Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe - cine este producatorul?

Guest werwe

Recommended Posts

De curand am achizitionat doua boxe pe trei cai.

Pe spate exista o eticheta in limba germana cu datele tehnice ale boxei si inscriptia B170K.

Am desfacut una dintre boxe. Am gasit flitrul un filtru, piesele fiind made in germany.

Se aud superb.

Voi reveni cu poze.

Intrebare: Cine este producatorul acestora?

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da. Exact asa arata numai ca au fost vopsite in negru. Pentru ca vopseaua sarea, sub aceasta am descoperit ca boxele originale erau din lemn de culoare maron lacuit.Oricum, interiorul arata ca nou. Vreau sa le reconditionez.Si totusi, nu stiu cine este exact producatorul acestora. Si pe acel forum se intreaba acelasi lucru: Heco sau?Multumesc! :aplauze

hai ca maine e azi deja ...sa vada si ochii nostri ce ai acolo...

Scuze pentru intarziere. Iata si pozele:Dupa cum spuneam, tare mult as vrea sa stiu producatorul acestor boxe old. Inclin sa spun ca ar fi HECO si nu SABA.Desi sunt vechi, se aud superb. Urmeaza munca de reconditionare a acestora. Voi reveni cu poze cand voi termina restaurarea boxelor.Mai vreau un sfat: Am de ales intre a le furnirui sau a le vopsi in negru. Ce sfat mi-ati da?

post-60252-139829343497_thumb.jpg

post-60252-139829343513_thumb.jpg

post-60252-139829343529_thumb.jpg

post-60252-139829343545_thumb.jpg

post-60252-139829343562_thumb.jpg

Diful de joase e comun la mai multe firme păstorite de Braun (Heco, Canton, Grundig, Universum... etc), dar celelalte nu. Nici construcţia cu incintă separată ptr medii nu e tipică acelor firme, ca şi capacul din spate detaşabil, mai de grabă o fi schimbat cineva difurile de joase originale. Filtru nu au?

Diful de joase e comun la mai multe firme păstorite de Braun (Heco, Canton, Grundig, Universum... etc), dar celelalte nu. Nici construcţia cu incintă separată ptr medii nu e tipică acelor firme, ca şi capacul din spate detaşabil, mai de grabă o fi schimbat cineva difurile de joase originale. Filtru nu au?

Capacul din spate intra fest, pe canelurile peretilor boxei.Boxele au filtru, construit pe cablaj cu bobine, rezistente si condensatori, piesele fiind de productie germana.