Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dumitru_a

dds signal generator

Recommended Posts

Avind nevoie de un generator de semnal am decis sa construiesc unul dupa o schema publicata pe http://www.scienceprog.com/avr-dds-signal-generator-v20 , pare destul de versatil si ofera destule optiuni .Ce parere aveti si daca este o alternativa mai completa la acesta ?

lucrez in paralel la mai multe proiecte,insa stau foarte prost cu timpul liber,totusi mi-am facut putin timp pentru a incepe si acest proiect.sunt in faza de ansamblare componente si programare Atmega16-16 PU(mai trebuie sa ridic programatorul de la posta trimis de ole si ma familiarizez cu aceasta familie de microcontrolere). am sa dau detalii pe parcurs. am considerat ca e un proiect bun ,dedicat in special pentru audio,frecventa maxima de 62Khz imi este de ajuns.

am primit programatorul USBasp de la ole si am scris cu Khazama hex-ul in Atmega 16 16PU .am facut un adaptor de la ISP-10 pini la ISP cu 6 pini.nu am alimentat operationalele cu +-12v , doar am verificat iesirea dupa convertorul DA, alimentarea uC din mufa ISP 5V. functioneaza perfect,frecventa maxima generata de soft 65000Khz . am sa revin cu imagini concrete.

am primit programatorul USBasp de la ole si am scris cu Khazama hex-ul in Atmega 16 16PU .am facut un adaptor de la ISP-10 pini la ISP cu 6 pini.nu am alimentat operationalele cu +-12v , doar am verificat iesirea dupa convertorul DA, alimentarea uC din mufa ISP 5V. functioneaza perfect,frecventa maxima generata de soft 65000Khz . am sa revin cu imagini concrete.

sunt pe ultimii metrii cu acest generator de functii ,mai trebuie sa finalizez inscrisurile de pe partea frontala si sa elimin niste "ciocuri" vizibile la frecvente peste 20Khz pe sinusoida si dreptunghi.schema folosita impreuna cu sursa de alimentare:

Posted Image Posted Image

spre final arata cam asa:

urmeaza finisarea...

semnalele generate sunt:

-square

-sine

-noise random

-ECG

-rev sawtooth

-sawtooth

-triangle

se poate seta pasul frecventei intre 1,10,100 si 1000, 10000Hz in banda generata 0-65.535Hz, insa nu in timpul generarii frecventei.

sunt pe ultimii metrii cu acest generator de functii ,mai trebuie sa finalizez inscrisurile de pe partea frontala si sa elimin niste "ciocuri" vizibile la frecvente peste 20Khz pe sinusoida si dreptunghi.schema folosita impreuna cu sursa de alimentare:

spre final arata cam asa:

urmeaza finisarea...

semnalele generate sunt:

-square

-sine

-noise random

-ECG

-rev sawtooth

-sawtooth

-triangle

se poate seta pasul frecventei intre 1,10,100 si 1000, 10000Hz in banda generata 0-65.535Hz, insa nu in timpul generarii frecventei.

asa cum se pare ca au patit si altii care au construit acest generator,semnalul util este stabil doar pana in 5Khz,dupa aceea se observa o depreciere semnificativa a semnalului ,lucru ce face inutilizabil generatorul. semnalul masurat cu osciloscopul la iesirea DDS-ului chiar inainte de rezistenta de 100K R3 este curat si conform specificatiilor in toata banda 0-65Khz,atat sinus cat si dreptunghiular sau triunghiular,deci problema apare de la amplificatorul si adaptorul de iesire cu LM358

semnalul util masurat inainte de R3 are amplitudinea de 2,92VRms respectiv 4,94Vpp constant in toata gama de frecvente.

ce etaj as putea folosi pentru a inlocui acesta cu LM358? am folosit LM358C fabricatie NEC originale(am testat cu 2 CI identice )

semnalul pe sinusoida prezinta multe neregularitati si distorsiuni ,progresiv cu cresterea frecventei (ciocuri,care isi modifica forma in functie de reglajul offsetului)

un lucru ce m-a pus pe ganduri e ca pe net ,in video-urile exemplificative cu acest DDS apar doar generarile de max 1000Hz ,unde iesirea DDS-ului lucreaza corect.

Salut!Iti recomand sa folosesti LF356 sau un alt operational rapid.LM358 nu este adecvat acestei aplicatii

ai dreptate. am folosit TL082,care chiar daca nu e asa rapid ca si seria LF e compatibil pin la pin.functioneaza impecabil. multumesc de pont

Guest ionut musat

Salut , vreau sa fac si eu generatorul si sa imi fac propriul cablaj.

Mai este un proiect mai bine aranjat aici :

http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html

dar este prea pretentios cablajul.

Vreau sa pun lcd ul deasupra picului la fel ca autorul din linkul de mai sus dar sa conectez pinii in oglinda fata de schema originala.

Am tot schimbat in configurarea lcd ului la pini(lcd_lib.h) dar fara nici un rezultat(testat in proteus).

Recunosc ca sunt incepator in programare dar inteleg daca mi se explica corect.

Merge facuta oglinda din soft la pini sau ma chinui degeaba.

Am atasat si cum vreau eu sa leg lcd ul.

Multumesc.