Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

adunarea puterii a 2 finali

Guest marinica mihai

Recommended Posts

Guest marinica mihai

Va salut.E primul meu subiect pe acest forum,am o statie ruseasca Amfiton 2 x 50w..si as dorii sa aflu cum pot aduna puterea celor 2 cai din 2 sa fac una.La unele amplificatoare am vazut ca se poate doar printr-o simpla apasare de buton.Va rog ma poate ajuta si pe mine cineva:(:(.Salut cu respect!

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se pot conecta cele doua canale in punte. Pentru aceasta trebuie ca semnalele de intrare in cele doua etaje de putere sa fie in antifaza. Depinde de schema amplificatorului daca si cum se poate realiza acest lucru. Difuzorul se conecteaza la firele calde ale iesirilor amplificatoarelor; firele reci (masele) nu sunt necesare. Nu toate schemele permit acest lucru. Atentie insa la impedanta difuzorului; ea trebuie sa fie dubla fata de cea recomandata de producator. Altfel riscati sa distrugeti amplificatorul. Aveti cumva o schema a intregului amplificator?

Guest marinica mihai

nu am nicio schema.e amplificator profesional nu e facut acasa e de fabrica.e din1991 cu 2 radioatoare masive e foarte bun.am dat in el aproape de maxim o zi si o noapte. are cate 2 finali in capsula pe fiecare radiator.Explicati-mi mai bine cum sa adun finalii sa leg decat plusuri-le??sau cum?:(:(:(

Cum ti-a spus si franzm , trebuie sa-l legi in punte. Este valabil ce-a spus si cu impedanta. Eu zic sa nu legi o boxa cu mai putin de 8 ohmi.Da, boxa o legi intre plusuri, dar semnalul de intrare trebuie sa fie defazat, mai precis inversat, daca nu e, nu o sa auzi mare lucru.

Acest defazaj se poate face in 3 feluri:

1 modifici putin schema

2 construiesti un montaj defazor si il legi la intrarea amplificatorului

3 utilizezi un soft care iti scoate pe o iesire inversul celeilalte, de exemplu este un plugin pentru winamp aici http://www.softpedia.com/progDownload/Channel-Mixer-Download-115886.html care poate face asa ceva , si tii balansurile pe 0.

Daca tot nu intelegi , mai cauta pe forum despe legarea in punte, s-a mai discutat.

Guest marinica mihai

am inteles eu asa cat de cat.minusuri-le le leg intre ele nu?..si va rog frumos sa imi spuneti este riscul mai mare de a arde amplificatorul decat in conditia functionarii pe 2 canale?? si semnalul defazat/inversat adica in loc de + sa fie - ?nu?

am inteles eu asa cat de cat.minusuri-le le leg intre ele nu?..si va rog frumos sa imi spuneti este riscul mai mare de a arde amplificatorul decat in conditia functionarii pe 2 canale?? si semnalul defazat/inversat adica in loc de + sa fie - ?nu?

Sfatul meu sincer este sa lasati aparatul asa cum este, daca doriti sa mai functioneze!!!Daca nu.....alegerea dvs :jytuiyu
  • 2 weeks later...
Guest andrianu

Dar bag si eu o intrebare stupida aici.Daca am un casetofon auto, cu iesiri de 4 canale, e vre-o posibilitate de a suma aceste canale(2 sin ele)? Nu am posibilitatea de a defaza la inceput semnalul, cumva la iesire cu transformator, sau...

Dar bag si eu o intrebare stupida aici.Daca am un casetofon auto, cu iesiri de 4 canale, e vre-o posibilitate de a suma aceste canale(2 sin ele)? Nu am posibilitatea de a defaza la inceput semnalul, cumva la iesire cu transformator, sau...

De regula nu. Pentru basi puteti folosi difuzoare cu doua bobine mobile (dual voice coil). In felul acesta reduceti numarul si spatiul ocupat de difuzoare. Mediile si inaltele ocupa mai putin spatiu in masina. Reglajul de fader trebuie sa fie pe zero, altfel un amplificator va functiona ca o frana pt. celalalt.Intrebarile nu pot fi stupide. Numai raspunsurile.