Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum preparati emulsia pentru prelucrarile prin aschiere?


Postări Recomandate

@fenobarbital asa e - orice amestecat cu ulei, devine campion la fum/aburi, miros, iar apa in cantitate prea mare, dezvolta rugina. @bcristian - prima data v-am crezut, n-am inteles la ce va referiti cand spune-ti ca e o mare teapa. Teapa dvs. se traduce prin - e prea scumpa, dincolo era/este mai ieftin! Acum nu ma pot face reporter sa ma duc sa filmez omu' cand spune ca e multumit de solutie, tinand cont ca o mai probat si altele! El face 30litri de emulsie si e foarte multumit! Asta e tot ce va pot spune!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Da, n-am fost suficient de clar in exprimare.Teapa se refera la pret, desigur. Solutia poate e buna, nu zic nu, dar mie cel putin sa vinzi cu 70 ron ceva care costa 15 (ca sa punem si pretul bidonului si manopera) mi se pare teapa. Nu e un cap de tara 70 ron, si cei 20l (dilutia recomandata de vanzator) ajung pentru destul timp, cel putin la cat timp am eu de hobby-ul asta. Dar adaosul nesimtit si faptul ca n-au stiut sa-mi spuna la telefon (acum mai bine de 1 an, cand cautam asa ceva) nici un fel de date m-a scos din sarite. Nu stiau nici numele produsului, nici la ce tipuri de materiale e bun, daca e organic sau sintetic, nici macar daca se dilueaza sau nu daca-ti vine sa crezi.

Link spre comentariu

bcristian...solutia cumparata de tine inteleg ca se dilueaza in raport de 1:7 , insemna ca obtii impresionanata cantitate de 140 de litri( pt un hobbyst e inutil de mare cantitatea)Un litru din solutia ta costa 1.64 leiUn litru din solutia de la Scule si echipamente costa 3.5 lei.La prima vedere , daca faci niste calcule strict aritmetice , intradevar solutia ta e mai putin de jumatate de pret.Daca gandesti practic, solutia care costa 70 lei bidonul e mult mai atractiva.Prefer sa dau 70 de lei si sa depozitez un bidonel pe undeva si ma tine ani de zile, decat sa blochez 230 de lei pe o chestie care o sa o foloseasca si nepotii mei( si sa ma si incurce ditai butoiu` de varza).Daca or sa aiba si ei ciudata pasiune a bunicului.PS.De obicei din group buy nu iese nimic concret, din multe motive.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am mai ''descoperit'' ceva pe pielea mea. Curat bine strungul de span, seara, si dimineata il ung, dar doar unde e necesar(gresoare, etc.) si foarte limitat. Adica doar pana vad ca iasa uleiul pe partea opusa, O DATA PE ZI! Uleiul nu mai ajunge in contact cu emulsia si nu mai rezulta atat de mult abur, miros, mai ales d-ala urat! Emulsia o prepar 100ml cu 10litri de apa. Span... si de 4-5mm.

post-67498-139829604032_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Poti folosi si emulsia pentru filetare, dar mai indicat e sa folosesti ceva mai gros, gen ulei, chiar grasime/untura de porc, mai ales la filetarea cu tarozii dintr-o singura trecere(unici). La filetare cu emulsia, dilutia fa-o mai concentrata (ca o parere, 1Litru emulsie la 12-15 litri de apa). Incearca cu cantitati mici prima data si vezi ce iasa, cum se simte la mana, cat de uleioasa ramane solutia dupa dilutie. Eu filetez pe strung (tarozi, filiere) cu o scula speciala de filetat si folosesc emulsia pe post de racire, iar ca ungere pun untura si merge brici! Ca idee, am facut 200 de piulite cu un singur tarod si inca nu da semne de oboseala, nu scartaie. Bafta!

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Salutare mar interesa o emulsie cand dau gaura in metal k sa nu il decalesc nu vreau o emulsie de cumparat vreau sa o pot face multumesc

Pentru gaurire se foloseste seu de oaie (nu untura de porc). Pe vremurile bune, cand se faceau gauriri in Electromagnetica, putea a seu de oaie in tot cartierul. :ciuda:
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Singurul defect al petrolului, este ca este scump si nici nu prea se mai gaseste pe la statiile PECO. Altminteri, petrolul are cele mai favorabile caltati de racire/ungere. Nemtii il foloseau in exclusivitate la masini unelte in perioada interbelica.

Link spre comentariu

Am gasit sticluta cu gat lung, unele uleiuri pentru mecanisme fine au recipient asemanator.Folosesc si recomand Lubrifin Metsol B, o emulsie extrem de buna si stabila in timp, singurul dezavantaj este ca se poate comanda doar in cantitati de 20L sau 200L ( daca vrea sa cumpere careva, contribui si eu pentru 6-7L) iar pentru filetare si gaurire Ecocut 532 - ieftin, prelungeste durata de viata a unui burghiu insa se depune span pe el.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări