Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modul GSM / Paradox 1728

Guest dssoft

Recommended Posts

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sim300dz e placuta aia mica cu mufa aurie( adica fix placuta care se ocupa cu partea de GSM) da ce nu ma prin in pozele alea e ce face placa a 2-a ca aia numa 1728 nu e

modulatorul sim300dz se conecteaza in placuta prin doua mufe cu mai multi pinipe placuta sunt doua leduri (rosu si verde) si patru mufeprima de alimentareurmatoarea are 4 pini din care ies 3 fire , al-4lea este neconectat si inca doua mufe cu cate 3 pini

pe mufele alea din intamplare scrie ceva? cu spectra 1728 am lucrat mult timp dar placa aia cu mufe e prima data cand vad asa ceva ... in cel mai rau caz pot sa iti spun care pin este cel ce face transmisia de date din mufa de serial ( din centrala de alarma)

este ceva de genul, se vede mai bine poza http://www.okazii.ro/catalog/59929571/c ... ml#galerienu are nimic scris pe placaam gasit un manual si scrie asa , pin4 DI DATA IN/GREEN Intrare Intrare seriala pentru interfata cu centralele Paradox sau se conecteaza la firul Green pe magistrala de tastatura.pin 3 DO DATA OUT Iesire Iesire seriala pentru interfata cu centralele Paradoxpin 2 GND Masa Masa pin 1 Yel Intrare seriala/Yellow Intrare Este o intrare seriala auxiliara.Se conecteaza la firul Yellow pe magistrala de tastatura.l-am conectat in centrala la mufa serial parca, pe cealata ince tastatura sa urleam facut ceva setari in centrala dar nu stiu stigur daca sunt bine
  • 2 weeks later...

nu sunt sigur de ce face minunea aia de modul si decat sa iti zic o prostie aiurea sa arzi centrala ma abtin pana am un raspuns exact

modulul a fost legat la o centrala similara paradox 628 sau 728
  • 6 months later...
Guest vegays2k

Modulul din poza este GPRS,nu GSM,si este folosit de obicei pentru monitorizare,de catre o firma specializata.Contine si un SIM dedicat,cu APN si username.Concluzie:nu se poate folosi ca atare pentru transmiterea de mesaje,etcSorry....