Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum preparati emulsia pentru prelucrarile prin aschiere?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In egleza se numeste kerosene, la noi se numeste petrol/gaz lampanthttp://en.wikipedia.org/wiki/KeroseneCautati pe google imagini cu kerosene si veti vedea felinare si lampi clasice cu gaz. Deci, gazul/petrolul lampant este bun pentru aschiere. Se pare ca untura este si mai buna, insa are dezavantaje clare( invita la masa si se altereaza)

Kerosenul este combustibil de avion, gazul lampant sau petrolul cum se mai numeste este folosit la lampile NORMALE de incalzit sau de iluminat. Gazul nu se foloseste la lampile cu kerosen. Au alta compozitie si alta cifra octanica. Din cate am inteles provin si din alta "fractie" de reducere din titei. :ciuda: Atentie, pentru gaurire sau aschiere nu se foloseste grasime de PORC ci doar cea de OAIE. :bataie
Link spre comentariu

Pentru 20 de lei 1L de ulei de filetat nu stiu cui ii mai convine sa-si imbacseasca atelierul cu o stana de oi. Cat despre kerosen, americanii il folosesc mult la prelucrarea aluminiului, lasa o suprafata fina, insa nu sunt sigur ca e aceeasi compozitie cu cel din rezervorul unui avion. Are punctul de inflamabilitate prea mic. Sau poate gresesc, nu m-am documentat.

Link spre comentariu

Pentru 20 de lei 1L de ulei de filetat nu stiu cui ii mai convine sa-si imbacseasca atelierul cu o stana de oi. Cat despre kerosen, americanii il folosesc mult la prelucrarea aluminiului, lasa o suprafata fina, insa nu sunt sigur ca e aceeasi compozitie cu cel din rezervorul unui avion. Are punctul de inflamabilitate prea mic. Sau poate gresesc, nu m-am documentat.

Daca se ofera cineva sa-mi livreze si mie o cantitate mica de astfel de ulei de filetat sa zicem 0,5 sau chiar un litru la pretul expus in citat ar fi o pomana de zile mari. Nu am gasit la cantitate asa mica ci doar la bidon de 5 L . Fac plata si online daca e cazul intr-un cont ales de binevoitorul care va rupe din timpul sau pretios si se va deplasa pana la posta pentru trimiterea coletului.
Link spre comentariu

1-Petrolul/gazul se aplica in timpul filetarii sau strunjirii cu pompita , sticla cu gat sau pensule? 2-La ce materiale este bun/se recomanda de folosit la operatiile de strunjire ?Ma gandesc ca ar fi mai bine de folosit pt ungere decat pt racire , din cauza ca s-ar putea aprinde.Intreb de pompita sau pensula tot din cauza inflamabilitatii , parca pensula as folosi-o...

Link spre comentariu

Racirea este un proces tehnic relativ. Exista medii de racire mai rapide (apa si emulsiile) si mai lente (petrolul si uleiurile) La strungurile automate produse de SARO Targoviste, inca se mai utiliza in anul 2009 racirea cu un amestec de petrol lampant si ulei. Amestecul de racire se amplasa in rezervorul destinat lichidului de racire si se vehicula cu pompa. Mediile de racire lenta, au avantajul ca nu calesc local semifabricatul si in acest fel procesul de aschiere este unul predictibil si fara "evenimente".

Link spre comentariu

"amestec de petrol lampant si ulei"

Ulei de care ? Auto ? Eventual un ulei mai subtire tip cel de amestec pt 2 timpi ?

Intreb pt ca am mult petrol lampant si as vrea sa il folosesc si este bine ca :

"Mediile de racire lenta, au avantajul ca nu calesc local semifabricatul si in acest fel procesul de aschiere este unul predictibil si fara "evenimente".

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări