Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator semnal de la 42-62khz

Recommended Posts

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest stefan_re

Banda de frecventa pe care se face amplificarea ar putea fi stabilita din filtrele trece-sus si trece-jos de la intrare si respectiv de la iesire. Problema se pune ca se doreste tensiune mare, la asemenea voltaj nu cred ca sunt circuite integrate specializate - probabil circuitul va trebui realizat pur analog. O sinteza a filtrelor de ordin 2 sau 3 s-ar putea face in FilterLab(foarte usor de folosit) sau in Serenade (program folosit de obicei in domeniul microundelor). Ambele se folosesc usor - se alege tipul filtrului, frecventa de taiere si ordinul si se genereaza automat o schema electrica. De asemenea, probabil trebuie mai multe etaje de amplificare, atat in tensiune cat si in curent iar tranzistoarele trebuie sa fie de frecventa mare(in mod sigur trebuie radiatoare - pot da un catalog de alegere a radiatoarelor in functie de datele de catalog ale tranzistorului sau CI pe care se pune). Daca semnalul trebuie adus la aceeasi amplitudine trebuie folosita o bucla de reactie pentru autoreglarea amplificarii(folosita in radioreceptoarele FM). Daca este pentru acelasi scop la care ma gandesc si eu probabil ultimul etaj va fi un repetor folosit doar pentru adaptare de impedanta. Nu stiu insa cum se aleg R si C pentru proiectarea unui amplificator la o anumita amplificare si intr-o anumita banda de frecventa....astept si eu sa ma lamureasca cineva. Spor!*O sinteza a filtrelor de ordin 2 sau 3 s-ar putea face in FilterLab(foarte usor de folosit) sau in Serenade (program folosit de obicei in domeniul microundelor). Ambele se folosesc usor - se alege tipul filtrului, frecventa de taiere si ordinul si se genereaza automat o schema electrica.

DAca semnalul este strict dreptunghiular nu merita sa te apuci sa il amplifici cu un amplificator audio cu reactie negativa.Semnalul are ambele polaritati fata de zero? Sau e doar pozitiv?Daca e doar pozitiv atunci trebuie doar sa preiei intrarea, o amplifici cu un etaj in emitor comun si apoi o aplici unui mosfet de putere sa execute.La curent de 1A la 40V merge si daca pui mosfetul in conexiune drena comuna (repetor pe sursa). Chiar daca pierzi vreo 5-6V pe mosfet nu e asa mare stres.Sau daca vrei sa faci treaba calumea folosesti mosfetul in mod sursa comuna, dar atunci comanda va trebui facuta invers. Tu stii cum e mai bine.Da mai multe detalii sa vedem despre ce e vorba, oricum e clar ca subiectul n-are treaba cu audio.

Guest stefan_re

Semnalul este emis de un microcontroler din cate am citit, deci ar trebui sa aiba doar partea pozitiva si amplitudinea de maxim 5 V. Domeniul este ultrasonic...probabil amplificarea ultrasunetelor intr-un anumit scop (detectarea distantei, comanda unor dispozitive fara fir printr-o metoda mai putin conventionala, comanda fara fir prin apa, SONAR, RADAR etc). Din microcontroler s-ar putea modifica frecventa in banda specificata, cum se amplifica doar intr-o anumita banda nu stiu nici eu. Probabil si amplificarea trebuie sa fie reglabila daca este vorba de ultrasunete, deoarece acestea sunt atenuate mai mult sau mai putin in functie de mediu pe care il parcurg(in apa se atenueaza mai putin, in aer mai mult, in metale aproape deloc etc). Sharky, te rog, daca poti, sa schitezi o schema si sa o postezi ca sa dezbatem subiectul mai in detaliu caci si pe mine ma cam intereseaza.Mc.*La Multi Ani Dumitritzelor si Dumitrilor !!!

Posted Image

merge bine pana la cam 100-200 khz, daca vrei frecventa mai mare trebuie alt integrat asemanator (acesta are deadtime 500ns)si poate mosfeti putin mai rapizi.

Problema este ca are nevoie de un semnal pe intrare de minim 2,7v , tu zici ca ai 2,6? :rade: Eu stiu ca microcontrolerele scot 3.3v.

Guest stefan_re

Multumesc. Din ce masurasem eu pe iesirea microcontrolerului scot aproape 5 V. Faza este ca nu vreau amplificare in afara benzii 30KHz - 50 KHz. Din condensatoare stabilesc banda de amplificare? O alta chestiune ar fi ca trebuie facut o adaptare de impedanta pe iesire - rezistenta vazuta de la iesire sa fie de o anumita valoare, deoarece traductorul de ultrasunete la care se conecteaza are rezistenta de intrare mare. Am pus o poza cam cum iese semnalul de pe microcontroler(simulata in MpLab- dar l-am vazut si pe osciloscop).... il voi trimite in impulsuri asa cum este in a doua poza - nu stiu inca ce distanta va fi intre doua impulsuri consecutive... tre sa caut o formula ceva sa calculez.

post-30488-139829328999_thumb.png

Guest stefan_re

Dar daca semnalul trebuie sa ajunga la traductor si cu alternanta pozitiva si cu alternanta negativa, atunci credeti ca gasesc pe undeva pe forum cum sa fac dintr-un semnal doar pozitiv - jumatate sa ramane pozitiv si jumatat negativ...?...atucni in momentul in care nu se trimite nimik, semnalul trebuie sa fie 0V, sau valoarea lui minima(care va fi negativa) ?...in cazul asta va trebui sursa dubla de alimentare...? Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Daca ne dezvaluiti ce vreti de fapt sa realizati (LRAD, sonar, aparat de masura - reflectometru, masina de spalat cu ultrasunete, aparat pt detartraj dentar, lucrare de diploma), poate ca va putem ajuta cu exemple concrete. Nu are rost sa inventam roata din nou.

Guest stefan_re

Bineinteles ca nu are rost sa inventam roata din nou. Eu am facut la lucrarea de diploma un genererator de semnale ultrasonice. Am generat semnalul care l-am trimis si in poza cu un microcontroler. Acest semnal este folosit in domeniul medical in echografie si se numeste semnal chirp(frecventa creste in timp), fiind folosit mai mult pentru avantajele oferite in momentul receptiei si a prelucrarii la receptie. Acest semnal insa se poate folosi si pentru masurarea distantei in aer sau in apa, nu doar in corpul uman. Nu am termainat insa ce miam propus la lucrarea de diploma - am generat doar semnale de acest gen pe diferite benzi de frecventa si cateva semnale cu frecventa fixa, comutarea dintre ele facand-o cu un fel de tastatura. M-ar interesa sa continui la lucrarea de disertatie partea de amplificare (la iesire - 40-60V si max 1A) si, folosind o retea de traductori, sa baleiez spatiul bidirectional.(adica modific unghiul fasciculului cu o viteza relativ mare si determin distanta pe o anumita suprafata, nu doar intr-un singur punct). M-am gandit la aceasta putere la iesire pt ca sistemul sa functioneze astfel:- in aer(unde US sunt atenuate cel mai mult) macar pana la cativa metri :- poate fi un senzor de parcare de exemplu, sau pentru scanarea in bagaje, cutii etc. - in apa(atenuarea este mai mica deci amplificare trebuie sa fie reglabila)scanarea fundului unei apei;- in medicina: echografie, radiografie , in cazul in care poate detecta si viteza obiectelor chiar pt verificarea batailor inimii, sau pentru a verifica unde sunt venele/arterele obturate. La traductor apare o problema - avand o frecventa de rezonanta cam tot in acelasi domeniu, si implicit un factor de calitate mai mare, semnalul pe care il va transmite nu va avea amplitudinea egala peste tot....din aceasta cauza trebuie proiectat un amplificator care se amplifice anumite frecvente mai tare si altele mai putin(deci schema se complica). Receptia as face-o cu acelasi microcontroler, sau, daca vreau sa detectez si obiectele in miscare(ceva de genul ca la RADAR-ul cu ultrasunete) sa folosesc un al doilea microcontroler pt. calculul distantei pana la un obstacol. Distanta dintre doua impulsuri succesive am calculat-o pt aer si pt apa, insa pt corpul uman e mai complexa, deoarece tine cont de tesutul spre care sunt trimise ultrasunetele si sunt si cateva legi(standarde/normative) din domeniul medical care impun o anumita putere. In functie de distanta pana la cel mai apropiat obstacol, as vrea sa mi se modifice automat si distanta dintre dintre doua impulsuri trimise succesiv. Daca distanta dintre doua impulsuri succesive este prea mica - nu are timp sa se proceseza semnalul receptionat, daca este prea mare - se poate pierde din precizie si nu pra se pot detecta obiectele in miscare. Ar fi interesant de facut o interfata grafica in Visual C sau in Mathlab. Asadar imi trebuie un etaj de amplifcare pe anumite benzi de frecventa(probabil intreaga banda va trebui intai despartita in bucati mai mici , amplificata fiecare parte cu factori diferiti si apoi adunate toate semnalele). Amplifcarea ar trebui sa fie reglabila si probabil pe ambele alternante - in cazul asta imi mai trebuie si ceva care va face ca partea pozitiva(semnalul de la MCU) sa fie jumatate pozitiva, jumatate negativa, iar la receptie in sens invers. * Imi cer scuze pentru toate greselile gramaticale, de exprimare si alte dezacordur - abia am venit de la munca si scoala si sunt foarte obosit. Cine nu a inteles toate barbologia care am scris-o mai sus doar sa zica ca pot pune 2-3 poze si figuri ssi poate se intelege mai bine. Probabil era bine daca puneam pozele din prima insa nu prea am timp. Multumesc anticipat pt. raspunsuri sau macar pt. faptul ca ati avut rabdare sa cititi ceva cu f. multe greseli de ortografice.

Daca vrei amplificare reglabila, nu stiu daca ti-e buna schema pe care am pus-o mai sus. La acea schema , tensiunea de iesire varf la varf este egala cu alimentarea, deci doar daca modifici tensiunea de alimentare modifici si "amplificarea" . De fapt nici nu e amplificator, poate scoate doar doua tensiuni: tensiunea de alimentare pozitiva si cea negativa. Condensatorul de pe iesire (daca e suficient de mare sa nu taie frecv mai joase) doar transforma semnalul in semnal simetric fata de masa daca nu ai alimentare simetrica .