Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrerupator 1,7 V cu comanda la sunet

Guest gabbore

Recommended Posts

Guest gabbore

Buna ! Cum as putea sa fac sa lumineze un LED de la o baterie de tip buton, la baterea palmii, sa zicem de la distanta de 1-2 metri. (la prima bataie sa se aprinda, la a doua sa se stinga, eventual sa palpaie pana la a doua bataie.) Am nevoie de asta pentru o jucarie. Ma poate ajuta cineva cu schema ? Toata stima, Gabbore

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest gabbore

Mersi pentru raspuns. M-am gandit la baterie alcalina AG 10, sau CR 2032, pentru calculator. Dar nu cred ca au tensiune suficient de mare. Am cautat si eu dupa clap switch, si am gasit deocamdata numai scheme destul de complicate. Pe cel de la Elforum nu l-am putut deschide, continea fisiere cu extensiune necunoscuta. Ma refer la linkul lui Ole, de pe 4shared.comAs dori ceva cat mai simplu. Cu stima, G

Guest gabbore

Da ! imi aduc aminte. Dar nu e bun, am nevoie neaparat de semnal cu palma. :) Daca nu gasesc schema mai simpla decat cu 4 tranzistori voi renunta.Nu stii una ? Cu stima, G.

Guest gabbore

Multumesc Bogdan_ . Imi plac schemele, si am si inteles cate ceva din explicatii, cat am citit din Wikipedia. Problema este ca vreau sa-l bag intr-un loc destul de mic, si sursa de 6 V este prea grea pentru mine, de aceea m-am gandit fara sa am nici un fel de cunostinte prealabile la sursa atat de mica ca bateria de calculator. Daca functioneaza mai putin ar fi inca acceptabil. Oare prima schema, cea de la Techno Guru, daca consuma atat de putin, nu ar merge cu o baterie CR2023 ?Salutare, G. :)