Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program redimensionat poze

gigione01

Recommended Posts

Zilele trecute am incercat sa micsorez(fizic) o fotografie !!Dintr-o poza de 7Mp cu camera setata pe optiunea"portret"- 3072x2304 pixels cu 72dpi,format JPEG si dimensiunea de 1,61Mb vreau sa pot IMPRIMA o fotografie tip "buletin" de 3,5x3 Cm-nu ma intereseaza marimea in Mb sau Kb:vreau doar sa iasa clar.Am instalat Irfanviw,Photosop,Paintshop pro,Imageresizer dar acestea modifica dimensiunea pozei la 3,5x3 cm cu 'urme'pe calitatea fotografiei.Modifica dimensiunea in Mb a pozei si afecteaza claritatea si acuratetea ei.Caut un program care sa ma ajute sa micsorez fizic fotografia pentru a o imprima si care sa nu afecteze claritatea si calitatea imaginii.Din ce stiu eu ,in momentul cand vrei sa maresti o poza se deterioreaza calitatea ei!!In cazul meu vreau sa o micsorez....unde gresesc??Logic ar fii sa iasa foarte clar pentru ca eu o micsorez,nu o maresc!!

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ia incearca cu ... Picasa.

E free.

Ti'o face mai clara decat a ... ouato aparatu'.

Restul ... depinde de tiparnita.

Clara e si cea pe care o am in calculator!!

Daca o tiparesc A4 iese foarte clar!!!Problema e cand o micsorez .....se duce drek,se strica!!

Are ca si celelalte programe ...muuuuuuulte optiuni,dar pentru ce am eu nevoie nu am gasit NIMIC!!

Editat de RoGeorge:

Te rog nu mai folosi limbaj de messenger cand scrii pe elforum, asa e regulamentul, nu l-am inventat eu.

drek -> Dracului

http://elforum.info/viewtopic.php?f=94&t=2390

Merge micsorat cu orice program, inclusiv cu Paint, care e deja in Windows.Am impresia ca nemultumirea ta se trage de la imprimare, nu de la programul de micsorat.72 dpi e cam putin pentru calitate foto. Macar 300 sau 600. Imprimantele actuale ajung usor la 1200...4800 dpi sau mai mult. DPI inseamna Dots Per Inch, sau cate puncte de imagine deseneaza imprimanta ca sa acopere 25 de mm de hartie.Pune imprimanta pe rezolutie maxima si tipareste 1:1 sau 100%, fara micsorari sau mariri din setarile imprimantei.Daca tot nu-ti iese, pune aici o poza cu hartia tiparita, sa vedem cum iese si sa explici ce nu-ti place.

dintr-o poza de 7Mb cu dimensiunea de 1,6Mb cred ca e ceva gresit aici.ai poza in calculator, dai print si setezi tipul hartiei (marimea), daca iese prost tine doar de printer si de hartia folosita.

7Mp scrie-Megapixeli!!Cu GIMP2 cu optiunea SCALE IMAGE am redus-o dar ca si cu celelalte programe iese neclar(cu patratele vizibile)in momentul cand o tiparesc,chiar daca am salvat-o bmp.Daca o imprim poza initiala(nemodificata)pe toata coala(A4) iese foarte clar.Am incercat si cu alte fotografii!!Singura varianta care da cat de cat rezultate este:clic dreapta pe poza,print si in meniul print setez "CONTACT SHEET (35)" dar ies mai mari sau mai mici -dimensiunea fizica(lungime/latime-masurata in mm).Mie imi trebuie poza ca de buletin(30x35mm.).Acum sincer sa fiu poza imi trebuie pentru carnetul de note al copilului dar am ambitia sa vad cu ce pot sa o micsorez fara sa fie afectata !!RoGeorge mai sus zicea ca 72dpi e cam putin...Am o camera Fuji Finepix S5700 si e setata pe PORTRET 7Mp.Asta e ...de unde sa "inmultesc"acesti DPI??Unul din programele care le-am incercat (nu mai stiu care-am incercat vreo 10-12)avea o corelare intre DPI si dimensiunea in mm. a pozei si de la 1083,73x812,80 mm si 72DPI cat era initial,am ajuns la 40,64x30,48mm cu 1920 DPI dar imaginea avea 1,8Gbdesi era mai mica FIZIC!!O imagine achizitionata de un aparat foto are un numar de pixeli pe orizontala si verticala, dar nu are dimensiune fizica (aparatul nu poate masura dimensiunea reala a subiectului). Factorul DPI specifica modul in care o imagine se transpune pe un suport fizic (ex. hartia), care are o dimensiune fizica (se poate masura). DPI inseamna DotsPerInch, in cazul nostru numarul de pixeli pe un Inch (25.4 mm). Acest DPI pus de camera este irelevant, deoarece camera nu poate sa estimeze dimensiunea reala a cadrului (gandeste-te ca faci o poza la cerul instelat). In momentul in care fixam dimensiunea unei imagini, pentru vizualizare sau printare, programul respectiv calculeaza DPI, pentru ca imaginea sa fie desenata la marimea ceruta. Care program are cea mai usoara interfata pentru asa ceva??O scala gradata in mm. pe doua axe(orizontal si vertical) si pur si simplu sa "trag" poza in el ,cu ajutorul mouse-lui ,sa o pot aduce tot cu mouse-ul la dimensiunea dorita(mm.lungime x mm.latime)eventual sa pun 2;3;4 poze si sa le asez cu mouse-ul in pagina!!Nu ma intereseaza DELOC sa stiu cati Mb,DPI are ci doar sa nu-si modifice claritatea si proprietatile vizibile in momentul cand micsorez o poza si eu sa fiu sigur ca iese de 30x35 mm(chiar daca iese cu capul tuguiat :rade:) ???Am Win7 si imprimanta folosita este multifunctionala HP Photosmart C4180,cu cartuse normale(nu foto :jytuiyu ).RoGeorge---mi s-a parut mai putin vulgar sa folosesc "drek" dacat "dracu' " si e singura data cand am folosit cuvinte "gen mess",nu am abuzat de acest lucru!!Multumesc!!

Ziceam sa setezi DPI-ul la imprimanta, atunci cand tiparesti, nu la poza cand o prelucrezi.Nu mai salva in format BMP ca e necomprimat si ies fisierele uriase. Exista formate comprimate dar fara pierdere de calitate (lossless), de exemplu PNG. Daca salvezi in format PNG fisierul va fi mic si totodata fara pierderi de calitate.Unele imprimante te lasa sa setezi DPI-ul, la HP nu stiu cum este. Eu am Canon si ma lasa. Trebuie sa ai si la HP ceva setari de calitate pe acolo. Stiu ca unele HP-uri sunt aiurea rau, nici macar tipul hartiei (nu marimea, tipul) nu te lasa sa-l alegi, detecteaza totul singure. Iarasi, unele imprimante isi aleg singure DPI-ul in functie de hartie. Daca poti seteaz-o pentru hartie foto, atunci isi ia de obicei DPI-ul maxim.Poate are imprimanta un utilitar pentru tiparire, de obicei se gaseste asa ceva pe CD-ul de instalare.Fara sa stii DPI-ul pe care e setata imprimanta nu ai cum sa tiparesti la o dimensiune dorita.La imprimanta mea pot sa am poza oricat de mare si sa o tiparesc oricat de mica din setarile imprimantei, stie driver-ul sa micsoreze.Nu am nici imprimanta HP, nici Win7 asa ca mai mult de atat nu pot sa spun, sper sa-ti iasa pana la urma.

• 8 months later...
Guest Chello

Zilele trecute am incercat sa micsorez(fizic) o fotografie !!Dintr-o poza de 7Mp cu camera setata pe optiunea"portret"- 3072x2304 pixels cu 72dpi,format JPEG si dimensiunea de 1,61Mb vreau sa pot IMPRIMA o fotografie tip "buletin" de 3,5x3 Cm-nu ma intereseaza marimea in Mb sau Kb:vreau doar sa iasa clar.Am instalat Irfanviw,Photosop,Paintshop pro,Imageresizer dar acestea modifica dimensiunea pozei la 3,5x3 cm cu 'urme'pe calitatea fotografiei.Modifica dimensiunea in Mb a pozei si afecteaza claritatea si acuratetea ei.Caut un program care sa ma ajute sa micsorez fizic fotografia pentru a o imprima si care sa nu afecteze claritatea si calitatea imaginii.Din ce stiu eu ,in momentul cand vrei sa maresti o poza se deterioreaza calitatea ei!!In cazul meu vreau sa o micsorez....unde gresesc??Logic ar fii sa iasa foarte clar pentru ca eu o micsorez,nu o maresc!!

O varianta online pt resize o gasesti aici : http://www.picresize.com . Daca nu te ajuta am sa caut programul cu care faceam resize la mai multe poze odata + watermark daca te intereseaza .