Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MAJAK 205 vintage tranzistorizat


alex_n2011

Postări Recomandate

Mii de multumiri.Din pacate rusa nu e punctul.meu forte

Sa inteleg ca

- 10 мкф 16В - 2 = 10microfarazi 16v
- 10 мкф 25В - 3 10 microfarazi 25v

.....etc

Multumesc frumos

1 oră în urmă, Vasyl a spus:

Mii de multumiri.Din pacate rusa nu e punctul.meu forte

Sa inteleg ca

- 10 мкф 16В - 2 = 10microfarazi 16v
- 10 мкф 25В - 3 10 microfarazi 25v

.....etc

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Recent, prin amabilitatea lui @cirip, am intrat in posesia (printre altele) a unui Majak 203. La o prima vedere are probleme cam asa:

- Curelele trebuie inlocuite toate (intinse, imbatranite). Am gasit pe net, am comandat un set.

- Trafo se incalzeste excesiv, inclusiv in gol. Deja caut unul, sa vedem ce gasesc.

- Vaselina era uscata, mecanica intepenita. Rezolvat cu diverse substante. 

- Restul pieselor de cauciuc (rola presoare, rola intermediara, role de frictiune) par a se prezenta ok.

Nu vreau sa-l modific, vreau sa-l fac cat mai aproape de original. Voi reveni cu amanunte si, evident, cu intrebari unde nu ma descurc.

P.S. Odata cu Majakul, am primit si un Tesla B4, sensibil mai vechi decat primul. La acesta n-a fost nevoie decat de spray de contacte, curatat capetele si ... functioneaza foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...

Viteza 4,76 exista fizic? Adica se poate selecta din buton? Vedeti ca rusii au facut o sumedenie de magnetofoane bazate toate pe aceeasi mecanica. S-ar putea sa fiti nevoit sa vedeti din poze, care este modelul dvs.

Editat de franzm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări