Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
vdingo11

Depistarea circuitului pentru prize

Recommended Posts

Buna ziua. De curand a trebuit sa montez o priza aplicata la servici. Singura posibilitate era sa ma leg la doza cea mai apropiata. Deoarece nici eu nu ma pricep foarte bine, am luat un muncitor, care nu este electrician, dar mai face cate una alta pentru a lega firele in doza. A cautat el faza, a gasit si un nul si totul era ok. Ulterior am observat ca daca stingem becul de pe hol nu se mai alimenteaza acea priza aplicata: concluzia simpla a fost ca a legat la intrerupator acea priza. Intrebarea mea este urmatoarea: cum imi pot da seama intr-o doza care sunt dfirele pentru priza si care pentru becuri? (am multimetru, daca ajuta la ceva). In acea doza sunt multe fire si nu stim care si unde se duc.Multumesc anticipat.

In doza se dezizoleaza firele apoi se scot sigurantele pentru lumina. Se cauta apoi in doza firele de priza - cu multimetru se masoara 220V.

Multumesc de sfat, am inteles principiul dar am o intrebare care dupa logica mea nu merge:- daca scot sigurantele pentru becuri, evident ca la o testare cu creionul de tensiune nu am curent pe ele.- pe faza de la priza voi avea evident. Intrebarea mea este cum depistez null-ul pentru priza. Daca voi pune multimetru pe faza priza si null priza va arata 220V, iar daca din greseala voi alege faza priza si null lumina (sau faza lumina - care acum nu mai au curent ca au fost scoase sigurantele) va arata 0?Multumesc anticipat.

Eu ti-as recomanda sa folosesti un fasung cu bec 220V cu doua fire in loc de multimetru.Asa sigur vezi si de unde ai nulul.

Fasung inseamna acea dulie de bec?Si daca pun firele de la acest fasung de bec pe faza de priza si faza/nul de la becuri cand sigurantele pentru becuri sunt scoase nu se aprinde? - aceasta este nelamurirea mea.

nu se aprinde daca iei faza de pe prize si nul de pe becuri pentru ca se presupune ca pe circuitul de becuri ai doua sigurante, una pentru faza, alta pentru nul.

Multumesc, acum este clar.Totusi daca masor cu un multimetru (mi se pare mai sigur decat firele de la bec) si arata in jur de 220V nu este aceasi lucru.Ai vreun motiv anume pentru care mi-ai recomandat fasung de bec? Sa inteleg ca acesta nu prea da gres iar multimetru ar putea sa o faca?

daca aveti impamintare , cele cu 3 fire sunt prizele si cele cu 2 iluminatul mai simplist explicat sa intelegeti.trebuie sa fie pe teava, copex sau in tencuiala stil panglica, priza faza nul ssi impamintare si luminat faza nul. asa poate e pe intelesul d-voastra.stima

Voltmetrul iti poate arata si o tensiunea aiurea daca circuitul electric e facut/refacut de 100 de ori....mie de exemplu (ca la tine, cu faza de pe un circuit, nulul de pe altul) imi masura voltmetrul la un moment dat 80V...banuiesc ca aparea din cauza vre-unui consumator (TV).

masor cu un multimetru (mi se pare mai sigur decat firele de la bec) si arata in jur de 220V nu este aceasi lucru.Ai vreun motiv anume pentru care mi-ai recomandat fasung de bec?

Da, becul este un consumator, cu multimetrul, care are impedanta mare de intrare(consum FF.mic pe intrare), va poate indica o eronat, "citind" o tensiune de intoarcere(printr-un consumator).

In primul rand in doza trebuie sa cautati firele mai groase (2,5mm*)care sigur sunt circuite de prize, pentru iluminat se folosesc mai subtiri (1,5mm*),oricum recomandarea mea este sa apelati la un electrician pt. ca pot aparea accidente cu urmari grave.Daca totusi insistati ar fi bine sa deconectati toate sigurantele din tablou sau sig.generala daca tabloul este prevazut cu asa ceva, scoateti toti consumatorii din priza si intr-o priza faceti un strap adica bagati un stecher in priza cu cele doua fire in scurt ,dati multimetrul pe masurare rezistente sau buzer daca are si pe firele mai groase din doza incepeti sa le sunati .Cand gasiti scurtul multimetrul va suna sau va indica val.000,scoateti stecherul din priza si masurati din nou pe firele gasite unde nu trebuie sa mai sune aparatul sau indicatia pe ohmi trebuie sa fie1 sau 0L depinde cum are indicatia pt. rez. infinita in acel moment a-ti identificat un circuit de priza din doza respectiva dar inca o data repet aceste lucruri se fac cu sig. din tablou OPRITE!!!

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am inteles acum si varianta cu becul, dar si varianta d-lui EFTIMIE mi se pare ok deoarece nu este periculoasa (atat timp cat siguratele sunt scoase nu exista pericol, iar multimetrul meu are si buzer.Cred ca trebuia sa spun acest lucru de la inceput (poate imi dadeati si alte idei, dar discutia a fost si asa foarte buna pentru mine): ideea este ca acea priza o voi folosi pentru alimentarea unui AP care se afla la vreo 90-95 m de router.Unii mi-au spus ca exista un fel de injectoare care permite alimentarea directa prin firul UTP pe dist de 100m, dar costa si acestea 150, altii mi-au spus sa tai firul si sa leg perechile nefolosite de net, dar si asa ar fi unele pierderi.Atunci am zis ca solutia cu priza este cea mai buna, dar nu prea mi-a iesit din prima.Poate aveti si alte idei de alimentare a AP-urilor pe aceste distante, care sa nu fie foarte costisitoare dar eficiente in acelasi timp.Toete cele bune.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am inteles acum si varianta cu becul, dar si varianta d-lui EFTIMIE mi se pare ok deoarece nu este periculoasa (atat timp cat siguratele sunt scoase nu exista pericol, iar multimetrul meu are si buzer.Cred ca trebuia sa spun acest lucru de la inceput (poate imi dadeati si alte idei, dar discutia a fost si asa foarte buna pentru mine): ideea este ca acea priza o voi folosi pentru alimentarea unui AP care se afla la vreo 90-95 m de router.Unii mi-au spus ca exista un fel de injectoare care permite alimentarea directa prin firul UTP pe dist de 100m, dar costa si acestea 150, altii mi-au spus sa tai firul si sa leg perechile nefolosite de net, dar si asa ar fi unele pierderi.Atunci am zis ca solutia cu priza este cea mai buna, dar nu prea mi-a iesit din prima.Poate aveti si alte idei de alimentare a AP-urilor pe aceste distante, care sa nu fie foarte costisitoare dar eficiente in acelasi timp.Toete cele bune.

la firma de net unde am lucrat se facea asa ceva ..telealimentarea switchurilor pe firele de utp nefolosite. 100m fara probleme. si un circuit de resetare automat in caz de blocare..si acuma mai fac asta pt un dealer din zona..30-40pe luna

la firma de net unde am lucrat se facea asa ceva ..telealimentarea switchurilor pe firele de utp nefolosite. 100m fara probleme.

Si cum faceau: taiau firul de alimentare al switch-ului si apoi foloseau firele utp nefolosite intre transformatorul switch-ului si mufa?Sau aveau alta metoda?

se folosea o sursa chopper de circa 20 de volti..si caderea de tensiune pe cablu ajungea undeva la maxim 15v in partea cealalta. avind in vedere ca in switchuri (cred ca si in AP) mai are o sursa de tensiune, alimentarea nu era critica in limita a 3-4 volti.cei 20 de volti mergeau direct pe firele utp , un circuit de protectie la cimp electrostatic (rez 100k) si asta era tot.circuitul de deblocare era un pic mai complicat . din alea mai fac(circuit deblocare) dar e munca multa ..bani putini :nebun: am uitat sa spun ca sursa alimenta pina la 6 -7 switchuri dintr un nod.