Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Acum 17 ore, matropower a spus:

Il rog pe dl Lazaroiu să facă o simulare inlocuind cele 2 EL84 cu 2 6P3S-E. (Prezentată in topicul ”Scheme de principiu...”

Mă intereseaza Ra, putere de iesire (căti W se poate catistiga?)  precum si distorsiuni.

Multumesc.SE_8_W_cu_2_XEL84-1.thumb.png.96bd14bdc6e474ccf70ee9fe83f21f35.png

Vă rog să simulați și o variantă cu 2xGU50 .

Mulțumesc !

Link spre comentariu

Dl.Victor!

Polarizarea Zenerului se face prin curentul tubului X2 in cazul de fata,dar preferabil ar fi ca polarizarea Zenerului sa se faca din tensiunea de intrare si sa asigure un curent corespunzator diodel Zener utilizate (v-am trimis eu mai de mult pe MP schema corecta!).In cazul de fata tubul X2 are pe intrarea invesoare (G1) tensiunea de la iesirea sursei (prin divizor reglabil)) si pe intrarea neinversoare (K) o tensiune data de valoarea Uz datorita curentului Ianod(X2).Deci amplificatorul/comparatorul X2 va compara permanent o tensiune variabila cu una la fel de variabila,in acest caz nu mai vb de stabilizare ci de un simplu regulator serie de tensiune dar cu un riplu foarte mic datorita lui C2.Pana la urma nici nu cred ca ar fi nevoie de un stabilizator ci mai mult de un circuit electronic care sa filtreze foarte bine tensiunea pa bara de +Ua.

Link spre comentariu
Acum 3 minute, LMOlimpiu a spus:

Dl.Victor!

Polarizarea Zenerului se face prin curentul tubului X2 in cazul de fata,dar preferabil ar fi ca polarizarea Zenerului sa se faca din tensiunea de intrare si sa asigure un curent corespunzator diodel Zener utilizate (v-am trimis eu mai de mult pe MP schema corecta!).In cazul de fata tubul X2 are pe intrarea invesoare (G1) tensiunea de la iesirea sursei (prin divizor reglabil)) si pe intrarea neinversoare (K) o tensiune data de valoarea Uz datorita curentului Ianod(X2).Deci amplificatorul/comparatorul X2 va compara permanent o tensiune variabila cu una la fel de variabila,in acest caz nu mai vb de stabilizare ci de un simplu regulator serie de tensiune dar cu un riplu foarte mic datorita lui C2.Pana la urma nici nu cred ca ar fi nevoie de un stabilizator ci mai mult de un circuit electronic care sa filtreze foarte bine tensiunea pa bara de +Ua.

Da am inteles diferentele, atunci varianta prezentata de amicul polonez, ar impaca "capra si varza"? sau rezistentele R9 si R10 au doar rol de ridicare a potentialului filamentelor fata de catod?

Link spre comentariu
23 minutes ago, victordascalescu54 said:

Da am inteles diferentele, atunci varianta prezentata de amicul polonez, ar impaca "capra si varza"? sau rezistentele R9 si R10 au doar rol de ridicare a potentialului filamentelor fata de catod?

  Un curent de 1.13mA prin Zener la inceput si mai apoi dupa ce tubul se incazeste o sa avem  cam 3mA nu impaca "nici capra nici varza",pur si simplu aduce un aport reducerii riplului la iesirea din acest regulator serie.In plus EZ80 sau orioce alta redresoare cu incalzire indirecta nu necesita ridicarea potentialului filamentului,uneori este recomandat ca filamentul sa fie conectat cu un capat la  catodul tubului rederesor.Asadar si in acest caz  ramane un regulator serie cu riplu foarte mic pentru un curent in sarcina de pana la 30mA.

Pentru stabilizator,aceasta-i schema:

 

STABILIZATOR.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
Acum 24 minute, LMOlimpiu a spus:

  Un curent de 1.13mA prin Zener la inceput si mai apoi dupa ce tubul se incazeste o sa avem  cam 3mA nu impaca "nici capra nici varza",pur si simplu aduce un aport reducerii riplului la iesirea din acest regulator serie.In plus EZ80 sau orioce alta redresoare cu incalzire indirecta nu necesita ridicarea potentialului filamentului,uneori este recomandat ca filamentul sa fie conectat cu un capat la  catodul tubului rederesor.Asadar si in acest caz  ramane un regulator serie cu riplu foarte mic pentru un curent in sarcina de pana la 30mA.

Pentru stabilizator,aceasta-i schema:

 

STABILIZATOR.png

Multumesc mult, ......asa-i cu scolarii trebuie si rabdare:reytre

Link spre comentariu

Nu tine de simulari sau poate ca da(!!!),dar am vrut sa va impartasesc si dv. si mai ales celor care vor sa prezinte un marcheting pentru proiectele d-lor,cum trebuie facut acest lucru,sper ca este ceva interesant.Observati cu atentie pe imagini in stanga voltemtru pe RMS si in dreapta osciloscopul cu TEXT-ul ON si cu toti indicatorii vizibili,asta inseamna seriozitate,nu credeti ?

 

https://www.aliexpress.com/item/833-single-ended-tube-amplifier-single-ended-tube-amp-tube-amp-amplifier-designed-for-enthusiasts-to/32248608459.html

 

Testul este prezentat cu semnal sinus dar si cu semnal patrat.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

230W cu 4XGU50 amplificator pentru bass.

Stiu ca vor aparea voci contra acestor tuburi,insa robustetea lor si durata de functionare incerdibil de "militara" le face excelente pentru un amplificator de bas de care se poate "trage" foarte tare.Bineinteles ca pana la urma transformatorul de iesire este decisiv in rezultatele finale /practice pentru acest amplificator,insa cu tole de calitate ,o sectiune generoasa si un secundar (eventual cu sarma argintata)  va duce si la un rezultat sonic asteptat.Sa nu uitam ca si transformatorul de alimentare impreuna cu redresoarele si filtrajele de calitate trebuiesc alese cu atentie si bine calculate.

     Puterea de varf cu distorsiunui >5% este undeva la 255W,insa pana in 220W THD-ul este foarte bun.

 

230_W_bass_amplifier_cu_4_XGU50.png

Link spre comentariu

DA

pentru Ra-a 5K se sare usor de 225W(primar) sau dacă admitem vârfuri de curent 350mA/TUB necesită Ra-a 4k5 (270W primar, secundar circa 240W )

 

pentru alte valori Raa în schema dată nu se mai obţine putea utilă în sarcină declarată

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ca de obicei informatiile venite din parte colegului @valderama sunt binevenite intotdeauna.Personal am vrut ca altcineva sa spuna ca Ra-a ar fi optim pentru aceasta putere,dar....!!!

Cine doreste sa abordeze acest proiect ii stau la dispozitie cu datele necesare pentru realizarea unui OT corespunzator.

***********************************************************************************************************************************

Cu 6XГУ-50 se pot obtine  in sarcina 400W .

ГУ-50 este un tub cu anodul sablat (pentru marirea suprafetei de disipatie  termica),este un tub militar foarte robust,iar cele din seria ГУ-50-M sau ГУ-50-C (Саратов) sunt tuburi garantate pentru o viata de peste 3000 ore respectiv 5000 ore.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Se stie ca tubul GU50 suna cel mai frumos in mod trioda si ca poate lucra si in clasa A2.Nu am intalnit un proiect GU50 mod trioda contratimp clasa A2.Poate propune cineva o configuratie sau mai bine o dreapta de sarcina.

Editat de simson
Link spre comentariu
3 hours ago, simson said:

Se stie ca tubul GU50 suna cel mai frumos in mod trioda si ca poate lucra si in clasa A2.Nu am intalnit un proiect GU50 mod trioda contratimp clasa A2.Poate propune cineva o configuratie sau mai bine o dreapta de sarcina.

GU50 PP in modul trioda,G3 la catod iar G2 prin R=330ohmi la Anod:

GU50_LOAD_LINE_TRIODE_MOD.png

 

@vitordascalescu54 : schema de jos nu este cu GU50 in modul trioda si nici in A2 nu este.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
Acum 2 ore, simson a spus:

Se stie ca tubul GU50 suna cel mai frumos in mod trioda si ca poate lucra si in clasa A2.Nu am intalnit un proiect GU50 mod trioda contratimp clasa A2.Poate propune cineva o configuratie sau mai bine o dreapta de sarcina.

Un amic din Grecia a facut acest pp si suna ff bine, e adevarat ca trafurile le-a cumparat din Germania sunt de 5K mai mult nu stiu.

Daca prezinta interes pot sa-i cer desenele de la cablaje.

ab gu50.gif

Editat de victordascalescu54
Link spre comentariu

 

1 oră în urmă, victordascalescu54 a spus:

Un amic din Grecia a facut acest pp si suna ff bine, e adevarat ca trafurile le-a cumparat din Germania sunt de 5K mai mult nu stiu.

Daca prezinta interes pot sa-i cer desenele de la cablaje.

 

intreg proiectul se gaseste aici

http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker/GU50-Grommes/GU50.htm

si a mai fost construit de cineva de pe acest forum.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări