Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ROYAL RC4021A-1

Guest Tybye

Recommended Posts

Va salut!Am in posesie un televizor ROYAL RC4021A-1 (serie luata de pe placa de baza) care a mai suferit interventii si e destul de vechi.Acum imaginea e stransa pe orizontala, imi arata doar o banda din partea de sus a imaginii restu fiind stransa pe mijloc (imaginea atasata).L-a desfacut si am facut o inspectie vizuala, condensatorii nu par umflati Mentionez ca am cunostine minime in electrotehnica (stiu sa folosesc un aparat de masura, sa identific diferite elemente, sa folosesc pistolul de lipit).V-as fi recunoscator daca m-ati putea indruma in legatura cu depanarea lui.

post-59425-13982933063_thumb.jpg

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut!Am in posesie un televizor ROYAL RC4021A-1 (serie luata de pe placa de baza) care a mai suferit interventii si e destul de vechi.Acum imaginea e stransa pe orizontala, imi arata doar o banda din partea de sus a imaginii restu fiind stransa pe mijloc (imaginea atasata).L-a desfacut si am facut o inspectie vizuala, condensatorii nu par umflati Mentionez ca am cunostine minime in electrotehnica (stiu sa folosesc un aparat de masura, sa identific diferite elemente, sa folosesc pistolul de lipit).V-as fi recunoscator daca m-ati putea indruma in legatura cu depanarea lui.

salut,schimbati cond.de pe linga BV,chiar daca nu sunt umflati,succes.

Multumesc,Am sa caut o schema si sa identific Baleiajul vertical ca apoi sa schimb condensatorii cu altii noi.Revin cu pareri marti cand voi aveam timpul pentru operatiunea asta.Daca e usor sa ma directionati spre zona cu pricina nu ezitati sa o faceti :jytuiyu

Am gasit aceasta schema, va multumesc oricum.Pentru novicele de mine mi-ar fi de mare ajutor daca fizic m-ati indruma catre Baleajul Vertical.Cu toate ca incep sa ma prind, am identificat-o pe schema, problema e televizorul acum.

etajul final al baleiajului vertical este format la acest tv cu tda 3653. el este in mare masura asemanator cu un amplificator AF. de regula algoritmul de depanare al acestui tv(datorita schemei sursei care are cateva defecte tipice) verificare tensiuni iesire din sursa ( eventual schimbat condensatorii pe iesire im principal cel pe tensiunea Ub TREBUIE SA FIE LA 160V ) dupa care se trece la depanarea etajului final BV. aici schimbati intai condensatorii electrolitici care intra in alcaturiea schemei in cele din urma (daca este cazul) integratul. succes.