Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest emi_69

Putere amplificator

Recommended Posts

Salut. am avut placuta surpriza ca sotia mea sa ma blagostoveasca ,de ziua mea , cu un amplificator de putere , trimis de sora ei din spania ,pana aici nimic deosebit insa acum intervine o intrebare ,daca putrea consumata de acest amplificator este de 1720 wati , atunci ce putere s-ar putea sa aiba pe iesire ?Nu stiu exact puterea , doar impedanta , insa am inteles ca se poate estima puterea daca se stie puterea maxima consumata .Daca m-am exprimat gresit ,mea culpa , sunt un novice .A da , si m-ar mai interesa si sa aflu cati wati are pe iesire un amplificator PIONEER A 337 . L-am cuplat la niste incinte de 40 wati rms si cam intra in clipping .Va multumesc anticipat . Cu stima , Emi_69

In afara de faptul ca practic orice amplificator cik de firma are neaparat scris pe el undeva puterea debitata la iesire ( de multe ori inflorita in scopuri comerciale ), autorul temei putea intr-adevar sa posteze si el model/marca/nume etc, si ca sa nu mai vorbim de un titlu corespunzator la subiect, si cireasa de pe tort fiind faptul ca subiectul asta isi avea locul la sectiunea incepatorilor, dar asta-i situatia, nu-i poti cere ce nu stie :rade:

O.K. Daca denumirea de CYBER LABS mp 800 va spune ceva , atunci ,mea culpa , iar in spate nu scrie decat impedanta ! Amplificatorul este doar putere , fara reglaje , doar ptr. volum , iesirile sunt pe speakon , iar intrarile sunt pe niste mufe diferite de cele de tip RCA care se folosesc in mod normal. sunt asemanatoare cu cele folosite la microfoane. Multumesc

Avand in vedere ca la o simpla cautare pe google nu se poate afla absolut nimic despre modelul respectiv (Cyber Labs MP 800), cred ar fi utile niste poze cu interiorul amplificatorului.Intrebai mai sus si cat scoate un amplificator Pioneer A 337. Scoate 2x50w rms/4 ohmi si 2x40w rms/8 ohmi (conform paginii 44 din service manual).

muica nu mai spui nimic? acum ai si numele amplificatorului , si nu a spus nimeni ca CIK ar fi de firma , ma interesa daca se poate face o colerare intre puterea consumata si cea de iesire . mai simplu cred ca nu se poate !

Guest neculea corneliu

pare ca esti un fericit.ori ti-a trimis o clasa A foarte scumpa, ori un amplificator de scena cu care, daca ai boxele(a se citi sifonierele) potrivite poti sa dai spectacole pe Arena Martzienala sa ascultam toti pamantenii.

muica nu mai spui nimic? acum ai si numele amplificatorului , si nu a spus nimeni ca CIK ar fi de firma , ma interesa daca se poate face o colerare intre puterea consumata si cea de iesire . mai simplu cred ca nu se poate !

Devreme ce schema nu este de gasit nu pricep cum doresti tu sa ghiceasca colegii puterea amplifului tau, crezi ca au cumva puteri paranormale? altfel nu pricep.. :nas: Vino si tu cu ceva ajutor in acest sens, fa niste masuratori incepand cu traful, verifica atent diametrul conductorilor cu care este bobinat, masoara apoi tensiunile de la iesirile trafului, apoi fa niste poze detaliate de rezolutie mare ale interiorului amplifului, spune-ne ce finali are, masoara tensiunea in AC de pe iesire atunci cand ampliful este la un anumit volum, etc. Apoi cu siguranta o sa se poata aproxima daca nu cu exactitate, macar pe aproape puterea.

Guest neculea corneliu

Boxele intra in clipping atunci cand sunt cuplate la pioneer nu la amplificatorul necunoscut.Cine stie ce avion a primit cadou omul?Cat cantareste, apropos? Daca e clasa ab stereo calculeaza 60% din 1700 si imparti la doi=aproximativ 500w pe canal.Daca e clasa a, in general imparti la 16 pt a afla puterea unui canal, deci vreo suta de watti.

buna seara , si multumesc tuturor celor care incearca sa ma ajute . am cateva remarci de facut , primo - nu am cuplat la amplificatorul CYBERLAB boxele de 40w ci la un pioneer a307" care atunci cand am LOUDNES cuplat la nivelul 3-4 al potentiometrului de volum intra in clip, si secundo , are peste 20 de kg. iar montura este ptr. rack de 19 inch .are doua ventilatoare cu diamertul de 12 cm. care intra in functiune abia atunci cand merge ceva mai mult timp la un volum mai mare .nu l-am desfacut , inca !astept sa ajung acasa , dupa data de 22 , si atunci voi desface hardughia , sper sa aflu macat ceva date despre componente. a, da ,si intarile audio sunt de tip XLR .are un comutator BRIDGE si cam atat .cu stima , emi_69

Ala e amplificator pro, de scena. Daca INCINTELE au indicatoare de clip si se aprind, asta inseamna ca puterea oferita de amplificator este mai mare decat cea suportata de incinte, e cu totul altceva decat au inteles restul.La greutatea si dimensiunile mentionate nu poate fi decat clasa AB sau clasa H. Mergand pe varianta AB, care are un randament maxim de 70% dar asta teoretic, hai sa zicem un 60% in conditii reale, 1720W consumati de la retea ori 0.6 impartit la 2 vine 500W pe canal putere continua. Probabil asta fiind valabila pentru incinte in 4 ohmi. Deci ai un amplificator de 2x 250w / 8 ohmi si 2x 500W pe 4 ohmi. Daca e clasa H puterea va fi ceva mai mare, ajungand la un 650W/canal in 4 ohmi. Valorile sunt pur orientative insa cel mai probabil pe acolo se invarte.Pentru a obtine puterea maxima la acest amplificator dintr'o sursa de semnal "de casa" ex un calculator sau un DVD, semnalul va trebui amplificat inainte sa'l aplici acestui amplif. Iti va trebui un preamplificator, sau un mixer, care are acel preamplificator incorporat si poate face adaptarea intre cele doua tipuri de surse de semnal.

Ala e amplificator pro, de scena. Daca INCINTELE au indicatoare de clip si se aprind, asta inseamna ca puterea oferita de amplificator este mai mare decat cea suportata de incinte, e cu totul altceva decat au inteles restul.La greutatea si dimensiunile mentionate nu poate fi decat clasa AB sau clasa H. Mergand pe varianta AB, care are un randament maxim de 70% dar asta teoretic, hai sa zicem un 60% in conditii reale, 1720W consumati de la retea ori 0.6 impartit la 2 vine 500W pe canal putere continua. Probabil asta fiind valabila pentru incinte in 4 ohmi. Deci ai un amplificator de 2x 250w / 8 ohmi si 2x 500W pe 4 ohmi. Daca e clasa H puterea va fi ceva mai mare, ajungand la un 650W/canal in 4 ohmi. Valorile sunt pur orientative insa cel mai probabil pe acolo se invarte.Pentru a obtine puterea maxima la acest amplificator dintr'o sursa de semnal "de casa" ex un calculator sau un DVD, semnalul va trebui amplificat inainte sa'l aplici acestui amplif. Iti va trebui un preamplificator, sau un mixer, care are acel preamplificator incorporat si poate face adaptarea intre cele doua tipuri de surse de semnal.

Multumesc frumos ptr. informati ,este adevarat ,intrarea este "atacata cu un mixer :ACOUSTIC CONTROL DM 1000: