Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TELECOMANDA UNIVERSALA DIN IPHONE, IPOD SI ANDROID DEVICE


florinangeru

Postări Recomandate

Salutare tuturor, De ceva vreme telecomanda de la televizor s-a strica si pentru ca stau cu chirie am anuntat proprietarul si mi-a adus alta dar cu asta nu pot sa navighez in meniu :(, pot sa modific volumul, canalele sa intru in meniu dar nu am sageti ca sa navighez si sa confirm comanda si e enervant pentru ca mi-am tras cablu si tot cu 8 canale stau :)). Azi m-am hotarat sa iau masuri am stat si am studiat pe net si am vazut ca se poate construi un senzor IR pentru iphone (detin un iphone 4) sau orice device cu android si cu ajutorul unui soft devine telecomanda universala :freaza: . Am fost si am cumparat de la conex ledurile IR, rezistente smd de 15 ohmi si un spliter audio jack stereo ca sa realizez senzorul :da . In seara asta o sa il construiesc si zilele urmatoare o sa pun poze cu el si componentele achizitionate :). Senzorul am inteles din cat am citit ca este copiat dupa un senzor facut de griffin.Problema este urmatoarea daca mai sunt utilizatori de iphone, ipod, android..... si folosesc deja aplicatii gen universal remote sa posteze aici si sa alegem ce-a mai buna aplicatie sau daca cineva este iscusit in ale programarii si poate crea o aplicatie de genul asta si mai bine :d. Principiul de functionare al telecomenzii este urmatorul:- senzorul se conecteaza la mufa audio pentru casti- aplicatia de fapt este un player de muzica in care se pot edita si aranja butoane intr-o interfata- fiecarui buton i se poate aloca o melodie in format necompresat de cateva secunde pe o anumita frecventa- la apasarea unui buton aplicatia reda melodia alocata, astfel trimitand impulsuri catre senzorul conectat la mufa audio :d

post-24493-139829322854_thumb.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Acuma problema ar fi ca Iphone-ul HTC-ul sau orice alt dispozitiv utilizat sa si deschida ledurile in IR cu semnalul audio livrat.Pana una alta incearca sa pui un led normal sa vezi daca se aprinde pe o melodie, eu ma cam indoiesc insa tot ce e posibil.Pe HTC3600 mergea era un soft ce stia avea functia de invatare telefonul era dotat cu infrarosu.In zilele noastre telefoanele numai au IRDA mai toate is dotate cu cel putin blustut sau wi-fi.Succes in ale surubaritului ;)

Link spre comentariu

Mai nu imi dau seama cat de greu este de construit softul, dupa principiul de functionare nu cred ca e prea greu :). Avand in vedere ca este complet costumizabila are intrebuintari nelimitate de la telecomanda tv pana la controler IR de lumini si alte nebunii.

 

Intre timp am gasit aplicatia care foloseste tipul asta de senzor :101

aici se poate vedea cum functioneaza :freaza: si de aici http://itunes.apple.com/us/app/my-tv-re ... 49681?mt=8 se poate descarca gratuit.

Problema mare la aceasta aplicatie este ca o pot descarca doar daca am cont pe itunes de United States :sparge: si eu am de Romania, trebuie sa gasesc pe cineva cu cont de USA offf ... Ar mai fi aplicatia RedEye care se poate descarca de aici pentru iphone http://itunes.apple.com/us/app/redeye/id315598320?mt=8 eu am descarcat-o deja si aici

! un tutorial de functionare si setare, dar si la asta este o problema :rade: pentru activare aplicatiei trebuie sa introduci numarul serial al senzorului cumparat de la ei o sa caut sa vad daca gasesc aplicatia crackuita sau un serial ceva

 

Ambele aplicatii sunt disponibile pe piata si pentru android si pentru iphone, revin cu poze si alte noutati salutare tuturor.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări