Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator "as2050"

Guest enacheim

Recommended Posts

Guest enacheim

buna ziua....am o statie electronica industriala as 2050 care nu ii dau de cap. mia (curcicuitat) un prieten, un canal dupa care i-mi scotea un voltaj foarte mare direct pe iesire. am desfacuto frumos am desfacut ambele canale, (placi) si am luat la masurat si comparat intre cea buna si cea stricata am schimbat finali (2n3055) si 2 rezistente care erau prajite. am verificato si nu stiu dc mi se incinge (t103) si cand bag difuzorul il scoate lent in afara si ramane asa cu un brum fin ajutati-ma si pe mine va rog frumos (nu prea ma pricep foarte bine)

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pentru moment nu schimba nimic altceva... verifica foarte atent rezistentele si diodele amplasate in jurul prefinalilor si inlocuieste finalii si prefinalii. La punerea in functiune, in loc de cele doua sigurante dupa barele de alimentare monteaza doua rezistente bobinate de 10...22 ohm / 3...5W (se vor elimina dupa ce totul este bine in urma masuratorilor). La demontarea finalilor verifica foarte atent fixarea superdiodei (verifica tranzistorul de tip BC daca este bun), prezenta izolatiei finalilor si daca semireglabilul de bias este in stare buna de functionare (acesta ar fi bine sa fie inlocuit cu unul de calitate).

Guest enacheim

Am reusit :101 de iam dat de cap dupa ce am ars de 2 ori prefinali era de vina pontetiometru acela de 10k in loc de 10k dadea 30k .Am schimbat pana la urma toti pontetiometrii sa nu mai am nici un fel de surpriza multumesc foarte mult pentru sfaturi

era de vina pontetiometru acela de 10k

Asta SIGUR NU este cauza defectarii! Tensiunea de deschidere a grupului prefinali+finali este fixata cu ajutorul semireglabilului de 2K5 din circuitul superdiodei. Semireglabilele alea de 10K poti sa le arunci afara din circuit si NU se va intimpla nimic. Deci? :scarpin