Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LINIE MINI COMPONENT (MINITURN) ELECTRONICA 3220


Postări Recomandate

13 hours ago, Real Minitehnicus said:

Toate mărimile și formele, pentru toate buzunarele

https://eu.mouser.com/Electromechanical/Switches/Rotary-Switches/_/N-5g2i?P=1yvsm2dZ1ytibi2

Nu te uita la cele pentru curenți mari

Sau mai caută pe google "4 positions 2 pole rotary switches"

mersi de info, stiu si eu.... ma costa in schimb cu tot cu transport mai mult decat am dat pe intregul amplificator.
Eram interesat legat de comutator daca are cineva vreo idee cu ce se poate lipi acel plastic incat sa mai si reziste la actionare.

O informatie despre cum si cu ce s-ar fi putut lipi era binevenita pentru viitor.

Mai am patit-o de vreo doua ori cu alte butoane vechi de 40-50 de ani care se rup pur si simplu cand le scoti.... un potentiometru se mai gaseste dar un buton care sa semene cu cel scos din orice aparat vechi, mai greu.

Link spre comentariu

Am detinut acest sistem de nou , cumparat in 1990 .

La problema cu comutatoarele am rezolvat prin demontarea comutatorului , notarea firelor , etragerea axului ramas si confectionat altul din aluminiu dupa cotele celui vechi.

Dupa verificarea cotelor trebuie pilit , frezat etc pe doua laturi pentru introducerea contactelor mobile si abia dupa montarea completa se pileste partea plana unde se monteaza butonul.

Am facut operatia la ambele comutatoare odata si nu am mai avut probleme dupa montarea axelor de aluminiu , primul care sa rupt  fiind cel de la deck .

Acum in 2018 cred ca e mai confortabil (sau poate ca nu ) inlocuirea lor , avand in vedere oferta de pe piata .

Amplificatorul a cedat de cateva ori la chefuri dar de fiecare data l-am adus in parametrii de fabrica ( atentie mare la electrolitici si imperecherea tranzistoarelor din etajul final ).

La potentiometru de volum balans am dat cu grafit (creion clasic cu mina moale ) pe suprafata rezistiva , am schimbat vaselina si cursoarele o singura data cand caraiala devenise enervanta ( aprox 2-3 ani de la cumparare ).

Nu am avut a doua interventie la potentiometru.

Problema cu rola presoare a venit repede si am confectionat la acelasi strungar mai multe gume din cauciuc special , iar in urmatorii 7-8 ani am mai schmbat 2 gume la rola .

Clapele de la cas se rezolvau cu super glue ( aparuse deja pe piata ) si lasate sa polimerizeze la cald ( 40 45 grade ) si am schimbat 3-4 motoare si tot  atatea curele .

Prin 1999-2000 a fost donat .

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In acei ani ,prin natura locului de munca ,nu am platit nimic ,se putea orice .

A fost sistemul de suflet, pe care abia dupa 12 luni de la angajare am fost in masura sa- l cumpar .

Total off topic :din primul salariu am cumparat MAVO 2 si la un an sistemul .

 

Cred ca mai am schema originala de la amplificator ,tiparita pe hartie cerata.

O donez .Retul in privat .

Scuze de offtopic .Am descoperit tarziu subiectul.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
28 minutes ago, razvan-l1 said:

.Cred ca mai am schema originala de la amplificator ,tiparita pe hartie cerata.

A fost foarte răspândită. Eu (și cred că mulți alții care au lucrat ca electroniști în acele vremuri) le am pe toate. (cas, tuner amplif pe lângă multe altele ale produselor electronice românești)

Și Electronica și Tehnoton atașau schema la manualul de instrucțiuni livrat la achiziționarea produsului. Și IEI-ul pe vremea cealaltă. Doar ce a făcut după nu a mai fost cu schema la vedere (AHF-T701 și AHF-P201/AHF-P121)

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu
1 hour ago, razvan-l1 said:

In acei ani ,prin natura locului de munca ,nu am platit nimic ,se putea orice .

A fost sistemul de suflet, pe care abia dupa 12 luni de la angajare am fost in masura sa- l cumpar .

Total off topic :din primul salariu am cumparat MAVO 2 si la un an sistemul .

 

Cred ca mai am schema originala de la amplificator ,tiparita pe hartie cerata.

O donez .Retul in privat .

Scuze de offtopic .Am descoperit tarziu subiectul.

Multumesc de intentia buna insa nu e nevoie de asa efort, eram doar curios legat de versiuni si cele 3 piese misterioase lipsa din schema de pe internet. Altfel cel pe care il am e la fel ca in schema de pe internet.... i-am schimbat electroliticii, potentiometrii ii merg, iar de folosit, nu il folosesc zilnic, asa ca o sa stea mai mult la pastrare... deh, m-a apucat si pe mine nostalogia trecutului cu toate ca nu am trait  acele vremuri.

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Aici este schema casetofonului deck MT3220 incarcata de alex_n2011 ca 4 scanari, pe care le-am prelucrat grafic si am facut un upscale la 300dpi de la 72dpi. Daca are altcineva o alta schema a casetofonului din miniturnul MT3220 la o calitate mai buna, sau o poate scana la minim 300dpi, il rog sa o faca si ma ocup eu de prelucrarea grafica a acesteia. Multumesc.

 

FYAxkNy.jpg

 

- https://i.imgur.com/FYAxkNy.jpg

Editat de sadang
Link spre comentariu

Super-glue    pus din belsug peste rana pieselor de plastic.. Rapid presarat peste BICARBONAT DE SODIU  si prelucrat prin pilire , slefuire excesul de material....Ciudat acest lipici ...de degete se prinde instant cit ai zice BILCA dar de unele materiale nu....Ramine lichid multa vreme ...Atunci...Daca nu aveti acasa bicarbonat se poate aplica peste rana pieselor unsa cu super-glue si CLOROFORM care lucreaza ca un catalizator....Succesuri va doresc

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări