Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme tv philips 14pt1332/00

Guest lucian_78

Recommended Posts

Guest lucian_78

am cumparat un tv philips mic pt bucatarie si cand am ajuns acasa am vazut ca are probleme .pe orice program cand comut merge 2 sec dupa care pierde programul pt 2 sec iar revine iar pierde tot asa este instabil ce pot sa fac. multumesc

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am cumparat un tv philips mic pt bucatarie si cand am ajuns acasa am vazut ca are probleme .pe orice program cand comut merge 2 sec dupa care pierde programul pt 2 sec iar revine iar pierde tot asa este instabil ce pot sa fac. multumesc

Daca l-ati cumparat de nou,indicat ar fi sa-l duceti inapoi ,normal ar trebui sa fie in garantie si de ce sa -l reparati pe cheltuiala dvs?!?! :da
Guest lucian_78

Trebuie vazuta in primul rand tensiunea de pe bara B+, daca nu este corecta ar putea influenta tensiunea varicap.

am observat ca si tensiunea variaza foarte putin inclusiv pe condesatorul de alimentare .am alimentat separarat dioda varicap de la selector cu un potentiometru si totul era ok. pe av sau cand e fara semnal e ok nu face figuri

Trebuie vazuta in primul rand tensiunea de pe bara B+, daca nu este corecta ar putea influenta tensiunea varicap.

am observat ca si tensiunea variaza foarte putin inclusiv pe condesatorul de alimentare .am alimentat separarat dioda varicap de la selector cu un potentiometru si totul era ok. pe av sau cand e fara semnal e ok nu face figuri
posibil tuner defect

Eu va daU un sfat : returnati televizorul !! :da -- cine vi8 la vandut ori la folosit pe AV . ori a incercat sa va ,,fraiereasca '' :nas:
Guest lucian_78

dar can am alimentat d varicap cu alimetare separata printr-un potentiometru functiona bine si cum invarteam de el schimba posturile.tv tunerul e un uv913 si nu am gasit si am luat un temic 3400 ca zicea cineva ca e echivalent dar nu mai prindea nimica cu el. am mai observat ca si tensiunea pe E labut 11 variaza un pic cam 2-3v si toate variatiile astea doar pe programe cand e fara antena sau pe av e stabil

dar can am alimentat d varicap cu alimetare separata printr-un potentiometru functiona bine si cum invarteam de el schimba posturile.tv tunerul e un uv913 si nu am gasit si am luat un temic 3400 ca zicea cineva ca e echivalent dar nu mai prindea nimica cu el. am mai observat ca si tensiunea pe E labut 11 variaza un pic cam 2-3v si toate variatiile astea doar pe programe cand e fara antena sau pe av e stabil

verificati piesele marcate de mine pe schema...sunt posibile lipituri "reci" la terminalele acestora...tensiunea varicap(33v) nu are voie sa aiba variatii ...daca aveti variatii a tensiunii de 33v (pe dioda zener)inseamna ca e defecta aceasta dioda...sau rezistentele care aduc tensiunea la dioda sunt defecte sau cu lipituri reci......sper ca e sasiu L6.1AA? eu asa am gasit pentru modelul asta...

La Philips sasiu L6.1 nu merge selector Temic 3400.Acolo poti monta UV 913 -banda ingusta,UV 917- banda larga sau UV 915 -hiperband.Comutatorul de benzi este realizat cu tranzistoare smd si nu poate asigura curentul consumat solicitat de selectorul Temic.Daca ai masurat tensiunea de alimentare pe acest selector , scade de la 12 v cat este in mod normal, la cca. 8V.Referitor la defect ,roteste foarte putin miezul bobinei de CAF in sens invers acelor de ceasornic (bobina montata intre pinii 2-3 ai TDA 8362).

Guest lucian_78

Multumesc asta a fost din bobica caf am rotit jumate de tura inapoi si totul ok deocamdata .am mai observat acuma ca are un pic de tenta de violet in coltul din st jos e magnetizat cred ca tubul dar nu se observa pe toate canalele.INCA O DATA MULTUMESC LA TOATA LUMEA PT INFORMATII. NUMAI BINE