Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema cass auto GOLF3

Guest catalin80_04

Recommended Posts

Guest catalin80_04

Am un Golf 3, iar alimentarea cu 12V(fir rosu-maro) de la contactul masinii a disparut. Exista cumva o siguranta pentru aceasta tensiune sau numai pe tensiunea de 12V permanenta(fir galben)?

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest catalin80_04

conform tabelului din masina, siurantele pentru radio ar fi S21 si S22 care sunt amandoua bune,le-am verificat pe toate 22 ce sunt in tablou si sunt bune si corespund valorilor date de fabricant. Am auzit ca ar fi o siguranta montata pe undeva sub volan pentru aceasta tensiune de la contact. Are cineva vreo idee unde s-ar putea localiza aceasta?

conform tabelului din masina, siurantele pentru radio ar fi S21 si S22 care sunt amandoua bune,le-am verificat pe toate 22 ce sunt in tablou si sunt bune si corespund valorilor date de fabricant. Am auzit ca ar fi o siguranta montata pe undeva sub volan pentru aceasta tensiune de la contact. Are cineva vreo idee unde s-ar putea localiza aceasta?

Ai rezolvat? Daca da, cum? Prin postarea ta poti ajuta pe oricine altcineva, acesta fiind si principalul scop al forumului! Daca nu... Totul functioneaza la masina? Cred ca mai exista ceva care nu se alimenteaza... Greu de crezut sa ai o siguranta doar pe "backup"-ul cass-ului!
Guest catalin80_04

din pacate s-a defectat contacul, nu exista siguranta intre contact si radio, am lasa alimentat pe 12V permanent cu efortul de a inchide si deschide radio manual :cry: