Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips 28PT900A/01

Recommended Posts

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Multumesc pentru schema dar nu este chiar identica.Pe mine ma intereseaza in mod special placuta din care de regleaza tensiunea de 140v pe care am gasit o dioda smd care are 200ohmi rezistenta.Eu zic ca este defecta insa orice am pus in locul ei nu merge(tensiunea pe bec apare si dispare).Are cineva idee ce dioda era acolo?Langa ea scrie 6305 si catodul vine pe colectorul tranzistorului 7305iar anodul vine pe r3305.Ma gandesc ca depanatorii mai in varsta si carora le-a mai trecut acest tv prin mana au aceasta placuta si pot sa imi spuna ce dioda este acolo sau eventual chiar doresc sa o vanda.In rest nu am mai gasit nimic ars si am inlocuit c-urile din sursa cu unele noi insa defectul persista.Va rog daca cineva are vreun sfat sa il posteze doarece tv-ul asta ma scoate din sarite :sparge: si chiar as dori sa il repar.Daca doiti o sa pun si o poza cu placa dar nu cred o sa fie prea clara.