Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

invertor de frecventa de la 220v-50hz la 110v-60hz

Guest munteanu adrian

Recommended Posts

Guest munteanu adrian

Salut. Nu sunt un electronist dar am cautat doua zile pe net si nu m-am lamurit cu o problema.Sunt in Afghanistan si am cumparat de pe un site din SUA un ceas de masa care functioneaza cu 110 V. Am cumparat si un transformator de la 220v la 110v. Dar ceasul cind l-am alimentat la 220v cu adaptorul a ramas mult in urma, 4 ore in 24. Am inteles dupa aceea ca e vorba de diferenta de frecventa 50hz la 60 hz. Credeti ca in Rominia gasesc un convertor de frecventa sau o piesa pe care sa o folosesc? Unde? Va multumesc mult !

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nu exista nici o solutie justificabila economic pentru problema descrisa. Un alt ceas de masa adaptat retelei. E filozofie, dar exista posibilitatea ca citirea frecventei sa se faca printr-un oscilator separat 60Hz, pacalind astfel ceasul. Tot nu se prea justifica, si trebuie pricepere in interventie.Sa te intorci sanatos de acolo!

Ar mai fi o varianta. Multe dintre ceasurile care au clock-ul luat din frecventa retelei, au posibilitatea ca schimband nivelul (H - L) pe unul din pini, sa se schimbe de pe 50Hz pe 60Hz (si invers). Trebuie desfacut si vazut ce integrat foloseste. Unele au chiar oscilator intern, care se poate folosi in caz ca nu este folosit clock-ul din retea. Multa sanatate