Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv LG si mediabox UPC (thomson)


Postări Recomandate

De cateva zile am o problema in cu aceste doua dispozitive si anume am un brum de sunet in difuzoarele tvului si o dunga alba orizontala care urca dar de abia este vizibila. mediaboxul este conectat prin euroscart . problema cu dunga nu ma deranjeaza prea tare dar cea cu sunetul da , deoarece seara cand e liniste e chiar enervabilatestelecare le-am facut cunt urmatoarele: am scos toate mufele din tv (audio hdmi si ce mai aveam) si am lasat doar tvul si mediaboxul , brumul nu dispare. am bagat semnal analogic in tv si nu e nici o problema , se aude si vede bine. am schimbat si cablul euroscart , tot cu brum se aude. mentionez ca brumul apare in momentul cand introduc cablul de semnal in media box suspectez ca ar fi ceva probleme de la distributorul societatii de cablu tinand cont ca problema a aparut din seninam incercat si cu alt mediabox identic dar nu imi primeste cartela , chiar si fara cartela cu noul mediabox am brumastept ceva idei inainte sa chem pe cei de la upc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

au venit cei de la upc de la serviciul tehnic si bine inteles ca au inceput cu fel si fel de abureli , ca e de vina impamantarea , fapt pt care am scos impamantarea de la tv aceasi problemami-au schiombat si set top boxul si tot asa face am masurat ecranajul cablului coaxial si impamntarea prizelor din casa si vad ca e una si aceiasie normal acest lucru?

Link spre comentariu
Vizitator cifclaudiu

Salutare. Intampin aceeasi problema ca si tine referitor la mediabox-ul UPC. In momentul in care am incheiat contractul cu cei de la UPC au venit si mi-au facut punere in functiune fara nici un fel de problema. Mentionez faptul ca la momentul respectiv aveam un tv color normal (nu LED). Acum de cateva zile mi-am achizitionat un LCD LG full hd si....surpriza. Pe analog totul ok, insa in momentul in care schimbam pe AV pe digital, fugea imaginea de nu mai vedeam nimic si un brrrait enervant in difuzoare. In prima faza cei de la UPC mi-au zis ca ar fi o defectiune de scart din TV, am incercat si un cablu cu 2 mufe si......la fel. Ce as putea face in conditiile acestea? Tu ai rezolvat problema?Merci

Link spre comentariu

nu ,nu am rezolvat-oacelasi lucru mi-au zis , ca e de vina ba tvul ba cablu scart ba impamantarea . degeaba le-am explicat ca totul a aparut in momentul in care au executat lucrari in bloceu cred ca m-au mutat pe alt slot la distribuitorul lormomentan am ceva probleme personale ca vreau sa ii chem ori imi rezolva problema ori renunt la digitalprecizez ca la mine a mers perfect timp de un an jumatetvul meu este LG 37LH5000 fullhd 1080p

Link spre comentariu
Vizitator cifclaudiu

mediabox-ul HD are iesire hdmi si l-am probat aseara si merge impecabil. oricum imi doream sa achizitionez si acest pachet de programe. ramane se pun mediabox-ul vechi standard pe un televizor normal, nu lcd. si uite asa am rezolvat problema.

Link spre comentariu

Care-i faza cu impamantarea ?!?!?!?! Nu stiu decodorl respectiv, dar suny 100% convins ca are stecher normal, nu shuko, deci nu are nicio impamantare. Banuiesc ca nici televizorul nu are.

asa e , nu are impantare dar princablurile de la tv vine imapantarea pe masa luicifclaudiu dar pe scart cu receptorul hd cum merge? pe mine ma dispera toata povestea asta pt ca pana acu 2 sapt mergea bine si acum nu mai merge
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

hai sa mai revin cu intrebariazi am scos impamantarea apartamentului si a disparut brumul , impamantare am prin cablul tv de la upce normal ca ecranajul cablului de la upc sa fie pus la impamantre? ca nu am chef sa las casa fara protectie din cauza tvuluise poate decupla cumva(un filtru ,ceva) impamantarea de pe tresa cablului de la upc?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări