Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

dtmf controler

Guest fm3175

Recommended Posts

salut, am nevoie sa comand divese dispozitive de la distanta. am realizat schema asta - - http://www.razorconcepts.net/dtmf.html - - la care am conecta un tel Nokia in retaua vodafone. la probe nu imi merge ca in prezentarea, adica, cu telefonul cuplat functioneaza iar prin retea ioc. Semnalul este luat de la casti.

Are ideee cineva de cede nu merge?

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nu pre e clar ce nu functioneaza. Ce vrei sa spui cu "cu telefonul cuplat functioneaza iar prin retea ioc"?

montajul functioneza numai dupa telefonul dedicat montajului( receptorul). in momentul in care apelez telefonul dedicat montajului( receptorul) dupa telefonul 'emitator' prin reteaua vodafone nu face nimicAm incercat sa-i transmit si numai semnale DTMF dupa telefonul care sun(emitatorul) - tot nu vrea.

Prin "dupa telefonul dedicat montajului" sa inteleg de fapt "de pe telefonul conectat la montaj" ?

In acest caz este posibil ca tonurile dtmf sa nu se transmita de pe telefonul celalalt. Ai putea sa

verifici acest lucru ascultand in casca daca aceste tonuri sunt transmise atunci cand cele 2

telefoane sunt in "convorbire" si apesi tastele celuilalt telefon.

Prin "dupa telefonul dedicat montajului" sa inteleg de fapt "de pe telefonul conectat la montaj" ?

In acest caz este posibil ca tonurile dtmf sa nu se transmita de pe telefonul celalalt. Ai putea sa

verifici acest lucru ascultand in casca daca aceste tonuri sunt transmise atunci cand cele 2

telefoane sunt in "convorbire" si apesi tastele celuilalt telefon.

am verificat, tonurile "dtmf" se transmit de la tel. emitator la tel. receptor. prin montare unei casti in paralel.

Ok, atunci probabil este o problema de nivel audio. Incercati sa mariti volumul pe telefonul care receptioneaza tonurile.Succes!

am marit volumul ,am pus semireglabilul la diferite valori etc. nu merge.

Atunci ... nu mai stiu ..Incearca sa schimbi telefoanele intre ele ...Daca in regim local (conectat direct la montaj) merge, atunci ar trebui sa mearga si via retea GSM.O posibilitate ar fi ca DTMF-urile transmise sa nu fie corectesi asta sa tina de telefon (marca).