Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV LG 21FS2 BLX

Guest mustcristi

Recommended Posts

Guest mustcristi

A aparut dunga alba orizontala pe mijlocul ecranului! :cry:Am masurat condensatorii, rezistorii, dioda etc. din BV si toate par in regula, doar R303 de240 ohmi prezinta urme de supraincalzire dar nu e arsa.Ce credeti? TDA 4863A prajit???Are vreo sansa sa fi scapat?Am masurat deocamdata +14V pe pinul 1 si este corecta; stiti care sunt celelalte tensiuni pe ceilaltipini?Va rog sa ma ajutati :nas:Nu pot pune schema pe forum pt. ca e prea mare.

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

in primul rand nu ai spus tipul sasiului sau cu ce este construit.citeste regulamentul ca sa poti fi ajutat la obiect si in timp real altfel nu vei primi ajutor sau vei primi mustrari si sfaturi generale(nimic concret).sasiul este cw62b pt tuburi slim.atentie...tda4863a se alimenteaza cu +/-14v in pinul 7 si 4.verifica aceste tensiuni daca exista pe pinii 4 si 7 si inlocuieste obligatoriu c304,d301,c415 si c419.daca defectul se mentine schimba integratul.ps: ai masurat +14v pe pinul 7 si nu pe pinul 1(pinii sunt numerotati de la stanga la dreapta).

Guest mustcristi

in primul rand nu ai spus tipul sasiului sau cu ce este construit.citeste regulamentul ca sa poti fi ajutat la obiect si in timp real altfel nu vei primi ajutor sau vei primi mustrari si sfaturi generale(nimic concret).sasiul este cw62b pt tuburi slim.atentie...tda4863a se alimenteaza cu +/-14v in pinul 7 si 4.verifica aceste tensiuni daca exista pe pinii 4 si 7 si inlocuieste obligatoriu c304,d301,c415 si c419.daca defectul se mentine schimba integratul.ps: ai masurat +14v pe pinul 7 si nu pe pinul 1(pinii sunt numerotati de la stanga la dreapta).

Corect! tipul sasiului cw62B.Tensiunea de +14 V e pe pinul 1 (asa e marcat si pe placa) deoarece in schema cred ca numerotarea e taman invers.Multumesc mult pt raspuns! :aplauze
A aparut dunga alba orizontala pe mijlocul ecranului! :cry:

Am masurat condensatorii, rezistorii, dioda etc. din BV si toate par in regula, doar R303 de240 ohmi prezinta urme de supraincalzire dar nu e arsa.

Ce credeti? TDA 4863A prajit???

Are vreo sansa sa fi scapat?

Defect 100% CIul 4863.Este defect tipic.Mare atentie de unde luati CIul ca sunt multe stifturi pe piata.

Guest mustcristi

CAZ REZOLVAT!PACIENTUL TRAIESTE!Am inlocuit condensatorii din BV si bineinteles CI-ul(TDA 4863AJ).Circuitul - TDA 4863AJ = 10lei, l-am achizitionat din oras dar este made in China (shtift), nu am gasit altceva. Deasemenea am cumparat si un TDA 8170 = 15 lei despre care am auzit ca este mai bun dar nu l-am pus.Concluzia este ca TV-ul a functionat la prima cheie. Nu stiu cat va rezista.Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.Forumul este super. :aplauze Total costuri reparatie = 14 lei ( fara munca mea! )

• 1 year later...