Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie meteo defecta


cruela

Postări Recomandate

Daca afost o greseala de interconectare sau alimentare , nu cred sa fi scapat ,,guguloiul '' de integrat !! - Mai verifica si tranzistorii smd !

L-am dus la un prieten electrician si a masurat tot ce se putea si a zis ca e OK, altceva nu e ars. Si el a zis ca poate e ceva sub "buba" aceea neagra care sa se fi dus.

Acum am vazut poza.Ce au spus colegii este corect.Se prea poate sa fi fost altceva nu dioda.Nici eu nu imi aduc aminte sa fi gasit pe undeva dioda cu notatia 000.Ce culoare era piesa?rosie,neagra ?de sticla?sau nu?

Piesa era neagra, la fel ca cea din prima poza din primul post.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

pe cablaj e simbolul D. probabil ca e in serie cu plusul si a fost inlocuita cu un smd 000. teoretic merge si dioda acolo avind si protectie la alimentare inversa intr un fel.masurati fata de masa rezistenta , in partea dinspre piese sa nu aveti scurt direct.masurati si postati. asteptam,

M-ai bagat in ceata total. Nu sunt eu chiar asa de priceput, daca ai putea explica mai pe intelesul meu, asa pas cu pas ti-as fi foarte recunoscator.
Link spre comentariu

e destul de greu daca zici ca l ai dus la cineva.. pui testerul pe rezistente, o tasta la minus si masori odata intr un cap al piesei arse si in celalalt capat inca odata. amindoua masuratorile le faci fata de minus.( o tasta la minus) vezi cat it da pe rezistente (in special inspre partea cu piese)

Exact asa am facut si aparatul imi indica cifra 1, la celelalte scade la 0, dar la asta nu.
Link spre comentariu

e greu asa .. nu stiu pe ce scala esti..dar si pe cea mai mica daca era scurt arata zero..deci scurt probabil nu e. e consum mare. de aici se complica lucrurile fara schema sau montaj in fata..

Toata aparatura asta e alimentat de o baterie de 3V. Oare daca schimb componenta distrusa se va rezolva problema?
Link spre comentariu

90 % este un strap acolo. ( pui o lita subtire)

Nu merge cu strap. :(

Salut,Cum se numeste statia meteo pe care o ai? Poate ne da Google o schema la ea.Exista rezistente smd cu valoarea 000. Personal cred ca ai alta problema acolo odata ce ai incercat cu strap.De la ce ai mizeria aia pe placa in locul unde a fost piesa respectiva?

Statia esta ca aceasta: http://www.amazon.de/Design-Wetterstati ... 73-2926113Mizeria aia asa a fost deja, seamana a sacaz.
Link spre comentariu

mi de scuze ca intervin poate o sa dezamagesc dar nu este cu intentie aparatul este nou?daca nu eu inclin sa cred ca a fost atins de un mic trasnet care a distrus tot si in piesa de descarcare a facut un mic trosc (crapatura )in comuna cei de la meteo aveau puse pe cladirea primariei ceva de genu dar ceva mai complicat ca aveau si o roza a vantului (morisca )era transmise datele de acolo de sus la o unitate ce era undeva in pod alimentata la 220 volti pe un cablu sau pe radio chiar nu am inteles pe motiv ca acolo erau doar 2 alimentatoare puse intrun prelungitor intr-o zi pe-o furtuna puternica sa produs inevitabilul a fost trasnita ,culmea la catva metri de paratrasnet (3-4 metri de firul paratrasnetului)si de atunci a-u angajat un om care aduna cu o tabla de 1 metru patrat apa de polaie si cu un sistem de masurare masoara viteza si directia vantului si o transmitetelefonic asa ca in evul mediu :nas: deci in concluzie daca este la mana adoua poate este trasnita sau poate nu este acordata in frecventa statia cu emitatorul din cauza unei baterii uzate :da ori cum mult succes in depanare

Link spre comentariu

mi de scuze ca intervin poate o sa dezamagesc dar nu este cu intentie aparatul este nou?daca nu eu inclin sa cred ca a fost atins de un mic trasnet care a distrus tot si in piesa de descarcare a facut un mic trosc (crapatura )in comuna cei de la meteo aveau puse pe cladirea primariei ceva de genu dar ceva mai complicat ca aveau si o roza a vantului (morisca )era transmise datele de acolo de sus la o unitate ce era undeva in pod alimentata la 220 volti pe un cablu sau pe radio chiar nu am inteles pe motiv ca acolo erau doar 2 alimentatoare puse intrun prelungitor intr-o zi pe-o furtuna puternica sa produs inevitabilul a fost trasnita ,culmea la catva metri de paratrasnet (3-4 metri de firul paratrasnetului)si de atunci a-u angajat un om care aduna cu o tabla de 1 metru patrat apa de polaie si cu un sistem de masurare masoara viteza si directia vantului si o transmitetelefonic asa ca in evul mediu :nas: deci in concluzie daca este la mana adoua poate este trasnita sau poate nu este acordata in frecventa statia cu emitatorul din cauza unei baterii uzate :da ori cum mult succes in depanare

Aparatul este nou luat din magazin de vreo luna cam asa, doar ca acum am ajuns acasa sa o probez.
Link spre comentariu

nici macar chinezii nu lucreaza in halul ala, incat sa livreze un produs cu urme de explozie. sa fim seriosi, made in china se vand in lanturile marilor magazine sub diverse branduri mai mult sau mai putin cunoscute.poate ar fi mai util sa aflam numele magazinului care a vandut asa ceva drept nou ca sa ne ferim.altfel, pot sa comentez ca e greu sa ai zero curat pe aparatul de masura, mai degraba masuratoarea aia indica depasirea de scala. pe cablaj era o dioda. sunt si niste cifre in stanga, dar nu as zice ca ar fi o dioda zenner. eu as incerca cu un 1n4148 orientat in functie de tranzistori, care trebuie masurati in primul rand cu multimetrul pus pe diode.de traznit cred ca e mai greu, pentru ca pare a masura numai temperatura si umiditate relativa, deci nu sta pe casa sau in plin soare.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări