Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Y-SUS 42V7 Plasma LG

Recommended Posts

Plasma LG care nu mai avea imagine , avea doar sunet .Dupa desfacerea sutelor de surubele si masurarea etajelor , verdict : modul Y-SUS defect ( sig. arsa & YPPDJ014C in scurt ) ; am schimbat integratul cu STK795/811A ; am verificat si toate electroliticele mari de pe modulul ysus - toate ok . Dupa schimbarea integratului se lumineaza ecranul ,apar pureci dar imaginea este total aiurea ( pureci cu verde si rosu , o dunga verticala pe mijlocul ecranului - o sa pun poze deseara ) ; mai mult nu mai gaseste nici un program pe cablu , iar inainte de schimbare avea sunet .... Am apucat sa masor pe modulul YS tens. de 5 si 15 volti sant ok . Sa fie STK-ul defect sau sa trebuiasca facute alte reglaje?

• 2 weeks later...
  • Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

revin conform principiului "eu centrez eu dau cu capul" : - toate tensiunile au fost reglate conform manualului service ....nici o modificare . - toate capacitatile ( inclusiv cele de 33 smd ) schimbate .....nici o modificare . Pana la urma am decis sa schimb STK-ul ( ...pe care fir-ar sa fie il lipisem parca sa tina doua vieti ...m-am chinuit nu gluma ) . In prezent plasma functioneaza excelent si nu vreau sa fac reclama negativa unei firme care vinde piese contrafacute .., poate a fost doar o intamplare . ( pe viitor cand o sa am timp liber am sa incerc sa repar un circuit YPPDJ0 ... )