Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MAJAK 205 vintage tranzistorizat


alex_n2011

Postări Recomandate

pt spumosu95.

Incearca sa faci ce am spus eu pe 28 octombrie si dupa ce ai facut tot ce zice acolo spune ce ai observat.

Repet ce am spus :

- in ce stare e capul , misca de comutatorii de imp-red, vezi daca semireglabili de pe placa sunt in pozitia originala , cei de pe placa mare nu cei de pe modulul lipit de placa mare-corectiile, schimba si ceilalti condensatori elctrolitici din pre, schimba intre ei tz de intrare, daca nu ai altii si in final daca nu se repara inverseaza firele la capul de redare , adica cele de sus le pui jos si invers (sincer...eu as face mai intai asta). Daca nici asa nu se repara atunci schimba integratele. S-a zis aici mai sus cum rezolvi cu integratele.

 

Daca nu stii cum au fost reglati semireg. de amplificare din pre (nu se mai vad urmele de vopsea de pe plastic si corpul semireglabilului) , nu umbla la ei decat dupa ce schimbi condensatorii, abia atunci poti incerca sa reglezi nivelul din ei. Si condensatorii tip placheta de culoare rosie /caramizie sunt sursa de probleme , vezi sa nu fie vreunul ciobit ,bine ar fi sa scapi si de ei.

Daca nu faci tot ce zic in aceasta ordine nu faci decat sa prelungesti timpul in care il repari.

 

Modul de depanare prezentat este valabil pt aparate in care nu s-a mai umblat/reparat/modificat.

Pt alte situatii trebuie vazut de cineva de specialitate.Pt ca ar putea fi zapacite firele si cine stie ce minuni s-au mai facut.

 

O alta solutie mai simpla dar ...

Trebuie sa ai generator de semnal audio si osciloscop sau barem o casca de impedanta mai mare, in loc de osciloscop, pe care sa o cuplezi la masa cu un fir si celalalt fir cu un c de cuplaj sa asculti cu schema in fata cum este semnalul pe fiecare canal in diferite puncte si vezi in ce etaj moare.

Exista pe net un programel care iti transforma placa e sunet din PC in generator de audiofrecventa,merge excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri l-am desfacut si am schimbat placa mare cu una de 203 si merge (normal ca merge cu alta placa) dar nu asta e important. Am schimbat si capul tot cu unul de 203, aceeasi situatie, pe urma am pus placa si capul lui inapoi si am observat ca daca bat in el (pe langa selectorul de piste) incepe sa se auda si cealalta pista si m-am gandit ca problema vine de la comutatoarele de piste (de pe placa mare, cele legate intre ele de o tija), deci cred ca ar trebui sa le schimb sau sa le curat. Am sa le curat si daca nu mai pot sa le fac la loc le pun pe cele din 203.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa le schimbi se curata foarte usor .

Iar cablajul se exfoliaza foarte usor. Maxim 4 secunde poti tine letconul/pistolulpe lipitura ca sa nu se exfolieze .

 

Scoti butonul negru. Ai o eclisa de pe tija comutatorului pe care trebuie sa o scoti si dupa ce indepartezi arcul o sa trebuiasca sa scoti cu atentie o "sarma " indoita sub forma de C care este bagata intr-o gaura din corpul comutatorului si este tinuta pe loc de o lamela din cupru fixata de axul comutatorului. acum poti sa scoti axul cu contacte.

 

Dar niste WD40 bagat pe linga ax si miscat comutatorul ar trebui sa rezolve problema.

Daca tot ai WD40 in mana baga la toti comutatorii si misca-i ca nu ii strica deloc.

Alcoolul izopropilic nu prea face fata. Ele (lamelele de contact de pe ax) au fost unse din fabrica cu o vaselina care s-a uscat si a blocat-o sau nu mai face contact lamela.

Verifica si lipiturile sa nu fie vreuna "rece" (adica sa fie dezlipit terminalul)

 

Si sa stii ca daca schimbi electroliticii nu ii "schimbi degeaba" ai sa stai linistit muuult timp cu el. Dar pe toti inclusiv din sursa ,final sau oscilator.

Mai intereseaza-te daca consideri ca schimbatul "C -urilor" oricare ar fi ele electrolitici sau nu , la aparatele vechi rusesti este "degeaba". Sau a tz din preamplificare sau a integratelor preamplificatoare sau a rezistentelor din preamplif ( sa vezi ce defecte poate sa iti dea la maiak o rezistenta pe care o masori si e buna dar in circuit iti baga un zgomot ) cu exceptia MLT-urilor de la orice tip de aparat audio rusesc.

Asta daca vrei ca sa nu ai defecte foarte des si doresti ca schema sa dea maxim de calitate a sunetului pe care conceptia ei i o poate oferi.

La acea vreme, in afara de rezistentele cu pelicula metalica MLT nici o piesa de productie ruseasca din aparatele rusesti pe partea de preamplificare NU MERITA TINUTA IN APARAT.

Daca vrei ca schema sa dea tot ce poate ea DPDV al calitatii sunetului schimba tot ce am enumerat mai sus.

 

Piesele din aparatele rusesti sunt conforme si cu modelul aparatelor :

-cele care au indicativul cu cifra 0 in fata adica 001 , 010 erau la ei aparate de cea mai inalta clasa

-cele care au indicativul cu cifra 1 in fata adica 102 , 100 erau la ei aparate de clasa intai

-cele care au indicativul cu cifra 2 in fata adica 203 , 205 erau la ei aparate de clasa 2

-cele care au indicativul cu cifra 3 in fata adica 303 , 301 erau la ei aparate de clasa 3

-cele care au indicativul cu cifra 4 in fata adica 403 , 401 erau la ei aparate de clasa 4

Iar si piesele erau cam din aceeiasi categorie(calitate ,producator sau tolerante)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum desfac suruburile de la placa si daca spuneti ca pot sa dau cu WD40 fara sa ii desfac, atunci nu ii mai desfac. I-am desfcaut la 203 si am fazut sistemul. Dar comutatoarele de sus ce fac, in partea de sus a placii ( ca in poza 2 postata de dvs) sunt doi comutatori unul mai lung si unul mai scurt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt comutatorii d ecorectie sunet pt viteza 4-9 si 19Daca vrei sa te distrezi indoaie tija de metal la orizontala/paralel cu sasiul de tabla in asa fel incat sa nu mai il actioneze pe 19 si o sa redai si inregistrezi pe 19 cu corectia de 9 .O sa iti placa ce auzi... :daDaca nu iti place poti sa o indrepti la loc, dar eu nu am vazut pe cineva sa o mai indoaie la loc.

post-63486-139829710016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte , vezi ca daca masori cu un instrument analogic cu impedanta/rezistenta interna mai mare de 20 Kohmi pe scala de U alternativa pe inregistrare, pe capul de inregistrare trebuie sa ai 11 V u de bias(premagnetizare), bineinteles pe ambele bobine ale capului la fel. Frecventa este de vre-o 90 KhzSe regleaza tot 2 semireglabili de pe placa cu comutatoarele de piste. O sa ma uit pe schema si iti zic mai tarziu nu ii mai stiu pe "dinafara"In functie de benzile ce le ai poti jongla cu ea cu tensiunea,in sus sau jos pana iti place cum trage pe acea banda.Am zis mai sus : bias mic =inalte multe , prea mic incepe sa se auda distorsionat (rupe sunetul)Si nu, nu stiu (nu am stiut niciodata) dimensiunile curelelor de maiak ,kastan imi pare rau. Cand o sa ma duc la socrii am sa desfac kastanul si am sa le masor si am sa le pun datele aici . Asta o sa se intample in dupa-masa asta .Daca nu ne ajuta colegul spumosu cu info mai repede ca tot il are pe masa desfacut :freaza:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apasa putin pe celalalt comutator pana sliderul se deplaseaza si iti lasa spatiul neobturat ca sa nu loveasca si sa iti scoata lamelele . O penseta este nepretuita la chestia asta ,eu folosesc una "stolmatologica " cu varful indoit.O completare : dupa "tratamentul " cu WD 40 daca se mai doreste peste cativa ani sa se mai curete comutatori, atunci poate fi folosit orice spray pt curatat comutatori. WD 40 a spalat vaselina veche si de acum nu mai sunt restrictii la dizolvanti pt comutatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări