Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

[URGENT]UART Full Duplex

Recommended Posts

Stie cineva daca se poate realiza comunicatie seriala Full Duplex cu uC-urile AVR?Ma intereseaza sa leg un Mega64 la un L9637D.In momentul in care transmit un byte, ar trebui sa primesc inapoi ce am transmis. Se poate face asta folosind UART-ul hardware integrat in uC?

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

UART este un standard, deci orice implementator al UART-ului este obligat sa pastreze caracteristicile principale + sa asigure compatibilitate 100%.UART-ul este o magistrala FULL DUPLEX, ca prin urmare orice UART de pe orice microcontroller va trebui sa suporte modul FULL DUPLEX.LE. Greu de crezut in schimb ca vei reusi sa receptionezi simultan, ceea ce transmiti, fara sa legi Tx-ul direct la RX.

In interiorul L9637D-ului Rx si Tx sunt conectate. Imi faceam probleme din cauza uC-ului fiindca nu stiam daca pot trimite si primi in acelasi timp. Intre timp am studiat si datasheet-ul unde specifica faptul ca partea de transmisie si receptie au registri de date diferiti desi numele este acelasi UDRx - de unde si confuzia mea.Multumesc pentru lamuriri!