cuptoare electrice -in regimm DIY este foarte greu si poate inutil sa construiesti un cuptor in interiorul caruia sa depasesti 400°C.Incalzirea cu inductie este cam de domeniul SF-ului (recent am abandonat un astfel de proiect).Ramane orice sursa cu gaz, sau de preferinta oxigen cu gaz (financiar este de evitat orice foloseste oxigen, pentru ca-i scump - eu dau 1mil pe o butelie de unica folosinta).Intrebare stupida - Daca folosesc un spray cu grafit pe suprafata piesei de incalzit; pot imbunatatii continutul de carbon al piesei?Este mai bine sa faci tratamentul termic lasind un adaus de prelucrare mic pe care sa-l indepartezi ulterior?Are rost revenirea la o calire facuta ca si mai sus?cam ce altceva s-ar putea face? Acum sint pe punctul sa-mi termin o portscula pentru disc HSS circular si ma gindesc ca o sa aiba o durata de viata cam scurta, dat fiind ca am folosit un otel mai slab (sub OLC42).

• Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Conform "Preparati singuri, autor Chim. Dan I. Seracu, din colectia Cristal, editura Albatros" "10.6.5. Cementarea obiectelor din fier" pag:152: "Cementarea este operatia de otelire superficiala a fierului si aliajelor sale. In acest scop, se amesteca urmatoarele pulberi:carbune de lemn (2P), sare de bucatarie (1P) si azotat de calciu (1P), bine mojarate in prealabil. Pulberile se amesteca pana la omogenizare, iar praful obtinut se toarna in cutii metalice, in care se introduce obiectul de cementat, dupa care se incalzesc in cuptor electric pana la 800 "grade celsius". Pentru a obtine o grosime a stratului cementat de 1,5 mm, incalzirea trebuie sa dureze cca 5-6 ore, iar pentru 2,5 mm, 8-10 ore."Personal nu am reusit, inca, sa testez metoda.

...Pentru a obtine o grosime a stratului cementat de 1,5 mm, incalzirea trebuie sa dureze cca 5-6 ore, iar pentru 2,5 mm, 8-10 ore...

Cel mai sigur, se considera o zecime pe ora. Deci 15 ore in primul caz si 25 in al doilea. Insa de obicei nu trebuie decat un strat de 0,5...0,8 mm, deci 5...8 ore in cuptor.

...Pentru a obtine o grosime a stratului cementat de 1,5 mm, incalzirea trebuie sa dureze cca 5-6 ore, iar pentru 2,5 mm, 8-10 ore...

Cel mai sigur, se considera o zecime pe ora. Deci 15 ore in primul caz si 25 in al doilea. Insa de obicei nu trebuie decat un strat de 0,5...0,8 mm, deci 5...8 ore in cuptor.
Ati incercat varianta propusa de autor?
Guest Tigertiki

Buna ziua tuturor Deschid un subiect nou, pentru ca despre tratamente termice, realizabile in regim DIY nu cunosc aproape nimic. Tot ce stiu se rezuma teoretic la urmatoarele:Daca vreau sa calesc o piesa din otel, cel mai simplu o pot face incalzind-o pina ce capata o culoare rosiatica si apoi o racesc rapid aruncind-o intr-un recipient cu apa sau ulei. Eventual procesul se poate repeta de citeva ori sa-i cresc astfel si mai mult duritatea.Teoretic incalzirea se poate face in cuptoare electrice -in regimm DIY este foarte greu si poate inutil sa construiesti un cuptor in interiorul caruia sa depasesti 400°C.Incalzirea cu inductie este cam de domeniul SF-ului (recent am abandonat un astfel de proiect).Ramane orice sursa cu gaz, sau de preferinta oxigen cu gaz (financiar este de evitat orice foloseste oxigen, pentru ca-i scump - eu dau 1mil pe o butelie de unica folosinta).Intrebare stupida - Daca folosesc un spray cu grafit pe suprafata piesei de incalzit; pot imbunatatii continutul de carbon al piesei?Este mai bine sa faci tratamentul termic lasind un adaus de prelucrare mic pe care sa-l indepartezi ulterior?Are rost revenirea la o calire facuta ca si mai sus?cam ce altceva s-ar putea face? Acum sint pe punctul sa-mi termin o portscula pentru disc HSS circular si ma gindesc ca o sa aiba o durata de viata cam scurta, dat fiind ca am folosit un otel mai slab (sub OLC42).

Oxigenul industrial e ieftin, am o butelie mare care se umple cu vreo 50 lei. Impreuna cu o butelie de aragaz pot sa alamesc sudez sudez aluminiu sa tai si sa inkalzesc, topesc zamac. Si cred ca-mi ajunge vreo 3 ani. Dupa parerea mea merita sa investesti ca te poti folosi in mai multe scopuri. Exista si butelii mai mici cam de un metru si 20kg oxigen.SalutareTT

"in regimm DIY este foarte greu si poate inutil sa construiesti un cuptor in interiorul caruia sa depasesti 400°C." - Fals

Se poate construi foarte ieftin un asemenea cuptor, folosind o rezistenta de nichelina (de 1-2 Kw) si caramizi BCA. Nu va rezista prea mult, dar se poate topi usor aluminiu si alama de pilda, si temperatura in interior urca spre 800 grade C lejer, si chiar 1000. O rezistenta mai performanta (kantal) asigura 1200 de grade.

In locul rezistentei se poate folosi si propan, cu arzator special.

Linkuri:

http://www.metallab.net/ytongfurnace.php - cu propan

http://www.metallab.net/kanthal.php - cu rezistenta de kantal

Mai sunt destule site-uri in domeniu.

Cat despre incazirea prin inductie, nu este SF deloc; cu putina indemanare si un buget de sa zicem 100 eur se poate construi un cuptor unde se pot topi cateva grame de fier.

...Ati incercat varianta propusa de autor?

Nu, insa nu poate fi mai productiva decat o instalatie industriala. Fenomenul intim care se produce, este difuzia atomilor de carbon printre atomii de fier ai piesei de cementat.Se produce in acest mod, o imbogatire in carbon a stratului superficial. De aceea acest tip de tratament termic, este foarte costisitor. Doar pentru piesele, care se rectifica dupa tratament, se prevad straturi cementabile de 0,8...1,2 mm.

@hene - interesante link-uri, cit despre incalzirea cu inductie, lucrurile pina la urma nu sint chiar asa de simple. In proiectul meu cu incalzire inductiva, vroiam sa construiesc initial un generator autooscilant cu IR2153 si 4 IGBT-uri - cam ca si http://danyk.wz.cz/induk3.html. Desi simpla daca urmaresti schema, o sa iti dai seama de tot felul de lucruri care sint de evitat - controlul frecventei (un amanunt esential) il realizaza "operatorul" de la un potentiometru - la fiecare piesa diferita de cea precedenta, pozitionataaltfel in interiorul bobinei, va incerca manual sa "prinda" rezonanta maxima - sa spun asa. Nexam separare galvanica facuta ca la carte, nexam protectie, comanda pe IGBT-uri il cam forteaza pe saracul IR2153 etc (...) Ulterior m-am oprit la o configuratie cu PLL, drivere HI si LO pe IGBT-uri ceva in genul http://www.mindchallenger.com/induction ... ion10.html Momentan insa l-am abandonat ca nu reusesc sa imi gasesc timp sa repar un osciloscop mai performant (mai am unul rusesc mic pe care nu prea ma pot baza), asta dupa ce mi-am calculat/masurat bobina de lucru, am tot cumparat piese, construit/testat transformatoare mi-am construit un LC metru, etc. Si ca sa va plictisesc in continuare, tot mai am dubii despre stabilitatea in timp a bateriei de condensatori -obisnuiti, ca cei speciali de curent mare au preturi exorbitante- functionarea corecta a sistemului de racire la care m-am oprit, etc. Momentan am abandonat proiectul si-mi ard fiarele in continuare cu oxigaz (scump).

Feno, vad ca ti-ai facut tema de casa :)Da, solutiile pe genunchi dau si rezultate pe masura.Ca idee, am topit niste metal la un cuptor profesional, folosit de tehnicienii dentari. Pretul cuptorului era ceva genul 3000 eur, consuma 3.5 Kw parca, era legat la reteaua de apa pentru racirea bobinei, si topea metale (gen inox dentar) in cateva secunde (zeci de grame). O bijuterie.Legat de incalzirea prin inductie - au aparut niste plite inductive la preturi mici (gen 100-200 lei) si puteri care 1 Kw. Oare ar fi dificil de modificat o asemenea plita pentru scopurile noastre? Adevarul este ca pentru topirea (sau incalzirea) a catorva zeci de grame de metal avem nevoie de puteri de ordinul Kw. Cuptoarele care topesc kg de metale au zeci de Kw putere. Pentru incalzire trebuie mai putin. Acum imi amintesc de inca o solutie eleganta si ciudata, care poate topi in 20-30 de min catre 1kg de Ag, alama sau alt metal cu punct de topire spre 1000 grade C - cuptorul cu microunde. Dau detalii daca nu cumva stii deja despre ce este vorba.

Cu microundele se poate topi chiar sticla, dar aceasta trebuie adusa intr-un punct la temperatura de topire (cand devine si conductiva). Restul fac microundele.

Topirea metalelor cu un cuptor de microunde implica mai multe conditii.

1. Avem nevoie de un vas care sa absoarba energia microundelor, dar sa reziste la temperatura inalta. In practica merge ferita sau amestecuri pe baza de ferita.

2. Vasul in care topim/incalzim metalul trebuie la randul lui izolat termic, pentru a evita pierderile de energie termica radianta (scade considerabil randamentul) si a evita distrugerea cuptorului.

O pagina clasica: http://home.c2i.net/metaphor/mvpage.html

Alta: http://periodictable.com/PopSci/2003/09/1/index.html

Topirea sticlei: http://www.youtube.com/watch?v=RYdaYQuEhy4

Cred ca nu trebuie sa specific, dar cuptorul destinat unor asemenea utilizari NU trebuie sa fie cel din bucatarie.

Apropo de tratamente termice si de venirea iernii , zilele trecute mi-am verificat lanturile pt cauciucuri achizitionate anul trecut si am observat ca sunt cateva zale pe duca , din cele care vin pe suprafata de rulare si care sunt cele mai expuse uzurii . cu ochiul liber se poate vedea ca nu sunt tocmai zale obisnuite , ma refer la material si cred ca un lant obisnuit nu ar rezista . Prin calirea clasica a unor zale de lant obisnuit am vre-o sansa sa le apropii macar de rezistenta celor originale ? Orice alte sugestii sunt binevenite .

• 1 year later...

Conform "Preparati singuri, autor Chim. Dan I. Seracu, din colectia Cristal, editura Albatros" "10.6.5. Cementarea obiectelor din fier" pag:152: "Cementarea este operatia de otelire superficiala a fierului si aliajelor sale. In acest scop, se amesteca urmatoarele pulberi:carbune de lemn (2P), sare de bucatarie (1P) si azotat de calciu (1P), bine mojarate in prealabil. Pulberile se amesteca pana la omogenizare, iar praful obtinut se toarna in cutii metalice, in care se introduce obiectul de cementat, dupa care se incalzesc in cuptor electric pana la 800 "grade celsius". Pentru a obtine o grosime a stratului cementat de 1,5 mm, incalzirea trebuie sa dureze cca 5-6 ore, iar pentru 2,5 mm, 8-10 ore."Personal nu am reusit, inca, sa testez metoda.

A reusit cineva sa testeze aceasta metoda de cementare , piesele ar trebui introduse in acea cutie in asa fel ca praful obtinut sa acopere piesa in intregime ?Am un cuptor electric si vreau sa testez o metoda de cementare sau daca stie cineva alta .

Tratamentele care se aplica pieselor din otel ,pot fi:tratamente termice si termochimice.Tratamentele termice sint:calirea, revenirea,recoacerea,imbunatatirea.Tratamentele termochimice sint: cementarea nitrurarea, cianurarea,alitarea. Atit tratamentele termice cit si tratamentele termochimice,presupun instalatii de incalzire cu control destul de strict al temperaturii,pentru ca operatiunea sa aiba sanse de izbinda.Atit temperatura cit si durata incalzirii au un rol extrem de important.Sincer,inafara de tratamentul de calire,revenire si eventual de imbunatatire,nici un alt tratament nu cred ca poate fi facut acasa.In primul rind trebuie sa se stie ce calitate are otelul care trebuie tratat atit termic cit si termochimic (continutul de carbon).Parerea mea ca trebuie sa ai cunostinte temeinice despre tratamentele aplicate otelurilor si ale aliajelor lor.Asa,vazut din avion, totul este floare la ureche.Nici chiar tratamentistilor(de meserie)nu prea le ieseau tratamentele din diferite motive.Unul dintre motivele cele mai des intilnite, era lipsa informatiilor despre otelul din care era facuta piesa,care trebuia tratata.Parerea mea. :jytuiyu