Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
LMOlimpiu

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE

Recommended Posts

Se poate chiar masura rezistenta secundarului si simularea sa se faca cu redresorul GZ34 cuplat la transformatorul cu 340V in secundar . 

Variatia tensiunii anodice in functie de puterea livrata trebuie sa tinda catre 0 pentru ca o variatie a tensiunii anodice <=> o modulatie ceea ce trebuie evitat. Astazi nu-i un capat de tara sa supradimensionezi traful de alimentare si sa stabilizezi tensiunea anodica (cea mai simpla solutie) si ai scapat de variatia tensiunii anodice. Stabilizarea tensiunii anodice este cea mai ieftina solutie pentru a avea o tensiunea anodica fixa indiferent de cum variaza tensiunea la priza. Un power conditioner activ nu-i ieftin deloc (power conditioner-ul pasiv nu face nici o branza cand la priza ai 210V) . Se poate testa diferenta de sunet daca se doreste asta cumparand un UPS cu dubla conversie de vreo 600VA si se foloseste cand la priza avem  210V . Daca ai la priza 210V si ai filamentele finalelor alimentate in CA deja lampile sunt chinuite:

210V : 230V = 0,913 x 6,3V = 5,75V CA la filament. Nu poti cere mai mult de 6,3V CA la infasurarea de la traf ca daca in loc de 230V ajungi sa ai la priza un 245V deja tensiunea pentru filamente depaseste maximul din foaia de catalog. 

Acum 17 minute, adrian_pic a spus:

Variatia tensiunii anodice in functie de puterea livrata trebuie sa tinda catre 0 pentru ca o variatie a tensiunii anodice <=> o modulatie ceea ce trebuie evitat. Astazi nu-i un capat de tara sa supradimensionezi traful de alimentare si sa stabilizezi tensiunea anodica (cea mai simpla solutie) si ai scapat de variatia tensiunii anodice. Stabilizarea tensiunii anodice este cea mai ieftina solutie pentru a avea o tensiunea anodica fixa indiferent de cum variaza tensiunea la priza. Un power conditioner activ nu-i ieftin deloc (power conditioner-ul pasiv nu face nici o branza cand la priza ai 210V) . Se poate testa diferenta de sunet daca se doreste asta cumparand un UPS cu dubla conversie de vreo 600VA si se foloseste cand la priza avem  210V . Daca ai la priza 210V si ai filamentele finalelor alimentate in CA deja lampile sunt chinuite:

210V : 230V = 0,913 x 6,3V = 5,75V CA la filament. Nu poti cere mai mult de 6,3V CA la infasurarea de la traf ca daca in loc de 230V ajungi sa ai la priza un 245V deja tensiunea pentru filamente depaseste maximul din foaia de catalog. 

La Dynacord variază Ua în funcție de puterea livrată pe ieșire, de asta cred că o simulare nu poate fi kusher. 

Dacă considerăm curentul tras din sursa anodică 115mA pentru situația amplificator fără semnal la intrare(Va 425V) și curentul tras din sursa anodică 215mA  pentru situația amplificator cu semnal la intrare (când Va scade la 385V pentru Pu=45W în sarcină la ieșire) aproximăm foarte ușor Ri pentru sursa anodică.

Edited by valderama

Acum 1 minut, Faust2018 a spus:

La Dynacord variază Ua în funcție de puterea livrată pe ieșire, de asta cred că o simulare nu poate fi kusher. 

Daca o fac eu sigur ca nu-i kusher. :d Eu pun sursa ideala (nu stau eu sa masor rezistenta secundarului sau sa pun tot felul de parametrii la traful de iesire pe langa cele doua inductante si cuplaj).

Uite de exemplu doar la un condensator ce parametrii pot pune :

118376266_Screenshot2020-02-16at09_44_05.thumb.png.bbf9dd051261d560b01f4adb17503b73.png

Eu in insa in afara de capacitate nu mai pun nimic! Se pot alege si condensatori din baza de date (daca exista rabdare) si la aia parametrii sunt masurati de producator. 

1.gif

LE Revelația Ea , astfel poate se înțelege de ce  capacitatea electrolitică este marcată 32μF + 32μF 450/550V

https://i.postimg.cc/HxzyDT9W/Condensatoare-2.png

Nu se vine cu tâmpenia asta de mai jos cum că  secțiunea C35a este la 450V și secțiunea C35b la 550V

tampenie.gif

Edited by valderama

500

Scuze, 400 ohm, de`, din ochi asa iasa.

Edited by Ion_Bumbu

Da , dar avea altă adresă aflarea valori Ri 

Edited by valderama

Si ce daca?

Vreti sa va certati inca o saptamina pe o simulare?

Hai mai oameni, fiti maturi, ce gaia!

Pardon, corect este sinteti maturi, ce gaia!

Edited by Ion_Bumbu

Acum 2 ore, Ion_Bumbu a spus:

Si ce daca?

Vreti sa va certati inca o saptamina pe o simulare?

Hai mai oameni, fiti maturi, ce gaia!

Pardon, corect este sinteti maturi, ce gaia!

Bine punctat, tot un drac 1% sau 1,5%, cum am mai spus, Dynacord Eminent nu au fost amplificatoare de înaltă fidelitate, au fost bune la toate. Și..... sa o spunem pe aia dreaptă 1... 1,5% THD pentru aceste amplificatoare este parfum.  Chiar și dacă ar reda 20hz... 20khz cu +/- 1dB , 45w, 1....1,5% THD, tot ar fi parfum, este un amplificator cu tuburi, care niciodată nu va avea THD, dar mai ales IMD cât unu similar ca putere dar cu siliciu. 

În plus, că nu discută aici începători, se știe că folosind un defazor catodina, semnalele defazate nu sunt perfect egale și de aici rezulta distorsiunile. 

Edited by Faust2018

Unii zic că acest amp este nemțesc, alții englezesc. 

Din ce știu eu, acest amplificator a fost vândut anul acesta cu 4500 euro. 

Bun de simulat. 

Edited by Faust2018

Acum 3 ore, Faust2018 a spus:

Unii zic că acest amp este nemțesc, alții englezesc. 

Bun de simulat. 

Da....bun de ..simulat. Poate il simuleaza valderama in paint, ca Mr.Lazaroiu , dupa cum se vede, cam baga din burta tensiunile de alimentare, avand, totusi, schema in fata. Presupun ca in toate astea 231 pagini scrise aici or fi doua-trei simulari cat de cat ...adevarate. Nici nu ma gandesc la aia care au facut montajele practic dupa schemele simulate...sunt convins ca sunt foarte multumiti.

Revelația în 3s pentru o astfel de situație. Dacă elimin sarcina Rs Ea măsoară 471V altfel spus dacă scot tuburile EL34 din amplificator secțiunile C35a și C35b rămân întregi.

https://i.postimg.cc/HxzyDT9W/Condensatoare-2.png

în clar pe românește secțiunile C35a și C35b nu se "supară" cu 480V la borne așa cum a prezentat Lăzăroiu în simulare.

2.gif

Edited by valderama

Acum 15 ore, Faust2018 a spus:

Bun de simulat. 

Daca aveti amplificatorul pe masa si puneti dv. pe schema de mai sus valorile componentelor cat si tensiunile masurate practic sau considerati de buna schema data de fabricant (schema de mai jos),pot incerca o simulare mai ales ca un astfel de amplificator a fost vandut cu 4500EU (!!!!),sunt si eu curios ce performante poate avea un astfel de amplificator,chiar si teoretic.

Am o rugaminte la dv.,daca nu este caterinca si chiar vorbim serios in ceea ce priveste simularea acestei scheme v-as  ruga sa masurati si rezistenta in DC a bobinelor transformatorului de iesire: Anod1,Anod 2 fata de +Uanod si Anod 1-Anod 2 si eventual inductanta Laa cu L-metrul dv.,am si eu unul identic.

Multumesc!

83b7a28f5e4ef0cf705567c2dc605f8f.png

P.S se  pare ca este un amplificator englezesc:

"L'amplificateur Beard P 100S est superbe un amplificateur à tubes, une énorme référence audiophile anglaise, punch et musicalité, finesse et neutralité au rendez-vous.Le BEARD P 100 S est très puissant avec ses 2x100w dont 40w en pure classe A. "

Amanunte gasiti in acest link   https://www.hifi-store.com/amplificateurs-de-puissance/97-beard-p100-s.html

Edited by LMOlimpiu