Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema X10i incarcare

iceq

Recommended Posts

Salutare am o problema cu telefonul mentionat in titlu x10i care nu incarca,am verificat circuitele pe placa si am gasit plusul intrerupt pana in siguranta,am refacut traseul,acum am tensiune pana in procesor,problema este ca tot nu incarca,stie cineva cum isi face detectia de incarcare,am gasit si acea solutie pe google cu x10i charging ways ideea este ca datorita rasinei de pe bobina nu am reusit sa refac traseele d+ si d- acestea fiind deasemeni intrerupte,acum am 2 intrebari pentru cei care sau lovit de problema : ce legatura au traseele de date cu incarcarea si de ce ar trebui scos acea protectie de supratensiune si pus jumper din moment ce am tensiune de la mufa pana in procesor,atasez si imaginea cu charging ways,multumesc.

post-24070-139829346877_thumb.jpg

post-24070-139829346885_thumb.jpg

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Telefonul merge cu bateria incarcata pe un charger universal,chestia este ca mi-a fost adus la reparat si ma interesa inainte sa ma apuc sa-i dau rasina jos(chinuri mari) daca ar putea avea legatura traseele de date cu incarcarea,pe nokia stiu ca-si face detectia de incarcare pe pin4 la mufa dar la asta pin4 este in aer.Atasez si schema cu toata partea de incarcare.

Sony Ericsson Xperia X10 schematics - electrical rev215.pdf