Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema sursa tv Panasonic.

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Mi-a fost adus acest tv Panasonic,model TX21S1TCP,Chassis Z5 operat pe sursa de alimentare.In locul IC801are montat un STR 51424 iar pe schema vad ca normal ar fi STR 51203-M.Nu stiu daca sunt echivalente aceste ic-uri si va rog sa ma ajutati.

in schema este STR51424-M ...

Multumesc pentru raspunsuri.Pe schema ce o detin Ic801 este STR 51203.Cat despre acest ci domnule Dan cod am spus asa a fost adus tv,ce si de unde este nu va pot spune.Am intrebat daca sunt echivalente pentru ca sursa momentan este nefunctionala desi totul este ok.Cu acest ci am dubii in continuare

Multumesc pentru raspunsuri.Pe schema ce o detin Ic801 este STR 51203.Cat despre acest ci domnule Dan cod am spus asa a fost adus tv,ce si de unde este nu va pot spune.Am intrebat daca sunt echivalente pentru ca sursa momentan este nefunctionala desi totul este ok.Cu acest ci am dubii in continuare

STR51203 se foloseste pentru diagonala de 14" si in unele documente apare ca furnizand 103V Schema interna fiind identica cu a lui STR51424 care este folosit pentru 21" tensiunea furnizata fiind 124V Practic dioda stabilizatoare interna fixand tensiunea de iesire. Poti monta STR51203 daca e bun atunci trebuie sa scoata o tensiune (103 sau 124)