Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pioneer EQ-6500


khrystyan

Postări Recomandate

Salut la toti.

 

Astazi mi-a trecut prin cap sa vad ce e cu egalizatorul meu Pioneer EQ-6500.

 

L-am cumparat din piata, cu foarte multe "bube", cum ar fi sunet cu brum, remote facut direct din +, le-am rezolvat pe toate mai putin o problema care nu i-am dat de cap nici acum, este iluminarea...

 

El are dual illumination GREEN& AMBER, dar face figuri, in sensul ca se schimba cele 2 dintr-un buton ORI AMBER, ORI GREEN.

 

La mine si la multi alti, e taman pe dos, COMBINAT... adica amandoua.

 

In cazul meu daca apas pe buton se comuta doar butoanele AMBER si GREEN, culorile egalizatorului grafic ramanand GREEN.

 

Atasez o poza cu unul defect:

 

post-35242-139829324226_thumb.jpg

 

Si o poza cu unul care functioneaza corect:

 

post-35242-139829324232_thumb.jpg

 

Acuma vreau sa intreb si eu... Se poate repara si partea de iluminat... Eu nu am gasit tranzistorul care comuta de pe o culoare pe alta...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Butoanele cu potentiometru de reglaj fader/ bass freq/ bass volume au cate 2 becuri, cu caciulite colorate de cauciuc care sunt amber si green. Doar egalizatoarele grafice au leduri care presupun... ca sunt dual !?Nu ma deranjeaza ca sunt asa... dar nu se integreaza bine in bord... Ori il faci verde, ori amber...Schema nu am, dar totusi... de unde stiu unde sunt acei tranzistori?

Link spre comentariu

Nimeni nu isi da cu parerea?De 6500 se compara cu 4500, doar ca 4500 nu are control subwoofer.As vrea sa-l fac sa ilumineze corect, daca tot l-am reparat cap-coada. Am descoperit ca daca apas butonul de "illumination" doar putin se stinge lumina de la EQ grafic si ramane doar cea de la volum/frequency/fader. Sa fie acolo 2 micro, si cel de la EQ grafic sa fie defect?

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări