Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema alimentare automatizare cu actionare 2 canale

Guest cristifunariu

Recommended Posts

Guest cristifunariu

am cumparat o automatizare 2 canale cu alimantare 12 v CD dar nu stiu cum sa o montez . ma poate ajuta cineva sa o montez?se poate alimenta placuta la un transformator 12 v 1000 mA sau e obligatorie o baterie tampon? telecomanda e invatata sa actioneze placuta sau trebiue invatata? Va multumesc .Anexez poza placuteiactionare 2 canale.doc

• Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Eu zic ca trebuie sa legi la bornele + si - o sursa de tensiune continua de 12V, fie baterie, fie acumulator, fie alimentator de la reteaua de 220V~ (nu transformator simplu, fiindca ala da tensiune alternativa). In ultimul caz ai grija sa nu dea mai mult de 12V, chiar daca scrie pe el 12V. Consumul pentru 2 relee si receptor nu cred ca ajunge la 1000mA, poate fi de cateva ori mai mic. La bornele A, B, C este posibil sa ai contactele unui releu: un fir care este legat la unul din celelalte, in functie de starea releului.Daca au fost cumparate impreunna, receptorul ar trebui sa raspunda la codul emitatorului, fara invatare.