Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

THOMAS 54 TCB 063 TX probleme serioase cu deflexia

Recommended Posts

Televizorul ascultă de toate comenzile, atît din telecomandă cît şi de pe aparat. Imaginea se vede bine pe jumătatea din stînga a ecranului. Nu este vorba despre o jumătate strictă, fiindcă nu este delimitată perfect pe verticală. Există o zimţare instabilă (doar partea zimţată e instabilă), iar partea din dreapta ecranului e întunecată parţial; unde apare rastrul lipseşte imaginea de parcă ar fi pe AV fără semnal.În plus defectul e dublat de apariţia punctului la oprirea televizorului. Menţionez că am încercat regenerarea tubului cinescop, dar nu a fost nevoie de aşa ceva pentru că cele trei tunuri sînt în regulă.Din punctul de vedere al cadrelor, partea de sus (un deget) e răsucită spre spate.În rest culorile sînt perfecte. Aştept sugestii şi vă mulţumesc

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Mulţumesc Vas, aşa a fost. am făcut ce ai zis şi şi-a revenit. Să-ţi dea D-zeu sănătate! Cum de te-ai prins?! Părea un defect strict al deflexiei. Mă rog, cu etajul final cu tot, dar să fie din filtraje.... Probabil ai păţit aşa ceva, de aia ştii! Încă odată, îţi mulţumesc.

Mulţumesc Vas, aşa a fost. am făcut ce ai zis şi şi-a revenit. Să-ţi dea D-zeu sănătate! Cum de te-ai prins?! Părea un defect strict al deflexiei. Mă rog, cu etajul final cu tot, dar să fie din filtraje.... Probabil ai păţit aşa ceva, de aia ştii! Încă odată, îţi mulţumesc.

________________________________Dle taragone,orce meserias stapineste si-si explica defectiuni cu simtome mult mai complexe...dar NU neglijeaza niciodata defectele elementare.Asadar,nu cautati subpozitia unui defect complicat major...cind sintomul si defectiunea este minora.Nu este o simpla intimplare sau;de aia stii..ca ai patit asa ceva....ci, de...teoria si experienta in domeniu isi spune intotdeauna cuvintul !!! intro constatare si depanare rapida...

Daca masurai tensiunea de 180 volti, mai mult ca sigur iti dadeai seama.De multe ori, filtrajele iti dau niste defecte de-ti sta mintea in loc. Nici nu te astepti. Si apoi te intrebi " de ce oare ". :rade:Apropo, uite-l si pe frati-su incapatanat ( vezi posturile mele in topicul de mai jos ). Unde dai si unde crapa.viewtopic.php?f=17&t=33092&start=75Ai vazut? Incepeam sa cred ca poate este quartz-ul de la procesor, circuit de reset si alte fursecuri. :rade: