Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Vizitator viobio
La 23.09.2020 la 9:00, victordascalescu54 a spus:

Da corect cu pacaleala cu dioda, dar faptul ca a folosit cate un stabilizator la fiecare lampa, cred ca a urmarit ceva. Uitativa pe cablaj sa vedeti unde sunt pozitionate. Este intr-o oarecare masura  similar cu montarea unor mici condensatoare direct pe picioarele soclului la filamente.

Si mai interesant este ca D. Klimo a folosit o alimentare anodica cu tuburi spre deosebire de chinezoi care probabil ca nu s-au priceput cum sa o faca. Este cu un EZ80 redresarea dupa care stabilizarea e independenta pe fiecare canal cu cate un ECC81.

Da, studiez problema deocamdata.

Nu a urmărit nimic cu câte un stabilizator pentru filamentul fiecărui tub, dimpotrivă, este ceva tâmp, pentru că acele stabilizatoare nu livrează 6,3V, în plus.... la ce dispersii au..... un filament poate avea la borne 5,7V, altul 6V sau 5,9 V. 

 

Este o prostie să folosești 7806 pentru filamente, mai ales dacă ai și pretenția ca faci scule moț și sfârc. 

Link spre comentariu
Acum 12 minute, carageae a spus:

Cum sunt ca zgomot tuburile stabilitron fata de zennere? Ca stabilitate termica am inteles tot de la dv. ca sunt net superioare...

Zgomotul tuburilor stabilitron este cu mult sub a diodelor Zenner la fel si stabilitatea termica insa sant cam de o mie de ori mai mari cu toate ca inainte de a fi scoase din fabricatie au aparut si variante de tipul tuburilor miniaturale, am cateva

fabricate de Phillips insa nu sant asa de aratoase ca cele cu lumina violeta sau galbena vizibila dar functional sant la fel

 

 

 

 

Link spre comentariu

@viobio: Era o intrebare teoretica, daca stii, raspunde, fara referire la cunostintele mele...nu am folosit, dar cineva mai in varsta mi-a spus ca stabilitroanele erau bune pt. aplicatiile industriale, ca erau stabile termic, dar nu sunt ok pt. audio ca sunt zgomotoase. Asta voiam sa verific.

Chiar trebuie sa comentezi ceva despre mine de cate ori intreb ceva?

Editat de carageae
Link spre comentariu
Acum 53 minute, viobio a spus:

Redresarea și eventual stabilizarea cu un tub serie este o frecție, doar dă bine în unele cercuri, nu aduce nici un plus în sound. 

O sursă de alimentare...... este o sursă de alimentare, poți alimenta un preu din baterii sau acumulatori...... tot aia este. 

 

Dacă am fi trăit în 1950 sau 60 și nu aveam diode care rezistă la 1000V sau tranzistori cu Uce ,Ubc, 800....1500V mai ziceam.... 

Mi-au trecut prin mâna destule preuri cu sursă stabilizată care folosește ca element serie o pentoda sau trioda, când se uzează..... sunt în mulți tensiunile, caraghios este că se folosesc tuburi in surse dar..... referința este o diodă zenner cu siliciu  

Cum există carne de tun..... de ce să nu punem două tuburi in aparatele de fiță și..... mai ridicam prețul cu 1000euro :rade:

Sincer..... și eu fan făcut pentru unii surse cu tuburi, pentru că banii nu au miros, de ce să nu profiți de profani...... și de fixurile lor. 

 

 

Ca fapt divers..... în ce stadiu este ampul cu 4 EL84? 

4xel84 canta bine merci la prietenul meu pe boxe cabasse si eu ma pregatesc sa le pun un vesmant adegvat. nu am mai publicat nimic, ca topicul o luase razna. la mine  din pacate, pe esl 63 nu au putut sa concureze cu otl-urile cu lampi de mig-25.

Link spre comentariu

Intrebarea teoretica denota o lipsa de cunostinte tehnice crase, tuburile stabilitron nu le-ai folosit si te bazezi pe varsta altora pentru ipotetice aplicatii audio, sanse zero sa verifici ceva daca nu ai cu ce iar comentarile tale nu prea merita raspusuri. asta este, succes pe ramura...

Link spre comentariu

Am o cutie plina de stabilitroane de la 85 la 150V...nu le-am folosit tocmai ca speram ca pe acest forum sa aflu daca merita complicatia folosirii unui tub cu soclu in loc de o simpla dioda zenner.

Eu sunt muzician de profesie, cunostintele de electronica sunt un hobby...ma asteptam sa invat si eu de la cei care stiu mai multe, dar am constatat, nu in cazul de fata insa in multe altele, ca asa hobbyst cum sunt, stiu mai multe decat multi ingineri cu diplome.

Suntem pe un forum public, daca nu merita raspunsuri comentariile mele si nu sunteti dispus sa ma ajutati, puteti sa le ignorati, nu e nevoie sa faceti mereu referire la cunostintele pe care nici nu afirm ca le-as detine la nivel profesional.

Rusine sa va fie, rostul unui forum, in general, e tocmai impartasirea cunostintelor intr-o comunitate, ar fi bine sa va faceti un grup privat de discutii daca va deranjeaza ca pun si eu si altii intrebari.

Faptul ca ajung sa lucrez putin, si acum toata vara am fost plecat din Arad, nu inseamna ca nu fac nimic si doar povestesc...stiu ca sunt si din astia pe forum, dar nu e cazul meu.

Oricum, pana la urma am distilat raspunsul cerut printre atatea ne-necesare aprecieri...simpla precizare ca sunt mai putin zgomotoase era suficienta si discutia putea decurge normal si civilizat.

Link spre comentariu
Acum 42 minute, popa marius a spus:

Intrebarea teoretica denota o lipsa de cunostinte tehnice crase, tuburile stabilitron nu le-ai folosit si te bazezi pe varsta altora pentru ipotetice aplicatii audio, sanse zero sa verifici ceva daca nu ai cu ce iar comentarile tale nu prea merita raspusuri. asta este, succes pe ramura...

Si un al doilea raspuns, dedicat d-lui popa marius, pe care l-am cunoscut personal:

Dv. din cate stiu ati lucrat o viata intreaga ca inginer de telecomunicatii in domeniul telefoanelor, nu cred ca profesia exercitata va califica asa de mult in audio. Eu insa nu am dat prea mare importanta, am apreciat cunostintele expuse si am apreciat minutiozitatea tehnica a montajelor construite de dv., dar ma tem ca reactiile astea ascund si o frustrare ca, ptiu-drace, hobbistii asia incep sa se documenteze si sa afle cat de cunscatori suntem noi, astia greii, nascuti inainte de regimul Gheorghiu-Dej....chiar nu inteleg ce aveti cu mine, nu tin minte sa va fi atacat vreodata...sau va deranjeaza ca mai afla si altii cate ceva despre lampi?

Link spre comentariu
Acum 7 minute, carageae a spus:

Si un al doilea raspuns, dedicat d-lui popa marius, pe care l-am cunoscut personal:

Dv. din cate stiu ati lucrat o viata intreaga ca inginer de telecomunicatii in domeniul telefoanelor, nu cred ca profesia exercitata va califica asa de mult in audio. Eu insa nu am dat prea mare importanta, am apreciat cunostintele expuse si am apreciat minutiozitatea tehnica a montajelor construite de dv., dar ma tem ca reactiile astea ascund si o frustrare ca, ptiu-drace, hobbistii asia incep sa se documenteze si sa afle cat de cunscatori suntem noi, astia greii, nascuti inainte de regimul Gheorghiu-Dej....chiar nu inteleg ce aveti cu mine, nu tin minte sa va fi atacat vreodata...sau va deranjeaza ca mai afla si altii cate ceva despre lampi?

Nicio sansa sa obtineti informatii fara o adresare corecta a intrebarilor, altceva v-a interesat si altceva a-ti primit, chestia cu Dej este doar superflua si de necomentat, nu am nimic cu dvs dar va rog concret pentru un dialog civilizat

Link spre comentariu
Acum 22 minute, carageae a spus:

Dv. din cate stiu ati lucrat o viata intreaga ca inginer de telecomunicatii in domeniul telefoanelor, nu cred ca profesia exercitata va califica asa de mult in audio.

Circuitele alea nu erau doar două cabluri între două posturi. Am văzut niște centrale pentru un oraș, cum erau pe vremuri.

Ehee,  nu-i puțin lucru. Aveau și trafuri pe partea de audio din câte am înțeles atunci.

Link spre comentariu
Acum 3 minute, Defro a spus:

Circuitele alea nu erau doar două cabluri între două posturi....

Nici nu am spus asta. Dar acolo sunt alte pretentii, alti parametri si alte directii de interes.

 

"Cum sunt ca zgomot tuburile stabilitron fata de zennere? Ca stabilitate termica am inteles tot de la dv. ca sunt net superioare..."

Ce nu e in regula la intrebarea asta? Spuneti-mi si mie, sa nu recidivez ulterior....

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 11 ore, carageae a spus:

Am o cutie plina de stabilitroane de la 85 la 150V...nu le-am folosit tocmai ca speram ca pe acest forum sa aflu daca merita complicatia folosirii unui tub cu soclu in loc de o simpla dioda zenner.

Eu sunt muzician de profesie, cunostintele de electronica sunt un hobby...ma asteptam sa invat si eu de la cei care stiu mai multe, dar am constatat, nu in cazul de fata insa in multe altele, ca asa hobbyst cum sunt, stiu mai multe decat multi ingineri cu diplome.

Suntem pe un forum public, daca nu merita raspunsuri comentariile mele si nu sunteti dispus sa ma ajutati, puteti sa le ignorati, nu e nevoie sa faceti mereu referire la cunostintele pe care nici nu afirm ca le-as detine la nivel profesional.

Rusine sa va fie, rostul unui forum, in general, e tocmai impartasirea cunostintelor intr-o comunitate, ar fi bine sa va faceti un grup privat de discutii daca va deranjeaza ca pun si eu si altii intrebari.

Faptul ca ajung sa lucrez putin, si acum toata vara am fost plecat din Arad, nu inseamna ca nu fac nimic si doar povestesc...stiu ca sunt si din astia pe forum, dar nu e cazul meu.

Oricum, pana la urma am distilat raspunsul cerut printre atatea ne-necesare aprecieri...simpla precizare ca sunt mai putin zgomotoase era suficienta si discutia putea decurge normal si civilizat.

Bade, eu am impresia că tu ești cam nervos din fire și când nu ai ce face le dai altora cu rușine apoi faci o postare la fel de "rușinoasă" la adresa altora, nu? Îmi este atât de rușine încât a început să mă doară sub curea :rade:

De ce ți-am dat acel răspuns, pentru că te miros că ai intrat pe ușa din dos a audiofiliei, altfel nu te interesa zgomotul și alte finețuri, oricum îmi place de tine că niciodată nu ne-ai arătat ceva construit de tine, bine..... nu este obligatoriu să faci asta...... nu? 

Legat de domeniile în care au lucrat alții, eu am calificare pentru automatizări nucleare și industriale, m-am ocupat cam 7 ani și de service tv-audio, din ce știu eu nu există școlarizare pe domeniul audio, ca să înțelegi...... un electronist după ce termina școala se poate ocupa de becuri cu led sau de electronica unei mașini de spălat, specializările se obțin prin cursuri făcute în general pentru domeniul unde se dă cu sapa, se fac în firmă sau te trimit ăia în alte locuri dacă ei nu pot asigura cursurile. 

In general studiul se face individual, ca să citez un mare clasic în viața, mulți care au pasiune pentru un anumit domeniu al electronicii au învățat singuri, știi și tu că degeaba îți place o piesă la chitară...... dacă nu o studiezi..... nu o poți cânta la prima vedere cu partitura în fața, o umpli de gherle fără studiu. 

Și întrebarea ta face parte din studiu individual, probabil că ai citit tu pe undeva de zgomot și stabilitate termica, ai vrut o confirmare. 

Ca marketing dă bine pe o sculă audio orice "bec", dacă te apuci de "industria audio" o să ai coadă la ușă dacă pui un stabilotron pe sasiu. 

 

 

Să ai o zi buna! 

 

Sunt un mare hater și...... nesimțiți, nu îmi este rușine...... 

Acum 20 minute, gheo23 a spus:

Haideti sa revenim asupra schemei ! Ce spuneti, de exemplu , despre decuplarea cu 2 condensatori de 1uF dupa o rezistenta de 510 ohmi ?! Nici dupa 33k nu mi se pare ok, daramite dupa 510 ohmi.Poate nu inteleg eu, e un filtru sau altceva  ?

Am văzut și eu acele decupări care dau cu virgulă, cred că schema este scoasă de cineva și a pus valorile aiurea, ori sunt chiar aiurea acele valori, nai ales după rezistenta de 33k . 

Eu pe placă vad niște condensatori electrolitici pentru decuplare care nu au 1microF, au valori de 100 sau 200 ori mai mari, ochiometric, după mărime. 

 

https://m.aliexpress.com/item/32925842282.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail

Editat de viobio
Link spre comentariu
La 23.09.2020 la 9:51, victordascalescu54 a spus:

Daca va uitati la ceea ce a facut si cine este D. Klimo, veti observa ca, Da, a avut cu baxul, stiinta de carte si experienta in audio.

Cu scuzele de riguare, luati-o ca o parere si nu ca o ofensa.

   Nu am gasit schema originala despre care vb. dv pentru sursa de alimentare,dar va pot propune aceasta  schema la care m-am gandit,nu este si nici nu a fost realizata practic vreodata,este doar o propunere.In afara de faptul ca are o rezistenta interna mai mare comparativ cu cele cu SS,nu vad ce contributie pozitiva ar avea aceasta sursa in ceea ce priveste calitatea sunetului (!!??)...nu mai iau in calcul si faptul ca va ridica pretul de cost al acestui proiect,ma rog,pana la urma poate stiti dv. ceva!!

L.E daca va ganditi totusi la o sursa de acest gen,v-as sugera un tub de tipul 6N6P (20mA...40mA curent anodic!!),mai ieftin si mai...gasibil,bineinteles cu modificarile necesare pe schema propusa!

STABILIZATOR CU ECC81 228V 10mA.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări